30 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Aralık 2016 Cuma, 00:41:12 Güncelleme:09:50:23

UZAYDA SAVAŞ

 

Amerika’nın olağanüstü gizli “Strategic Command”inde görevli askerler, bir gün fırlatılan Rus uydusunu takip ederken bu uydunun uzaya çıktığında üçe ayrıldığını ve bu parçalardan birinin gizli bir misyonu olduğunu tespit etmişler. (Daha sonra bunun gerektiğinde saldırı amaçlı kullanılacağı anlaşıldı.)

Bir başka gün ise atılan Çin uydusunun uzayda yörüngesine oturduktan sonra içinden bir robotik kol çıktığını, bu kolun uzaydaki Amerikan uydularını çalıp götürmek için planlandığını anlamışlar. Bu tespitlerden sonra Amerika’nın uzayda çıkacak bir savaşa hazırlıksız olduğu ve bir an önce savunma ve saldırı planlarının yapılması gerektiği kararlaştırılmış. Eğer Ruslar veya Çin, uzayda Amerikan uydularına karşı bir saldırı başlatırlarsa şunların olacağı tespit edilmiş:

FELAKET SENARYOSU

*İlk önce tüm GPS sistemleri çökecek.

*Trafik ışıklarının tümü devreden çıkacak.

*Ordu planlama ve hedef tespiti yapamayacak.

*Havadaki tüm uçakların yere indirilmesi gerekecek.

*Elektrik ve enerji hatları devreden çıkacak.

*Borsaların çalışması duracak, tüm otomatik para çekme makineleri bozulacak.

*Lojistik desteğe dayalı yapılan tüm yiyecek dağıtımları duracak.

*Polis yardım ve ambulans sistemleri çökecek.

Tabii ki bu bir felaket senaryosu. Ancak konu hakkında konuşan üst düzey komutanla bu senaryonun bir gün mutlaka devreye sokulmak isteneceğini, Amerika’nın uzayda savaşa hazır olması gerektiğini ve bunun acil bir mesele olduğunu söylüyorlar.

Bu son derece gizli bilgileri, devletin en gizli karargâhları açtığı CNN kanalında Türkiye saatiyle çarşamba sabaha karşı saat 04.00’te yayınlanan “Space Wars” adlı belgeselinde izledim. (Anladığım kadarıyla ABD, Rusya ve Çin’e CNN üzerinden bir mesaj vermeyi planlamış ve bu nedenle en gizli karargâhlarına bile kamera sokulmasına izin vermiş.)

TÜRKİYE’Yİ DE FELÇ EDEBİLİRLER

Bu karargâhlar öylesine gizli ki bugüne kadar yerlerini bile kimse bilmiyordu. Buralarda görevli pilotların uçakları yok, onlar uzayda yer alan tüm Amerikan uydularını yönlendirip uçuruyorlar. Tabii istedikleri takdirde saldırı amaçlı uydularını Türkiye üzerine veya Türkiye’nin uydularına rahatlıkla yönlendirip ülkemizde hayatı felç edebilirler.

Bugüne kadar sadece bir saldırı tehlikesi olduğunda uydularını menzilden çkarıp başka yörüngelere taşıyorlardı. Ancak bundan sonra saldırı amaçlı geldiği tespit edilen başka ülkelerin uydularına karşı saldırıyla cevap verilmesi kararı alındı.

Bunun tüm dünyayı karanlığa sokabilecek büyük bir savaş olabileceğini kabul etmekle birlikte komutanlar, bu hazırlığın kaçınılmaz olduğunu ve bir gün mutlaka geleceğini söylediler.

 

HAYALET BÖLÜK

Üçüncü Dünya Savaşı’nın yeryüzünde değil uzayda yapılacağının, ama bunun yeryüzündeki etkilerinin daha yıkıcı olacağının anlatıldığı bir roman da var. Yazarları konuyu o kadar iyi biliyorlar ki şu anda uzay savaşının planlandığı Strategic Command’de danışman olarak çalışıyorlar. Yani bunu roman olarak değil bir doküman olarak okumanın da yararı var.

“Ghost Fleet’ adlı bu kitabın yazarları P.W. Singer ile August Cole. Geleceği değil bugünü, yaşadıklarımızı anlamak için okunması gereken bir roman bu.

 

MAD

ABD ve Rusya’nın birbirlerine karşılıklı olarak nükleer silahlarını yönlendirdiği dönemlerde “Mutually Assured Destruction” (MAD) doktrini vardı. Bu karşılıklı “kesin yok olma” doktrini, eğer bir nükleer savaş başlarsa bunun kazananı olmayacağını ve her iki tarafın mahvolacağını söylüyordu. Doktrinin baş harflerinden oluşan MAD aynı zamanda delilik demek olduğundan, bu durumun kimsenin nükleer silahı ilk kullanan taraf olmamasını sağlayacağı umuluyordu.

Bu durum nükleer silahlar döneminde işe yaramıştı. Şimdi de uzayda bir MAD durumu var. Uzayda ilk saldırıyı kim başlatırsa başlatsın tüm dünyanın kaybedeceği söyleniyor ve bu felaket olasılığının uzayda savaşı engelleyeceğine güveniliyor.

Stratejik merkezin komutanı General John Hyten, yine de bir çılgınlığın olabileceği ve taraflardan birinin ilk saldırıyı başlatma olasılığına karşı hazır olunması gerektiğini söylüyor.

LAZER SİLAHLARI

Bugüne kadar sadece savunma stratejileri bulunan Amerika, saldırı amaçlı uzay silahları da oluşturmaya başladı. Uyduları tek atışla yok edebilecek lazer silahları denendi ve kullanılmaya hazır. Ayrıca “kamikaze uydu” denilen uydular da var. Bunlar başka uydulara karşı saldırıya geçerek hem kendilerini hem de onu ortadan kaldıracak. Ayrıca başka ülkelerin uydularını uzayda çalmaya yarayacak “hırsız uydular” da bulunuyor.

Amerika bunun dışında sadece bir kutu büyüklüğünde olan küçük uydular da üretti. Stratejik önemi olan işlevleri sadece tek bir uyduyla değil hepsi aynı işlevi görebilecek yüzlerce kutu büyüklüğüne uyduyla yapmayı ve bir tanesi imha edilse dahi diğerlerinin hemen devreye girmesini planlıyorlar.

Bu uydularda, normal büyüklükte bir uydunun yapabildiği tüm işleri yapabilme gücü var, ayrıca silah olarak da kullanılabiliyorlar.

Uzayda savaşı koordine edecek yerin altındaki savaş odalarında şu anda en fazla 8 uzman asker çalışıyor. Bazılarının komutanı kadın. Amerika, nükleer saldırıya karşı korumalı olan bu odalardaki asker sayısını artırmak için de program başlattı. Bu arada hem Rusya’nın hem de Çin’in benzer programları olduğunu unutmamalıyız.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Pazar 13 MPH 24°
Kısmen Güneşli
EN ÇOK OKUNANLAR
  • 2 Ünlü oyuncu makyajsız fotoğrafını paylaştı
  • 3 110 bin dolarlık otomobile 4 ton para verdi!
  • 4 İşte kiloya göre vücudun su ihtiyacı...