ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
24 Temmuz 2017 Pazartesi, 09:38:46 Güncelleme:09:41:36

Karaköy’ün en yenisi Mürver

 

KARAKÖY’E bağlanan ümitlerin çoğunun hayal kırıklığıyla son bulduğu ortada.

Özellikle de eğlence dünyası açısından. Birbiri ardına açılan mekânların çoğu aynı hızla kilit vurdu kapılarına, keza çoğu restoran da.

Aralarında Karaköy Lokantası ve Karabatak gibi klasiklerin de bulunduğu Ferahfeza, Mükellef ve Namlı gibi mekânlar ise semtin kaybettiği kana inat, mıh gibi ayaktalar hâlâ.

Ayakta kalacağı, hatta Karaköy’e yeni bir çekim gücü kazandıracağı kesin bir mekâna gittim geçen hafta.

İki hafta kadar önce açılan restoranın adı Mürver.

Mürver, hanımeli familyasından çiçekli ve şifalı bir bitkinin adıymış.

Mekân Karaköy’de hizmet vermeye başlayan Novotel Istanbul Bosphorus’un terasında açıldı.

MUTFAK MEHMET GÜRS’E EMANET

Mürver’in mutfağında canlı açık ateş ve tütsüleme dahil, farklı pişirme teknikleri öne çıkıyor. Mönüsünde Anadolu’daki yerel üreticilerden temin edilmiş pek çok malzeme var. Neredeyse tüm yemekler ya odun fırınında ya odun ızgarasında ya da mangalda pişiyor.

Mönüsünde tütsü fırınında tütsülenmiş et ve deniz ürünleri de var, ev yapımı sucuk ve sosisler de..

“Asla bir steakhouse değiliz” diyor üstüne basa basa şef Mehmet Gürs. Haklı da, zira paylaşımlık mönüsünde lakerdadan cacığa, mücverden turşuya kadar et dışında pek çok kalem tattım Mürver’de. Hatta vejetaryenlerin rahatlıkla tercih edebileceği çeşitli yemekler ve mezeler bile var.

Dinamik ve rahat bir mekân olan Mürver’in tasarımında ahşap, mermer, siyah sac gibi doğal malzemeler kullanılmış. Topkapı Sarayı’na hâkim nefis bir boğaz manzarası var.

Önümüzdeki günlerde adını sıkça duyacağınızı düşündüğüm Mürver’in fiyatları makul, porsiyonları ise doyurucu.

Eğer yolunuz düşerse yeşil elma turşusu ve sakız enginarla servis edilen dana dili tatmanızı tavsiye ederim.

 

Keşke değişmesen Ritz Carlton

GEÇEN hafta Ritz Carlton İstanbul’un gurme restoranı Atelier Real Food’da büyük bir basın daveti vardı.

Davetin sebebi her ne kadar şef Selami Güleryüz’ün yeni lezzetlerini öncelikli olarak bizlere tattırmak ve fikirlerimizi almak olsa da Ritz Carlton İstanbul’un önümüzdeki günlerde gireceği değişim süreci hakkında bilgi almayı da ihmal etmedik.

Atelier Real Food’un yemekleri laf edilemeyecek kadar iyidir. Gelelim değişime. Bu değişimin dekorasyon ağırlıklı olacağını duyduğumda durup düşünmeden edemedim.

İnşaatı esnasında oldukça tartışılan çelik ve modern bir gökdelende hizmet verir Ritz Carlton İstanbul oteli. Kapısından girildiğinde ise binanın dış cephesiyle tezat oluşturan çok şık bir dekorasyonla karşılaşır insan.

Ahşabından halısına, döşemesinden mermerine her açıdan son derece klasiktir bu dekorasyon.

Dünyanın en iyileri arasında olan Paris’teki De Crillion, Londra’daki Dorchester ya da Venedik’teki Danieli otelleri kıvamındadır bu dekorasyon.

Hiç duydunuz mu bu ve benzeri otellerin modaya kapılıp dekorasyonlarını değiştirdiklerini?

Çok uzağa gitmeye gerek yok aslında, Four Seasons Bosphorus’u ya da Çırağan Palace Kempinski’yi düşünün. Onlarda da durum aynıdır.

“Onlar saray, elbette klasik olacaklar” diyebilirsiniz. Öte yandan özellikle tarihi binaları seçip içini de çok modern döşeyen Park Hyatt ya da W Hotels gibi zincirler de yok değildir.

KLASİK SEÇİMLER GELECEĞE YATIRIMDIR

Hep söylerim “Zamansız ve klasik seçimler geleceğe yatırımdır” diye. Ritz Carlton’un yeni dekorasyonunun eskizlerini gördüm yemekte.

Kötü mü? Hayır, hiç değil ama gereksiz.

Aynı Swissotel Bosphorus İstanbul örneğinde olduğu gibi. Onlar da otelin o şaşaalı dekorasyonunu minimalizm modasına uydurarak sıradanlaştırtı.

Keşke dönemin tarzıyla dekore edilmiş oteli baştan sona değiştirmek yerine küçük onarımlarla asaletini koruma yolunu seçselerdi.

Neyse, karar onların. Yanlış anlaşılmasın bu benim Ritz’in sadece dekorasyonu ile ilgili fikrim. Gerisine söyleyecek hiçbir sözüm olamaz.

HAVA DURUMU
Perşembe13 MPH29°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı