ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
23 Aralık 2016 Cuma, 00:27:17 Güncelleme:09:35:21

Suriye’nin yeniden inşası

 

Türkiye-Rusya-İran arasında Suriye hakkında Moskova’da imzalanan bildiri, yakın tarih içinde dünyada ortaya çıkarılan en önemli metindir.

Çünkü bu metinde olumsuz etkileri global düzeyde hissedilen Suriye meselesinin nasıl çözüleceğinin ve barışın nasıl sağlanacağının yol haritası çıkarılıyor.

Ayrıca Türkiye, Rusya ve İran’la aynı masaya oturup ortak bildiri yayınlayınca hem bölgeye yönelik hem de global düzeyde çok daha gerçekçi bir strateji uygulayacağını ilan etmiş oldu.

Bunun da hem bölgemizdeki hem de dünyadaki gerginliği rahatlatacak bir tavır olduğunu söyleyebilirim.

Türkiye bu gerçekçi stratejisinin meyvelerini dış politikada ve iç siyasi koşullarında toplayacaktır. Bu gelişmenin bunlar dışında ekonomiye de çok olumlu katkıları olması muhtemeldir.

SURİYE’NİN İNŞASI

Donald Trump, 20 Ocak’ta resmen başkan olduktan sonra Suriye’de sivillere güvenlikli yeni yerleşim merkezleri oluşturma politikası uygulasa ve Suriye’de yeniden inşa süreci Rusya destekli merkezi hükümet tarafından götürülse de bu yeni dönemin merkezinde Türkiye’nin olması gerekmektedir.

Yıllardır yakılıp yıkılan Suriye’nin yeniden inşasının, yerlerinden sürülüp evlerini barklarını kaybetmiş milyonlarca insana daha güveni hayatlar yaşayacakları yeni evler yapma ve yeni şehirler kurma işinin de Türkiye olmadan başarılması mümkün değildir.

Böylesine dev bir yeniden inşa projesinin lojistiğinin yürütülmesi ve başarılması, eğer işin içinde Türkiye olmazsa mümkün değildir.

Moskova bildirisinden sonra girilen bu yolda yeni gerçekçi stratejimiz sayesinde bunların gerçekleşmesi ileride mümkün olacaktır.

Bu bildiri yayınlandıktan sonra New York Times, çok uzun bir editoryal yayınladı. Türkiye’nin bölgede nasıl bir etkin güç olarak yükseldiği o editoryalin satır aralarında görülebilir. Ayrıca Amerika’da panik de var, “Acaba bir müttefiki kaybetmekte miyiz?” diye.

İşte gerçekçi strateji bu demek. Kendi çıkarımız için gerekeni en rasyonel biçimde yapmak, bu stratejinin temelidir.

 

YENİ MEDYA

BLOOMBERG HT’de “Yeni Medya” başlıklı programı 1 yılı aşkındır yapıyorum. İlk önce cuma akşamı ana haberden sonra Ali Çağatay’la konuştuk yeni medyayı.

Amerikan seçimini ve sonrasını izlemek için Amerika’ya gitme zorunluluğum çıkınca, 2 ay süresince programı Bloomberg’ün New York merkezinde Melike Ayan’la birlikte yaptık. Programın günü de değişti. Eskiden cuma akşamı ana haberden sonra olan program cumartesi 14.50’ye alındı.

Bundan böyle yeni medya konusunu Hande Berktan ile konuşacağız.

Hande Berktan da konuyu çok sıkı ve güzel takip eder.

Yeni medya hakkında çok bilgilidir ve gelişmelerden de hemen haberdar olur.

Ben de uzun zamandır teorisi ve pratiğiyle bu işin içindeyim. Bu yüzden programı izlemeye hepinizi beliyoruz; çünkü gerçekten ilginç konuları, yenilikleri ve geleceği anlatıyoruz.

Örneğin, yarın seyredebileceğiniz programda Yahoo şirketinden kişisel bilgilerin çalınmasının sonuçlarını, oluşan tehlikeyi, geride bırakmakta olduğumuz yılın geleceğe damga vuracak en önemli yeni teknolojik adımlarını konuşacağız.

Ayrıca yapay zekâ ve bilgisayar tarafından üretilen müzik parçalarının hit listelerine girmeye başlaması gibi ilginç konuları da ele alacağız.

Hoşça vakit geçirirken bir yandan da bilgilenebileceğiniz bir program olmasına çalışıyoruz Yeni Medya’nın. Bu yüzden gönül rahatlığıyla izlemeniz çağrısını yapıyorum.

 

KİMLİK HIRSIZLIĞI

Özellikle Amerika’da “identity theft” (kimlik hırsızlığı) genel adıyla bilinen suç türü çok yaygınlaşmaya başladı. Bu suç şöyle işleniyor: Hacker, bir şirketin, örneğin bir bankanın, internet şirketinin verilerine girip orada üyeliği, hesabı olan herkesin kimlik bilgilerini çalıyor. Ondan sonra bunları isterse kendi kullanarak suç işliyor ya da bu bilgilerin bulunduğu dosyayı en fazla parayı verecek olana satmak için açık artırma yoluyla satışa sunuyor internetin karanlık yüzünde.

 

SORUN SADECE ŞİFREDE DEĞİL

Hepimiz şifrelerimizin ele geçirilmesinden korkarız ya, aslında kimlik hırsızlığının korkutucu yanı bu değildir. Çünkü herkes çalınmış olan şifresini hemen değiştirebilir. Ama aynı hırsız sizin doğum yerinizi, tarihini, ana ve baba adınızı da çalmışsa bu defa işiniz çok zorlaşır. Zira bu bilgileri şifre gibi değiştirmek mümkün değildir.

Bu nedenle hırsız bu bilgileri kullanarak sizin kimliğinizle işlemler yapabilir, kredi alabilir, para transfer eder, evinizin sahibi olabilir, insanları dolandırabilir. Amerika’da böyle yüzlerce olay var. Bu yüzden “identity theft”, çok sayıda filme ve diziye konu olmuş bir konudur.

YAHOO’DA OLAN BUDUR

Kullanıcılara ait kişisel bilgilerin Yahoo’dan çalındığının ortaya çıkması, işte bu yüzden çok önemlidir. Oradan sadece şifreler veya hesap numaraları çalınmamıştır. Yahoo’dan kimlik hırsızlığı yapıldı ve kullanıcılara ait doğum yeri, tarihi gibi kişisel bilgiler çalındı ve bunlar yeni bir kimlik yaratmak için kullanılabilir.

Oluşan büyük paniğin nedeni de budur.

 

HAVA DURUMU
Salı11 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı