ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Ekim 2016 Çarşamba, 09:30:06 Güncelleme:09:37:28

Ankara’da bir ilk: Müze Evliyagil

 

GEÇEN cumartesi Ankara’daydım. Sadece ben değil Türkiye’nin cemiyet, sanat ve iş hayatından pek çok kişi de Ankara’daydı.
Bu kadar insanın başkentin yolunu tutmasının sebebiyse ülkenin basın-yayın ve siyasi hayatına ciddi katkıları olan rahmetli şair Necdet Evliyagil’in oğlu Sarp Evliyagil’in Ankara’ya kazandırdığı sanat müzesinin açılışıydı.
Sarp Evliyagil bundan birkaç yıl evvel sahibi olduğu sanat eserlerinden oluşan bir seçkiyi, galeri M1886’da sergilemişti. O sergiyi yazdığım yazımdaki cümleyi aynen yazıyorum. “14 yaşımızdan beri pek çoğuyla beraber büyüdüğümüz bu eserleri her gördüğümde bir tuhaf oluyorum. Ölülerimize, dirilerimize ve de derinlere dalıp gidiyorum.”
Çünkü Sarp benim hayattaki en eski ve en iyi dostlarımdan biridir. 30 küsur yıllık dostluğumuzun pek çok anını ya bu tabloların yörüngesinde, ya da bu heykellerin gölgesinde geçirdik.
Bu eserler artık Ankara’daki yeni yuvalarında, adı da Müze Evliyagil.
Çok vahim bir örnek ama nüfusu 160 bin olan Basel’de 7 adet olmasına rağmen, nüfusu 7 milyonu geçen Ankara’nın ilk modern ve çağdaş sanat koleksiyonu müzesiymiş Müze Evliyagil.
Son yıllarda pek çok yaşam projesiyle Ankara’nın trendi haline gelen İncek’te kapılarını açan müzede ilk aşamada Evliyagil koleksiyonunun yüzde 20’si buluştu ziyaretçilerle.
Zamanla aralarında Eşref Üren, Komet, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ferruh Başağa, Nejad Devrim, Mübin Orhon, Bedri Baykam, Haluk Akakçe, Seçkin Pirim ve Mehmet Güleryüz gibi çağdaş Türk sanatçılarının bulunduğu koleksiyonun tamamı meraklılarıyla buluşacakmış.
İlgilenenlerin hem bir sanat kütüphanesi hem de butik bir sinema salonu bulunan müzeyi gezmelerini şiddetle tavsiye ederim.

 

Çırağan Sarayı’nda Dany Brillant

GEÇEN hafta Başaran Holding yeni inşaat projesi onuruna küçük bir davet verdi Çırağan Palace Kempinski’de. Gecede ünlü Fransız sanatçı Dany Brillant sahne aldı. Ama inanın “Proje neydi?” deseniz cevap dahi veremem. Sebebi ise Başaran Ailesi’nin misafirperverliği… Onlar alışagelmişin aksine projenin detaylarıyla davetlilerini sıkmak yerine şahane bir gece yaşatmak için konuklarıyla beraber eğlenmeyi seçtiler. Dany Brillant’ın sahne performansı ise tek kelimeyle muhteşemdi. Umarım içinde bulunduğumuz zor dönemi bahane edip ülkemize gelişlerini iptal edenlere inat, Brillant gibi dünyaca ünlü sanatçılar Türkiye’ye gelmeye devam ederler.

 

Whisper Kitchen Bar Arnavutköy

ARNAVUTKÖY’ÜN en yenilerinden biri Whisper Kitchen Bar. Deneyimli işletmeci Figen Erenel tarafından açıldı. Eski bir köşkte hizmet veren mekânın hem Boğaz manzaralı bir restoranı hem de arka yola bakan şık bir bahçesi var. Daha çok bir kafe-bistro havasında Whisper. Hazır soslar ve kızartmalardan nasibini fazlaca almış mutfağına bayıldım diyemem ancak ortam ve müşteri kalitesi gayet iyi. Özellikle hafta sonu gecelerinin popüler duraklarından biri olmuş mekân. Whisper ekibi pazar günlerini farklı kılacak sürprizlerle müdavimlerini buluşturmaya hazırlanıyormuş.

 

Ouzo’nun palamut günleri

ÇATISI altında bulunan Da Mario, SushiCo, Divan ve Özgür Şef gibi markalarıyla Anadolu yakasının çekim merkezi halini alan Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina’nın restoranı Ouzo’da palamut günleri başladı. Mutfağını beğendiğim şeflerden Mehmet Yalçınkaya palamudu asma yaprağına sarmış, bununla kalmayıp pancarlı pilaki ve fesleğenli tarator gibi gurme dokunuşlarla harmanlamış. Mevsimi geçmeden deneyin derim.

HAVA DURUMU
Çarşamba24 MPH28°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı