ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Ekim 2016 Cuma, 01:09:24 Güncelleme:09:42:14

Festivaller esnafa da şehirlere de katkı sağlıyor

 

İstanbul’da düzenlenen festivallere ilgi göstermiyorsanız çok şey kaybediyorsunuz.

17 milyon insanın yaşadığı bu kadim şehirde; kültürel, sosyal hatta ekonomik hayat birbirine nasıl akacak? Sokağa çıkın; konuşun, gezin, görün, dinleyin. Çevremiz sosyal medyadan ibaret değil… Birbirimize dokunarak, ortak ilgi alanlarımızı besleyebiliriz. Esnafın ekonomisini canlandırmaya da yarayan ve 28 Eylül’den itibaren 50 gün sürecek “Beyoğlu Festivali” kapsamında gerçekleşen etkinliklerden “Antika Festivali”nin son gününe denk geldim. Sahnede 70’li yaşlarında, Yunanistan’dan gelen İstanbullu koleksiyoner Alkiviadis Lukrezis konuşuyordu.

İstanbul basımı Rumca kitap, gazete topluyormuş. 8 bin eserlik koleksiyonu olan Lukresiz’in dedesi, babası, amcası Asmalımescit’te antikacıymış…

 

İLK MATBAA ERMENİLERDEN

“Yunanistan’da İstanbul’dan gitme benim de ustalarım var. Tarivas gibi… Tarih ve mübadele kitapları topluyorum. 1792’te Venedik’te basılan, Antalyalı Serafini Rahim tarafından yazılan Hz. Davud kitabı. İzmir’de bir İngiliz tarafından 1843 tarihinde basılan coğrafya kitabı elimdeki en eski eserler” diyen Lukresiz, Osmanlı’da matbaayı anlatıyor:

“İstanbul’daki ilk matbaa 1605 yılında Ermeniler tarafından kuruldu. Bugüne kadar İstanbul’da 145 Rumca gazete çıktı. Şu anda 2 gazete var. 1925’ten beri çıkan günlük gazete Apoyevmatini, çocukluğumda 25 bin satıyordu. Şu anda 600 adet basıyor. Osmanlı’da ilk (1838) Rumca-Osmanlıca basılan gazete Telegrafos Bosphorus’tu.”

İTÜ 1962 Makina Mühendisliği Fakültesi mezunu Lukresiz, “İstanbul’da mücellit (ciltçi) boşluğu var” diyerek, zanaatkâr erozyonuna dikkatimizi çekiyor. Beyoğlu Belediyesi festival süresince yapılan sunumları kitaplaştırırsa, kentin sözlü tarihine de katkı sağlar.

 

KENT KÜLTÜRÜ OLARAK KAHVE

Kitaba, gazeteye en iyi ne eşlik eder? Kahve… 6-9 Ekim tarihleri arasında Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda bu yıl 3’üncüsü yapılan İstanbul Coffee Festival başladı.

Geçen yıl 25 bin ziyaretçi çekerek Avrupa’nın en büyük kahve festivali olmayı başaran İstanbul Coffee Festival’i yapan “yüz yüze pazarlama” uzmanlarından Alper Sesli, “Şehir ile kent farklı anlamlar taşır. Kent kültürü yansıtır” diye söze başlıyor.

Festival’de Londra merkezli Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO) Mali ve İdari İşler Başkanı David Moorhouse da bir sunum yapacak. 128 stantta 156 kahve markasının yer aldığı festivalin biletleri 30 TL’ye satılıyor; içinde konser, dinleti, kahve ile... Brezilya, Vietnam gibi kahve çekirdeği üreticisi ülkeler ticaret ataşelikleri aracılığıyla festivalde yerlerini almış. Sesli, “Türk Telekom’un sponsorluğunda düzenlenecek 2 konserde internette fenomen olan şarkıcılar sahne alacak” diye ekliyor.

Dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan ve 110 milyon kişiyi istihdam eden kahve endüstrisi, “üçüncü nesil” tüketim çağını yaşıyor. Sesli, İngiltere’de zincir dışı 16 bin kahve dükkânı olduğunu söylüyor.

New York ve Amsterdam’da son 2 yıldır, Londra’da ise son 6 yıldır kahve festivali düzenlendiğini dile getiren Sesli, yerel değerlerin desteklenmesinin devlet politikası haline gelmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

 

MİZAHIN FESTİVALİ YAPILDI

Konferans, festival gibi etkinliklere imza atan DSM Group Kurucu Başkanı Sesli, “Londra’da yılda 22 bin etkinlik yapılıyor. Trafikte bisikletlilere dikkat çekmek için Londra’da yapılan son ‘Çıplak Bisiklete Binme Eylemi’nde, 8 bin kişi pedal çevirdi. Bizde futbol dışında en yaygın kitle sporu koşu. O da 5-10 bin kişi ile sınırlı” derken de devletin spor vizyonuna dikkat çekiyor. Sesli, geçtiğimiz ay; çizgi romanı, illüstrasyonu, grafitiyi, animasyonu ve görsel sanatları öne çıkaran İstanbul Comics&Art Festival’i de gerçekleştirdi. Buraya da 10 bin ziyaretçi çekmişti. Yurtdışında da festivaller düzenleyeceğini söylüyor.

 

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı