ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
05 Ekim 2016 Çarşamba, 09:36:27 Güncelleme:09:36:36

16 milyon dolarlık keman Antalya’daydı

 

DÜNYANIN en iyilerinden birini dinleyeceğimi biliyordum, kısa bir ön bilgi de edinmiştim ama tipine hiç bakmamıştım.
Haliyle otelin havuz başında gördüğüm o ufak tefek çelimsiz adamı aynı akşam sahnede görünce epey şaşırdım. Mayodan fraka geçiş yapan ve her notada devleşen bir yıldız vardı karşımda.
Bahsettiğim kişi Julian Rachlin! Kendisi dünyanın en iyi 10 şefinden biri. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında Türkiye’ye geldi geçen cumartesi.
Aklında fikrinde denizgüneş- kum üçlüsünden başka bir şey yokmuş gibi görünen Antalya halkının sanata olan ilgisi beni daima çok şaşırtmıştır. Hemen her sene katılmaya gayret ettiğim Piyano Festivali’nin 17’ncisinde de durum değişmedi. Antalyalılar yine yaşlı genç, çoluk çocuk demeden doldurdular Expo 2016 Kongre Merkezi’nin tribünlerini.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önem verdiği sanat etkinliklerinden biri olan festival, bu sene adeta nokta atışları yaparak dünyanın en ünlülerini ağırlıyor. Zee Zee ve Manolo Carrasco’nun ardından buluştu Julian Rachlin Antalyalılarla.

HER TELE AYRI SPONSOR
Başlıkta belirttiğim gibi usta virtüöz Julian Rachlin’in kemanı tam 16 milyon dolar değerinde. Dünyada çok nadir bulunan, 1704 yapımı bir Stradivarius. Bu müthiş adama ve kemanına sponsor olmak için firmalar adeta birbiriyle yarışıyormuş. Öyle ki bırakın Rachlin’in şahsını ve kemanını, kemanının her teli için ayrı bir sponsor sokmuş elini taşın altına.

 

Konserden notlar

- SEYİRCİLER tarafından ayakta alkışlanan performasının ardından Rachlin, böyle bir festivali sahiplenip geliştirdiği için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ve “Hocam” diye hitap ettiği Sanat Yönetmeni Gürer Aykal’a Antalya Devlet Senfoni Orkestrası gibi muazzam bir orkestra oluşturdukları için teşekkür etti.
- VİYANA’DAN Antalya’ya ailesiyle beraber geldiğini söyleyen Rachlin, şehre adım attığı andan itibaren meslek hayatı boyunca dünyanın hiçbir yerinde görmediği bir misafirperverlikle karşılaştığını belirterek Antalyalılara teşekkür etti.
- YILLARDIR UNICEF’in gönüllü elçilerinden biri olduğunu söyleyen Rachlin, çocuklar konusunda çok hassas olduğunu vurgulayarak bu zor döneminde bile Türkiye’nin milyonlarca mülteciye kucak açmasından ve onlara destek olmasından çok etkilendiğini belirtti.

 

Antalya’dan…

- ŞEHRİN gece hayatında uzun yıllardır yer alan bir marka Ceila. Daha giriş kapısından itibaren öbekleşen erkek grupları kulübün içinde de hâkim. Kadın-erkek popülasyonu arasındaki uçurum dikkat çekici. Ama yine de herkes mutlu. Başarılı bir ses ve müzik sistemi var. Şovları eğlenceli.
- İSTANBULVARİ bir Türkçe kulüp Blackk. Sahnede Antalyalılar tarafından oldukça sevildiği belli olan Erkan Güleryüz adlı gencin başarılı performansı karşısında bütün eller hep havada.
- BODRUM, Antalya ve Ankara’nın ardından üçüncü merkezini geçen yıl Phuket’te açan LifeCo, Antalya’yı detoksun ve sağlıklı yaşamın merkezi haline getirmiş. Sadece Antalyalılar değil, dünyanın dört bir yanından gelen iyi yaşam meraklıları da burayı mesken tutmuş.
- LEZZET adına söylenecek sözün bittiği yerlerden biri 7 Mehmet. Hep eşsiz bir mutfak ve hep muhteşem bir hizmet… İkinci kuşak Mehmet Akdağ her daim işinin başında. İlgi alaka hep dozunda ama yeme-içmenin dozu hep aşımda. Bunca yıldır lezzetsiz bir tabağına bile rastlamadım.
- ALIŞILANIN aksine önce sanayici sonradan otelci olan ailelerden değil Barut Ailesi. Onlar 40 yıllık otelci. Bundan 3 yıl önce açtılar ilk lüks segment otelleri Akra Barut Lara’yı. İşi iyi yapıyor olmanın meyvelerini hemen toplamaya başladılar. Antalyalıların sosyalleşmek, şehre gelen İstanbulluların da konaklamak için tercih ettikleri yegâne adreslerden biri bu otel. 
- YILLAR önce bir Club 29 vardı Kaleiçi’nde. Mekân kapandığından beri elbette iyi yemek yiyorum Antalya’da ama ne yazık ki ambiyansı iyi olan pek yok. Asmani Restaurant şehirdeki bu açığı kapatmış. Deneyimli isim Tolga Atalay’ın başında olduğu gayet üst çıta bir mutfağı, nefis bir dekoru, iyi bir müziği ve sattığına hakim personeli var mekânın.

HAVA DURUMU
Cumartesi20 MPH31°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı