ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
14 Ekim 2016 Cuma, 01:01:10 Güncelleme:08:53:08

Kadın girişimciliği ‘Vay be’ dedirtiyor!

 

İşgücüne katılım oranında cinsiyet farkının en yüksek olduğu ülke Türkiye.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İnsani Gelişme Raporu açıklandı.

Buna göre Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri ligine dahil edilen Türkiye’de, işgücüne katılma oranında cinsiyet farkı yüzde 49’a dayandı.

Türkiye’yi yakından takip eden Kosova’da bu oran yüzde 39, Türkmenistan’da yüzde 27. Bu alanda bölgede en iyi durumda olan ülke Moldova’da oran yüzde 4’e kadar düşüyor.

G20’de Türkiye 2025 yılında işgücüne katılımda cinsiyet farkını yüzde 25’e çekmeyi taahhüt etti.

80 milyonluk ülkede kadınların iş yaşamının dışında kalması, kalkınma sorunu olarak karşımızda duruyor.

Girişimcilik açısından da kadın-erkek eşitliğinin çok uzağındayız.

1.5 milyon kayıtlı girişimci içinde kadınların sayısı yüzde 10’u bulmuyor. 98-100 bin bandında gidip geliyor.

Birçok kadın girişimci yarışmasının jüri üyesi olduğum için yüzlerce başvuruyu okudum, onlarcasını dinledim. Bunların içinde eş ya da ailenin katkısını dışarıda tutacağımız örnek de son derece az.

NİTELİKLİ İŞLER ARTIYOR

Önceki akşam Garanti Bankası’nın destekleriyle, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğinde düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” yarışmasının 10’uncu yılı kutlandı.

Gecede sahne kadınlarındı! 30 bin TL’lik “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” ödülünü Tülin Yazıcı ve Dr. Şule Mene paylaşırken, 25’er bin TL’lik “Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci” ödülü Aslı Elif Tanuğur’a, “Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci” ödülü Ayten Çöl ve Zeynep Arca Lallıel’e, “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” ödülü Nardane Kuşcu’ya verildi.

10 bin TL’lik Jüri Özel Ödülü ise geceye yerel giysileriyle katılan Adana’nın Çelebi Köyü’nden gelen Ümmiye Koçak’ın oldu.

Her birinin girişimcilik öyküsü, alanında fark yaratma, sosyal fayda sağlama ve sorumlu üretim süreçlerini yüklenme deneyimi açısından son derece etkileyiciydi.

Özellikle bu satırları kızlarımızın okumasını istiyorum. Her biri, cesaretle, kararlılıkla, bilgi ve emekle cam tavanları tuzla buz etmiş...

Zaten bu yarışmaların da en büyük katkısı, “rol modelleri” görünür kılmakta ortaya çıkıyor.

TİYATRO YAZARI ANADOLU KADINI

Koçak’ı özellikle tanımanızı istiyorum.

Ödülünü almak üzere sahneye çıktığında “Anadolu kadınının sesini duyurmak için geldim” diyen Koçak, kadınlara sesleniyor:

“Hayallerinizin peşinden koşun.”

10 çocuklu bir ailede ilkokula gitme şansını yakalayan Koçak, ödüllü sinema yönetmeni, tiyatro yazarı ve 11 kişilik tiyatro grubu kurucusu. Geçimini çiftçilikle sağlayan Koçak, ilkokuldayken öğretmeninin okuduğu Maksim Gorki’nin “Ana” romanını eline almasıyla edebiyatla tanışıyor.

Kadınların yaptıkları işlerin kalitesi, yükselen enerjilerini ve adanmışlıklarını gösteriyor.

2006 yılında yalnızca 113 kadın girişimci yarışmaya başvururken, bu yıl sayı 33 bine çıkmakla kalmıyor, katma değeri yüksek, nitelikli girişimlerin sayısı da artıyor.

Kadın girişimciliğini 2006 yılından beri “hedef kitle segmentleri” arasına soktuklarını ifade eden Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kadın girişimcilere son 10 yılda toplam 3 milyar TL finansman desteği sağladıklarını söylüyor.

Karadere’nin asıl olarak vurguladığı destek alanları cesaret, eğitim, finansmana erişim ve dış pazarlama olarak 4 bacak üzerine oturuyor.

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, 100 bin kadın girişimcinin yüzde 82’sinin hizmet sektöründe yer aldığını vurgularken, yüzde 75’inin işlerini 2000 yılından sonra kurduğunu da kaydediyor.

Bundan 10 yıl önce yüzde 4 olan kadın girişimci oranının 2016 yılı itibarıyla 2’ye katlanmasından dolayı sevinç mi duymalıyız?

Yüzde 50-50 toplumsal cinsiyet eşitliği parametresinin çok uzağındayız: Bu net!

Gecenin sunucusu ve tiyatro sanatçısı, solist Ayça Varlıer’in kadınlar için seslendirdiği “Vay be; başardın işte” şarkısını, tüm toplum için söylemek isterdim...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cumartesi20 MPH29°
Güneşli