SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Bu fotoğrafı ders diye okutmak lazım

07 Eylül 2016 Çarşamba, 00:16:22 Güncelleme:09:50:20
Serdar Turgut

Serdar Turgut

 

Dış politikanın ne olduğunu merak ediyorsanız, dışişlerinde kariyer peşindeyseniz, hangi ülkede öğrenim görüyorsanız görün (isterseniz Georgetown’ın elit dışişleri görevlileri yetiştiren okulunda okuyun, isterseniz Harvard’da dış ilişkilerde doktora yapıyor olun), binlerce sayfa kitap okuyacağınıza Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde yer aldığı, hatta çekilmesine onun neden olduğu tek bir fotoğrafa bakmanız yetecektir.

Dış politikanın nasıl olması gerektiği konusunda birçok ekol var. İdeolojik yaklaşımları savunanlar da var ama en sağlam yol alanlar, tabii ki ülke çıkarları için satranç türü politikaları tercih edenler.

ATATÜRK’ÜN DEHASI

Atatürk her konuda olduğu gibi dış politika konusunda da büyüktü. Çok önemli bir teorisyendi. Bu nedenle genç cumhuriyetimizi bu belalı coğrafyada bağımsız ve güçlü tutabilmeyi başarmış, dünyaya da öğrenmesi gereken teorik bir ders vermiştir.

AK Parti, özellikle Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde Atatürk’ün koymuş olduğu dış politika hedeflerinden, stratejisinden uzaklaştı, ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda açıkça bir şey söylemese de ruhen Atatürk’ün çizdiği yolun doğruluğunu bildiğini ve dünya gerçekleri içinde mücadele ederken onun yolundan yürümeyi sürdürdüğünü görüyoruz.

ÜLKE ÇIKARLARI İÇİN SATRANÇ

Bunun en iyi ispatı da bu fotoğraftır. Dediğim gibi binlerce sayfa teorik lafa bedel, güçlü ve etkili bir dış politikanın nasıl yürütülmesi gerektiğini gösteren bir karedir bu.

G20 toplantısı için liderler Çin’de. Fotoğraf çekilecek... ABD Başkanı Obama sol tarafta, ortada Çin lideri var, onun sağına doğru ise Erdoğan ile Putin yan yana.

Ve Erdoğan ile Rus lider, çok hararetli ve derin görünen bir sohbet içinde.

Bu esnada tecrübeli Obama bir anda içgüdüsüne yeniliyor ve bir saniyeliğine de olsa merakını dışa vuruyor. “Bu ikisi neler konuşuyorlar?” diyen bir yüz ifadesiyle Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu tarafa bakıyor.

MAKULÜ ARAMAK

Daha sonra Erdoğan ile görüşecek Obama ve “Ne konuştunuz?” diye soramayacak tabii ki ama onların konuştuklarını unutmadan kendi diyeceğine de ayar verecek. İşte bütün mesele aslında budur.

“Yurtta sulh cihanda sulh” gibi bir yönetici ilkeniz olacak, çıkarınız ve dünya barışı için herkesle konuşacaksınız ve müdahale etmeden ortak makulleri aramaya çalışacaksınız. İşte başarıya giden yol bu tavırdır.

Dediğim gibi Türkiye bir süre önce bu yolda biraz tökezlemişti, ama şimdi kendini toparlıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aslında neyin nasıl yapılması gerektiğini bildiğinden Türkiye kendisine yakışan bir şekilde dünya politikasındaki önemli yerini alıyor.

Bu fotoğraftaki Obama’nın yüz ifadesi, olayı yerinde izlemekte olan New York Times muhabirlerinin de dikkatini çekti ve onlar da bu olayı ertesi gün yayınlanan haberlerinin girişinde belirttiler.

 

AMERİKA'NIN YENİ POLİTİKASI

Eminim ki Obama, ABD başkanlığını bırakmasına aylar kala çekilen bu fotoğrafına pişman olacaktır. Çünkü bu fotoğrafta bir amatörlük görülüyor. Başkanlık süresini doldurmaya hazırlanan tecrübeli birinin vereceği bir fotoğraf değil bu.

Aslında bunun dışında son zirvenin Amerika için çok iyi gittiği de söylenemez.

Amerikan delegasyonu, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rusya Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmeden Suriye için bir ateşkes planı çıkacağına o kadar emindi ki, bunun ortak anons edileceği bir platformda iki mikrofon bile hazırlamışlardı.

Ama sonunda anlaşmanın olmadığı ortaya çıkınca platform alelacele bozuldu ve Rus Dışişleri Bakanı için konulan mikrofon hemen kaldırılıverdi. ABD Dışişleri Bakanı ise sadece bazı zor konular üzerinde anlayışla konuştuklarını söylemekle yetindi.

TÜRKİYE DİKKATLİ OLMALI

Sadece bu küçük hadise bile Suriye meselesinin ne kadar karmaşık olduğunu, bu durumun en azından bir 10 yıl daha sürebileceğini gösteriyor. Bu yüzden Türkiye çok dikkatli davranmalı, dış politikasında usta bir satranççı gibi olmalı.

Yine bu nedenlerle şimdi Rusya dahil tüm dünya ABD’de başkanlığa kimin geleceğini ve onun yeni Suriye politikasının ne olacağını merak ediyor. Bunu bizlerin de merak etmesi hem de çok merak etmesi gerekiyor.

Bu yüzden şimdi belki tekrar olacak ama ben yine söyleyeceğim: Bu Amerikan seçimi Türkiye açısından bugüne kadar olanların hepsinden çok daha önemli, o nedenle çok dikkatli ve detaylı izlenmesi gerekiyor.

Ben şartlar değişmezse, seçimin finalini ve yeni başkanın yönetime hazırlanması dönemini yerinde izlemek için eski çalışma alanım Washington’da olmayı planlıyorum.

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN