ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
01 Şubat 2017 Çarşamba, 09:30:03 Güncelleme:09:30:47

Adana’nın tanıtım atağı

 

ADANA deyince akla önce kebap gelir hiç şüphesiz.

Sonrasında da 23 yıldır düzenlenen film festivali ile her geçen yıl daha da çok ilgi gören Portakal Çiçeği Karnavalı gelir.

Anlaşılan o ki tüm bunlar artık Adanalıları kesmiyor.

Çünkü otelcisi, sanayicisi, kebapçısı, tatlıcısı ve hatta havayolu taşımacısı bile bir olmuş, Adana’nın cazibesini artırmak için büyük bir özveriyle çalışıyor.

2015 yılında kurulan ve kısa adı ATAK A.Ş. olan Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. ise tüm bu çabaları aynı çatı altında toplayan şirketin adı... Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ortaklığı ile kurulmuş.

Kâr amacı gütmeyen şirket, Adana’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri kadar yeme-içme ve eğlence dünyasını da tanıtma amacında.

Organizasyon ilk meyvelerini toplamaya başlamış. Yazın olmasa bile kış aylarında İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden pek çok yerli turist gastronomi amaçlı Adana’ya akın etmeye başlamış.

Geçen hafta sonu bir grup gazeteci ATAK A.Ş.’nin davetlisiydik.

İşte size bu seyahate dair notlar..

 

Gazipaşa Kebap

İLK bakışta fazlasıyla şehirli bir dükkân algısı yaratıyor. Bu şıklık ve lüksle iyi kebabı bağdaştıramıyor insan. Ama masa donatılmaya başlayınca bütün bu önyargılar geride kalıyor. Sırf kebabı değil, her türlü yöresel lezzeti layığıyla sunan bir dükkân burası. Sahibi Müthiş Ölçer her müşterisiyle bire bir ilgileniyor ve sohbet ediyor. Hafta sonları çiftliğinde düzenlediği brunch’ları da çok popüler Müthiş Bey’in. Zira kendisinin Gazi Koşusu’nu kazanan ödüllü atı özel gösteriler yapıyor bu günlerde.

 

Onur Kebap

ŞEHRİN en meşhur kebapçılarından biri olan Onur Kebap, birkaç ay önce Sheraton Otel’de bir şube daha açtı. Bu şubenin ocağının başında da Türkiye’nin en meşhur kebap ustalarından Şevket Azboy var. Önceden haber verirseniz yoğunluğuna göre size mini bir kebap eğitimi de veriyor 35 yıllık şef. Eğitimin sonunda ise üzerine isminizin işlendiği Fahri Kebap Ustası yazan bir önlük hediye ediyor.

Şevket Usta yıllar önce az pişmiş Adana kebabını soğan ve biberle birlikte yufkaya sarmış. Sonra bu dürümü kalın dilimler halinde kesmiş, dilimleri ise tekrar şişe geçirdikten sonra bir posta da kömür ateşinde pişirmiş.

Dışı çıtır içi yumuşacık bir kebap çıkmış ortaya. Şevket Usta’nın sunumu suşiyi andıran bu kebabını yiyen Ayşe Arman da hemşerisinin kebabı için suşi kebap deyivermiş. Adı da öyle kalmış.

 

Sheraton Grand Adana

SEYHAN nehrine bakan iki görkemli otel var şehirde: Biri Sheraton, diğeri de Hilton. Adana seyahatlerimde ikisinde de kaldığım oluyor. Bu gidişimde gördüm ki kışın şehrin sosyal hayatında Sheraton’ın yeri Hilton’a nazaran çok daha fazla. Özellikle hafta sonları Sheraton Grand Adana Otel’in kapalı havuzu, hamamı ve saunası çok revaçta. Akşamları eğlenceli canlı müzik performanslarına ev sahipliği yapan barında ve kulübünde yer bulmak nerdeyse imkânsız.

 

Tarihi Onbaşılar

TEMELLERİ 1904 yılında atılan ve adı artık Adana ile özdeşleşmiş muazzam bir lezzet durağı Onbaşılar. Konumu eşsiz. İnsana deniz hissi veren Seyhan Baraj Gölü’ne hâkim Karslı Mahallesi’nin tepesinde. Kebaplarını erkek koyun etinden ve geleneksel usulde yapıyorlar. Nasıl oluyorsa resmen etin tadı bir ayrı hissediliyor dilde damakta.

 

Düzeltme ve özür

PAZARTESİ günü Eataly İstanbul’da açılan La Trattoria’yı anlattığım yazımda, başlığımı ‘La Trottaria’ diye atmışım. Bununla da kalmayıp Mardin’in meşhur restoranı Cercis Murat Konağı’nı Malatya’ya taşıyıp bir de adını Cercis Paşa Konağı olarak değiştirmişim. Hepsi için hepinizden özür diliyorum.

HAVA DURUMU
Pazar15 MPH29°
Kısmen Güneşli