ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
03 Ekim 2016 Pazartesi, 09:40:03 Güncelleme:09:41:09

Adana’nın tanıtım atağı

 

MASMAVİ bir gökyüzü ve pırıl pırıl bir su... Kimi alargada kimi kıçtankara bağlanmış irili ufaklı tekneler. Az da olsa yüzenler, jet-ski ve su kayağı yapanlar...
Çoğu kez yaptığım gibi Bodrum ya da Çeşme’den değil Adana’dan bahsediyorum bu kez.
Tüm yurttakinin aksine serin değil ılık bir rüzgâr yüzümüzü yalarken Seyhan Baraj Gölü’ne nazır kebaplarımızı yiyip şalgamlarımızı yudumluyoruz Onbaşılar Kebap’ta.
Bir yandan da İlhami Günsel anlatıyor ATAK A.Ş.’nin (Adana Tanıtım ve Kakınma A.Ş.) kuruluş hikâyesini ve hedeflerini.
Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali’nin kendilerinin bile bu kadarını beklemedikleri başarısı üzerine karar vermişler Adana’nın tanıtımı ve kalkınması için bir şirket kurmaya.
Adana Ticaret Odası’nın önderliğinde, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Organize Sanayi Bölgesi’nin katılımlarıyla hayata geçirmişler ATAK A.Ş’yi.
Herhangi bir kâr amacı gütmeyen şirket ATAK A.Ş. Geçenlerde benzeri bir tanıtım atağına niyetlendiklerini BETUYAB (Beldibi Turizm Yatırımcıları Birliği) üyelerinden dinlemiştim.
Adanalılar ellerini çok daha çabuk tutmuş. Onlar çoktan yanlarına uluslararası bir “İletişim Ajansı”nı da alarak başlamışlar memleketlerini tanıtmaya.
İnsana şapka çıkarttıracak kadar iştahlı ATAK’çılar. Hızlı karar alıyorlar ve çok iyi organize olmuşlar. Kentin halkı da çoktan koymuş elini taşın altına. Özellikle esnafın nasıl motive olduğunu gidip resmen yerinde görmeniz lazım.

 

Peki marka şehir mi?

BU kez şehrin en meşhur kebapçılarından biri olan Gazi Paşa Kebap’ta mekânın sahibi Müthiş Ölçer, Marka Yönetim Uzmanı Yelda İpekli ve bir grup yerel gazeteciyle bir sohbete giriyoruz. Konu ‘marka şehirler’...
“Acaba Adana bir marka şehir mi? Markaysa neyiyle marka? Kebabıyla mı? Sanayisiyle mi? Yoksa bu aralar onu çok popüler hale getiren ‘Portakal Çiçeği Festivali’yle mi marka Adana?
Mesela New York’u marka yapan enerjisi, Paris’i ise romantizmi! Tokyo teknolojisi, Washington gücüyle marka!
Elbette şehirlerin marka değerini uluslararası boyutlarda düzenlediği etkinlikler, toplantılar, fuarlar, karnavallar ve festivaller de etkiliyor. Hatta ev sahipliği yaptığı moda, sanat ve spor aktiviteleri de...
Adana bütün bunlardan tam puan alıyor. Hatta GO ADANA adında takodan pizzaya, balıktan mantara kadar Adana’ya biraz uzak lezzetlerin bir araya geldiği bir yemek ve müzik festivali bile düzenliyor şehir bu sene.
Hummalı tartışmalardan sonra tüm masadakiler aynı konuda karar kılıyoruz: Evet, marka bir şehir Adana! Ama onu popüler hale getiren festivalleri ya da karnavalları değil, yemek kültürümüze mal olmuş kebabıyla marka Adana!

 

Bunlar başka yerde yok

- Adana Kebap: Adana deyince akla gelen ilk lezzet! Ünü hem Türkiye’de hem dünyada nam salmış.
- Ciğer: Adana’nın ana yemeği gibi. Kahvaltı da dahil günün her saati ister pide ister ekmekle tüketilen bir yöresel lezzet.
- Lahmacun: Adana usulü lahmacun Urfa ve Antep’ten daha farklı. Özellikle camlı dolapta servis edilen ince ve yumuşak olanların tadına doyulmuyor.
- Sıkma: Adanalı olmayanların gözlemeye benzettikleri bir hamur işi. Peynir ve elde açılan hamurdan yapılıyor. Sıkmanın olmazsa olmazıysa ayran!
- Kazan simidi: Taş fırında pişirilen, şekersiz, örgü formunda bir simit.
- Bici Bici: Rende buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılıyor. Acayip fazla tüketiliyor.
- Aşlama: Meyankökü şerbetine Aşlama adı veriliyor. Özellikle serinlemek için tüketilen bir içecek.
- Şırdan: Kuzunun midesinden yapılıyor.
- Hintinciri: Diğer adı dikenli incir. Bir kaktüs türü olan meyve atıştırmalık olarak tüketiliyor.

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu