ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
04 Kasım 2016 Cuma, 00:28:52 Güncelleme:09:29:19

Afrika’da ‘himmet’ değil, rekabet gücü olan kazanacak!

 

Ekonominin gerçek aktörleri sahaya çıkınca, Türkiye’nin potansiyeli ve bölgesel gücü aktif hale geliyor... Önceki gün; Ekonomi Bakanlığı ve Afrika Birliği işbirliği, DEİK’in organizasyonu ve TİM’in katkılarıyla ilki düzenlenen “Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu”na, iş dünyasının yüksek profilli katılımı bunun açık kanıtıydı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açılışını yaptığı forumun sponsorları; Pegasus, Summa, Limak, Arçelik, Aksa, THY gibi sektör liderleriydi...

Son 10 yılda Türkiye’nin Afrika kıtasıyla iş hacminin 4 kat artarak 20 milyar dolara, yatırımların ise 3 milyar dolara ulaşması “başlangıç” kabul edilmeli. Asıl rekabet; ABD, Japonya, Çin, Güney Kore gibi yenilikçi ekonomilerin Afrika’da gücünü artırmasıyla ortaya çıkacak...

Foruma Afrika’dan 1500 iş insanı gelirken, Türkiye’deki firmalarla 900 yüz yüze görüşme organize edildi. Şunu açık söylemek gerekir: Önceki yıllarda iş kapasitesi olmayan “himmetçilere” teslim edilen kıta, Türkiye’nin küresel rekabet gücünü artırma potansiyeli taşıyan yatırımcılara açılıyor.

ARÇELİK’İN HEDEFİ 3 MİLYAR $

Pegasus CEO’su Mehmet Nane’nin moderatörlüğünde düzenlenen oturumda; Ayka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Aydeniz, Arçelik Güney Afrika ve Defy Genel Müdürü Hakan Kozan ve Summa Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora’nın Güney Afrika deneyimlerini dinledik.

2011 yılında Afrika’nın lider beyaz eşya markası Defy’yi 324 milyon dolara satın alan Arçelik, son 4 yılda ilave 75 milyon dolar yatırım yapmış.

1.1 milyar dolar olan ihracatı, 2021’de 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyorlar.

Etiyopya’da 250 milyon dolarla tekstil ve hazır giyim fabrikası kuran Aydeniz, “Ülkenin tekstil ihracatının yüzde 70’ini yapıyoruz” diyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen ikinci bölgesi olan Afrika’da Türk müteahhitleri bugüne kadar toplam 55.2 milyar dolar tutarında 1152 proje üstlendiler.

Senegal, Ruanda, Ekvator Ginesi dahil Sahra Altı’nda birçok müteahhitlik projesi üstlenen Bora, Afrika ülkelerinin toplam 2 trilyon dolar olan GSMH’sinin, 2050 yılında 29 trilyon dolara çıkacağına işaret ediyor ve şu notları aktarıyor:

*2050 yılına kadar dünya nüfusuna eklenecek 2.5 milyar insanın 1 milyarı, dünyadaki doğal kaynakların 3’te 1’ine sahip kıtadan gelecek.

* Dünya nüfusunun yaş ortalaması 30 olurken, Nijerya’da bu oran 15’e düşüyor. Avrupa’daki üniversitelerde yapılan bir ankete göre, Afrikalı öğrencilerin 4’te 3’ü ülkesinde çalışmak istiyor. 

*Dünyada ekilmemiş tarım arazilerinin yüzde 60’ı kıtada. 

* Dünyada SMS ile yapılan para transferinin yüzde 50’si ve yazılımı Kenya’dan yapılıyor. Kenya ekonomisinde, SMS gelirinin payı yüzde 30’a çıktı.

*2000’de 5 milyar dolar olan doğrudan yabancı yatırım tutarı 2016’da 50 milyar dolara ulaştı.

‘Amerika, Çin’deki tekstil tesislerini Etiyopya’ya taşıyor’

Etiyopya Sanayi Bakanı Ahmet Abitew ve bu ülkeye bugüne kadar tarım ve tekstil alanında toplam 380 milyon dolar yatırım yapan, son olarak da 100 milyon dolarlık bir gayrimenkul projesi üstlenen Altınbaş Holding Başkanı İmam Altınbaş ile sohbet ettik.

Abitew geçtiğimiz günlerde Etiyopya’da yaşanan kabine değişikliğinde görevde kalan 8 bakandan biri. Ülkede 21 bakan değiştirilmişti.

Yaklaşık 100 milyon nüfusuyla Kara Kıta’nın en dikkat çeken ülkelerinden Etiyopya’nın 700 dolar olan kişi başı gelirini, 2025’te 1500 dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Abitew, “Amerika, Japonya, Güney Kore; Çin ve Vietnam’daki tekstil yatırımlarını Etiyopya’ya taşıyor. ABD jeotermal ve hidroenerji santrallları da kuruyor. Avrupa ise tarım alanında yatırımlar yapıyor” diyor.

Hawassa Sanayi Parkı’nda; Tommy Hilfiger, Calvin Klein gibi ünlü markaları çatısında toplayan PVH Corp.’un yaptığı yatırımlara dikkat çeken konuk bakan, yatırım iklimini anlatıyor: “İhracata yönelik üretim, yatırım vergiden muaf. Dünyanın en ucuz elektriği bizde; kws 3 sent. Yatırımcıya yeşil kart veriyoruz, trafikte bile durdurulmuyor.”

Bundan 2 yıl önce; Türkiye, Güney Kore, Japonya, Çin ve Hindistan olarak yapılan sıralama değişmiş. Türkiye; Çin’den sonra 2’nci sıraya gerilerken, ABD’nin son atağı listeyi tersyüz ediyor. Afrika ülkeleri arasında yalnızca Etiyopya’da faaliyet gösteren 100 civarında Türk firması 30 bin istihdam sağlıyorsa, Türkler için yeni Almanya’nın neresi olacağını tahmin etmek zor değil.

HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu