SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Arnavutköy’ün yeni sakini Robin’s Kitchen

12 Eylül 2016 Pazartesi, 09:27:51 Güncelleme:09:27:54
Sermet Severöz

Sermet Severöz

[javascript protected email address]

ARNAVUTKÖY’ÜN son yıllardaki yükselişinin farkındasınız değil mi?

Bundan birkaç yıl öncesine kadar yalnızca balıkçılarıyla ünlü olan Arnavutköy, önce Any İstanbul, ardından Hudson, sonra Alexandra Cocktails Bar ve en sonunda Whisper Kitchen Bar derken gece-gündüz yaşayan bir semt halini aldı artık.

Yıllardır Galata’da hizmet veren Robin’s ise Arnavutköy’ü mesken tutan markaların sonuncusu.

Şef Bilal Mert ve mimar ablası Yeşim Kozanlı ortaklığıyla hizmete giren Robin’s, Arnavutköy’deki Alexandra Cocktails Bar’ın bulunduğu köşkte açıldı. Biraz tuhaf bir tarifte bulunduğumun farkındayım.

Buyurun kafanızda yarattığım karışıklığın açıklamasına… Alexandra Coctails Bar ilk açıldığında 7 odalı bir butik otelden ve girişinde bulunan bir bistro bardan ibaretti.

Bir süre sonra yatırımcıları köşkün terasındaki odaları teras bara çevirme kararı aldılar. Boğaz manzarası harika olan bu minik terasta işler yolunda gidince sırasıyla diğer katlardaki odaları da başka mekânlar yaratmak üzere restore etmeye başladılar.

İşte bu çalışmaların neticesinde hayat bulan bir mekân Robin’s Arnavutköy. Köşkün hem terasında hem de ikinci kattaki açık mutfaklı salonunda hizmet veriyor.

Mimarisi elbette abla Yeşim Hanım’ın izlerini ve imzasını taşıyor. Onun klasiği olan grilerin ve ahşabın gösterişsiz şıklığı ön planda. Mutfak tahmin edeceğiniz gibi kardeşi Bilal Mert’e emanet. Ben Bilal’in elinin lezzetini çok beğenirim. En basit yemeği bile farklı bir dokunuşla harmanlar.

BU SEFER MÖNÜ BASİT

O akşam “Abi bu dükkânın mönüsünde öyle çok uçmadım, çok basit lezzetlere yer verdim” dese de siz ona bakmayın.

Basit dediği mönüde neler yok ki? Evet, adları hamburger ya da lokum gibi basit ama yine kılı kırk yaran bir yaratıcılık ve emek var tabaklarda.

Gazeteci dostlarım Ebru Erke, Orkun Bulut ve Burcu Aldinç’le gittiğim Robin’s’te tadım yapmak amacıyla mönüdeki lezzetlerden küçük porsiyonlar istedik masamıza.

400 gramlık rib eye steak’in biraz kurutularak pişirilmiş olmasının dışında söylenecek hiçbir şey yok lezzetlere. Fiyatları da İstanbul’daki emsallerinin epeyce altında diyebilirim.

Eğer giderseniz ve seviyorsanız Bilal’in incir sosu ve dondurmayla servis ettiği ılık kaz ciğerini mutlaka deneyin, pişman olmayacaksınız.

Elton John: Tanrı Türkiye’yi korusun!

GEÇEN hafta sonu Antalya’daydım. Expo 2016 kapsamında Türkiye’ye gelen ünlü İngiliz sanatçı Elton John’u izlemek için gittim.

Kaç kere yazdım çizdim ama hâlâ ne yazık ki durum aynı. Maroon 5, Elton John ya da Enrique Iglasias fark etmiyor, dünyanın en ünlü sanatçıları ülkemize geliyor ama kimsenin haberi olmuyor.

Neden Antalya çok önemli konserleri ve organizasyonları duyurmakta bu kadar sessiz kalıyor anlayamıyorum. Bunlar öyle isimler ki, insanlar onları sahnede izlemek için resmen ülke değiştiriyor. Bizim se İstanbul’da bile zor haberimiz oluyor Antalya’da olup bitenden.

STING’E GÖNDERME

Sör unvanlı John’u daha önce de İstanbul Küçükçiftlik Park’ta izlemiştim. Çok rahat söyleyebilirim ki İstanbul’dakinden çok daha fazla ilgi vardı Antalya’da John’a.

Antalyalıların müziğe olan düşkünlüklerine yıllar önce Piyano Festivali’nde şahit olmuştum. Elton John’u dinlemek için de yine aynı hevesle doldurmuşlardı konser çayırını Antalyalılar.

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından yazılı bir açıklamayla “Türkiye konserini asla iptal etmeyeceğini” açıklayan sanatçı, sahneye “Tanrı Türkiye’yi korusun” diyerek çıktı ve tabii ki dakikalarca alkış aldı.

Şubat ayında çıkardığı son albümü ‘Wonderful Crazy Night’tan bolca parça seslendiren sanatçı, ikinci en büyük alkışıysa Antalya konserini iptal eden efsane müzisyen Sting için söylediklerinden sonra aldı:

“Bu büyülü ortamı ve sizlerle buluşmayı iptal eden Sting’i anlayamıyorum. Bu çok saçma!” Elton John

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN