ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Kasım 2016 Pazartesi, 09:22:29 Güncelleme:09:40:18

Amerika’da darbe ihtimali

 

WASHINGTON’da devletin çeşitli birimlerinde Türkiye üzerine çalışanları gördüğümde bu kez kendimi mutlu hissettim. Çünkü bugüne kadar karşılarında bir gazeteci gördüklerinde durmadan ülkemizdeki iç karışıklıklardan, darbeden bahsetmeyi alışkanlık haline getirmiş bu insanlara ilk kez “Ülkenizde iç savaş veya darbe olur mu?” diye sorabiliyorum. Bu keyfi yaşayabildiğim için gerçekten de mutluyum.

Üstelik bu sadece benim kafamda yarattığım bir komplo filan da değil, bunu konuştuğumu herkes biliyor.

Ülke öylesine bölünmüş ve taraflar birbirlerine karşı o kadar kindarlar ki her an her şey olabilir havası yaygın üstelik eller de tetikte.

Trump’ı destekleyen tavan, -kazandığı takdirde- Hillary’nin zaferini, sanki dünyanın sonu geliyormuş gibi algılıyor. Dini söylemle de desteklenen bu tavır aşırı abartılı tepkilerin yaygınlaşmasına neden oluyor.

SEÇİM GÜNÜ TERÖR ALARMI

Bazı eyaletlerde sivillerin oluşturduğu milis gruplar son zamanlarda durmadan daha da silahlanıyor ve bir iç savaşın başlamasını beklemeye başladılar.

Bu yüzden güvenlik birimleri yarın için Amerika boyutunda terör alarmı verdi.

Oy verme işlemlerinin yapılacağı merkezlerin güvenliği ilk planda sağlanmaya çalışılıyor. Ancak milislerin güçlü olduğu bölgelerde iç güvenlikten sorumlu askeri güç olan National Guard da alarmda.

OY MAKİNELERİNDE HİLE

Bu arada otomatik oy verme makinelerinin güvenliği hakkında da büyük şüpheler var.

Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre bir oy verme makinesini, hileli sonuç vermesi için bozmak, en fazla 5 dakikalık basit bir işlemle mümkünmüş.

Fanatikler işte bu yüzden Hillary kazansa dahi seçim sonucunu meşru kabul etmemeye kararlılar.

Anlayacağınız tarihinin belki de en önemli seçimine hazırlanan Amerika’da nereye bakarsanız bir üçüncü dünya ülkesinin görünümü var. Washington’daki çeşitli devlet birimlerindeki arkadaşlara işte bu yüzden analizimi keyifle yapıyorum. “Bize demokrasi dersi vereceğinize asıl siz kendinize bakın”ı kibarlıktan açıkça söylemesem de dediklerim bu sonuca çıkıyor tabii ki.

Hillary yarın hiç tartışmasız kazansa dahi durumun iyileşmesi ihtimali gözükmüyor.

O EL İNCİL’DEN KELEPÇEYE

Hillary açık farkla kazansa Trump bunu kabul etse dahi Amerika’yı bir kaos bekliyor.

Deniliyor ki Hillary yemin ederken elini koyacağı İncil’den elini çektiği an o ele kelepçe vurulacak ve soruşturmalar başlayacak. Hillary’yi başkanlığında bir gün bile rahat bırakmaya niyetleri yok Cumhuriyetçilerin. Bir taraftan onu iş yapamaz şekilde kilitleyecekler ve sürekli soruşturmalara çekecekler. Anlayacağınız önümüzdeki günlerde Amerika’nın Obama döneminde özellikle bölgemizde başlattıkları işleri yarım bırakarak çekilmeleri ve eskiden Irak’ta olduğu gibi ortaya daha da büyük bir kaos çıkması, örneğin Musul’da bunun olması ihtimali hayli güçlü.

DEVLET BİRİMLERİNDE KAOS

Öte yandan tüm devlet birimlerinin de siyasetin yol açtığı bölünme ve kaostan etkilendikleri görülüyor. Bunun en net örneği FBI’da yaşanıyor. FBI’daki bölüm başkanlarının çoğunluğunun başkan James Comey’ye karşı oldukları ve ona karşı çalıştıkları anlaşılıyor. Başkan Comey, daha önce Hillary Clinton hakkında başlatılan soruşturmanın bittiğini ve bir suç bulunamadığını açıklayınca FBI içindeki Trump destekçileri isyan etmişler. Kurum hayli karışmış; son olarak soruşturmanın yeniden açıldığı açıklaması bu isyanı bastırmak için yapılmış.

FBI içindeki bu tehikeli bölünmenin diğer devlet birimlerinde de aynen olduğu ve çoğu iç ve dış güvenlikten sorumlu olan bu birimlerdeki huzursuzluğun son derece tehlikeli sonuçlara ulaşabileceği söyleniyor.

ABD’DE DARBE OLUR MU?

Sivillerin birbirleriyle savaşacak kadar nefretle bölündüğü ve güvenlikten sorumlu birimlerin de kendi içinde bölündüğü bir ortam gayet tabii ki bir askeri darbeye açık olabilir. Nitekim bizde bu soruyu sorup “Gayet tabii ki darbe olabilir” diyen yazar arkadaşlar oldu geçtiğimiz günlerde.

Bence Amerika’da bir ordu darbesi olmaz ama başka bir şeyler gayet tabii ki olabilir. Bunun bile kuralları yazılmıştır ve bunun ne olabileceğini anlamak için Amerika’nın gizli derin tarihinden haberdar olmak gerekir.

 

FEMA

AMERİKA’da halkın çoğunluğu tarafından nasıl çalıştığı bilinmeyen bir kuruluş var. Adı FEMA (Federal Emergency Management Agency). Devletin tüm istihbarat kuruluşlarını şemsiyesi altında toplamış olan Homeland Security birimine bağlı olarak çalışıyor bu FEMA. Adından da anlaşılacağı üzere olağanüstü bir durum, bir felaket olması halinde devreye girip olağanüstü hal durumuna göre çalışmaya başlıyor. Felaketin illa doğal bir felaket olması da gerekmiyor; sosyal karışıklık ve iç savaş tehlikesinin olduğu bir durum da felaket durumu olarak tanımlanabiliyor. FEMA devreye girdiği zaman fiilen olağanüstü hal ilan edilmiş oluyor ve belki inanmayacaksınız ama FEMA, ABD Başkanı’nı da aşan yetkilere sahip olabiliyor. Kitlesel gözaltılar, hukuka aykırı işlemler yapabiliyor.

Seçim sonrasında bu kuruluşun hemen devreye sokulacağını Trump’ın destekçi tabanı söylüyor, korku yaratmak için. Bu söylenti saçma tabii ki, ama burada önemli olan, eğer Amerika’da bir gün darbe olacaksa bunun ordu tarafından değil FEMA tarafından yapılacağını bilmemizdir...

 

FIFTH AVENUE ÇILDIRDI

ZENGİNLERİN oturduğu ve şık dükkânların pahalı butiklerin birbiri ardına dizildiği caddede bu fotoğraf Trump Tower önünde çekildi. Gördüğünüz gibi nazik insanlar bile bu çılgın ortamdan nasibini almış ve bir tuhaflaşmışlar.

HAVA DURUMU
Cuma24 MPH31°
Az Bulutlu