ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
05 Şubat 2017 Pazar, 00:28:27 Güncelleme:09:08:59

Ahmet Hakan ayağa kalkma!

 

Aslında bir kusuru olanlara “Ayağa kalk” demek daha doğru olabilir, en azından sınıflarda durum böyleydi.

Ahmetcim, sen de anchorman’ler dünyasında hatalısın, ama yine de ayağa kalkma, lütfen kalkma.

Sana kim demişse demiş; bir konuda fikir belirteceksen, yorum filan yapacaksan nedense bunu illa da ayakta dururken yapman gerektiğini.

Şunu bil ki biz yazı insanları, eğer becerebilirsek yazılarımızla devleşiriz. Okuyucunun gerçeği, acı gerçeği katiyen görmemesi gerekir.

Örneğin, okuyucu yazılarıma bakarak beni zeki sanabilir, gerçeği görmese daha iyi olur.

Yazına bakanlar seni de boylu boslu, otoriter tavırlı, kendinden emin duruşu olan bir insan sanabilir.

Sana açıkça söyleyeyim, ekranda seni her gördüğümde aklıma Josef von Sternberg’in yönettiği “The Blue Angel” filmindeki profesör aklıma geliyor.

The Blue Angel

O profesör ki normal hayatında çevresinde saygınlığı olan, sevilip sayılan bir bilim adamıydı.

Sonra bir kabare şarkıcısı olan Marlene Dietrich ile tanışınca adamın hayatı kaydı ve sonunda sahneye çıkmadan önce kadının ipek çoraplarını giydiren uşağına dönüştü.

Tamam kabul ediyorum, seni ekranda gören Türk halkının kafasında böylesine soyut, tuhaf bir çağrışım olmayabilir, ama onların da kafasında iyi bir izlenim bıraktığın şüpheli.

Üstat Uğur Dündar’dan tavsiye alabilirsin. (O ekranda ayağa kalktığında boyunu tam gösterebilmek için iki kamerayı üst üste koyup çekim yapmak gerekiyordu. Yani boyu o kadar fazlaydı adamın. O bile otururken nasıl daha otoriter durulacağını çalışmıştı. Etrafında bu konuda tavsiye alacağın kimse yoksa -ki görülüyor ki Kanal D’de böyle bir kişi yok- ona başvurabilirsin.)

O olmuyorsa ben SHOW TV’nin bulunduğu katta oturuyorum; onlardan reytinglerde birinci olmanın ve başarılı sunuşun ipuçlarını alıp sana iletebilirim.

MÜJDE! IRKÇILIK TRENDİNİN DE SONU GELDİ

Başlığı okuyunca, “Bu nasıl olur, Amerika’ya bakın ırkçılık nasıl da tırmanışta” diyeceksiniz biliyorum, ama trendin sonuna varıldığı yolunda ilk işaret Kanada’dan geldi.

Bu Kanada tuhaf bir ülkedir; nasıl ki Türkiye dışarıdan gelen olumlu tüm kavramları olumsuzlaştırmayı başarmışsa (örneğin demokrasi, özgürlük gibi kavramlar burada değişmişlerse) Kanada da dışarıdan gelen olumsuz kötü kavramları iyileştirir, yumuşatır.

Bu açıdan İtalya gibidir. Nasıl ki İtalyan ordusu gibi bir şey olamazsa, faşizm bile orada yamuklaşmışsa, Kanada da öyle bir ülkedir işte.

Kanada Quabec

Şimdi duydum da Kanada’da ırkçılık yönü ağır basan bir hareket oluşmaya başlamış.

Bunun da anlamı şudur: Yakında ırkçı hareketin hippi versiyonu ortaya çıkacaktır

Kanada dağ gibi ırkçılığı da kendine benzetecek.

ŞEFLER BİR TÜRLÜ ANLAMIYOR

Televizyon şeflerini daha önce uyardım. “Canım kardeşim, kullandığınız malzemeler babanızın malıymış gibi konuşmayın, ‘Benim kabağım, patlıcanım, düdüklü tencerem’ demeyin” diye.

Ama laftan anlamıyor, hatada ısrar ediyorsunuz. Önceki gece şeflerden biri, yaptığı dürüme “Dürümüm” dedi, düşünebiliyor musunuz?

YEMEĞE 500 GRAM KALDI

Ertuğrul Özkök, ben ne zaman “Yemeğe çıkalım” desem, “Şu anda rejimdeyim” diye yalan söylüyor. Şimdi yazı- sından öğrendim ki, istediği kiloya inmesi için 500 gram kalmış. “İnsan sabah vakti büyük tuvalete çıkınca bile 500 gram düşebilir” diyeceksiniz biliyorum ama boşverin, adam kilosuna takıntılı işte.

Sonunda zayıflıktan görünmez adam olması ihtimali bile var.

Neyse, demek ki onunla yemeğe çıkmam için sadece 500 gram kalmış, artık bana yalan söyleyemeyecek; çünkü belge var artık elimde.

OKUYUCUYA TEŞEKKÜR

Uzun aradan sonra mizaha dönmeme okuyucudan çok olumlu tepki aldım. Herkes destekliyor bu kararımı.

Anladığım kadarıyla uzun zamandır beklenen, özlenen bir hareketmiş benim yaptığım. Hatta bir okuyucum, “Serdar Turgut’un mizahtan uzaklaşması, Picasso’nun kübizmden uzaklaşması gibi bir şeydir. Sen bu yazı türünün ustasısın ve bir tanesin” dedi. Nasıl da nurlandırdı, nasıl da moral oldu bilemezsiniz.

Herkese teşekkür ediyorum.

HAVA DURUMU
Pazar9 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı