ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
20 Kasım 2016 Pazar, 02:14:53 Güncelleme:09:01:49

‘Güneydoğu yüzde 25 büyüyecek’

 

İzmir havası, küresel ekonomilerdeki dalgalanma, bölgesel ve iç ekonomik-siyasal sorunlara rağmen iyimserlik havası getiriyor.

TÜRKONFED’in 20. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi öncesi düzenlenen gala gecesinde konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, önce sorunlardan söz ediyor. Türkiye’ye yatırım planları olan Batılı şirketlerin, olağanüstü halin kalkmasını beklediklerini söylüyor.

2008 yılından sonra yabancı bankaların Türkiye’deki projeleri fonlamadığına dikkat çekiyor. “Dolar 3.40 olmuşken kimseye yatırım tavsiye edemem, ama bana yatırım yapıyor musun diye sorarsanız, söyleyeyim: Özelleştirmeden 400 milyon dolara baraj aldım. Mersin Limanı’nın kapasitesini artıran 220 milyon dolarlık yatırım yapıyorum. Küba’da Havana Havaalanı’nın işletmesini üstlendik” diyor.

TÜRKONFED Kurucu Başkanı İzmirli işadamı Enis Özsaruhan’ın, “Bize Türkiye’yi soranlara iyi olarak ne söyleyelim?” sorusunu “Güneydoğu’yu anlatın” diye yanıtlıyor.

Bu keskin cümleyi şöyle açıyor:

“AB Türkiye’den ayrılma sinyalleri veriyor, Türkiye AB’yi tehdit ediyor, ama bu geçici bir durum. Buraya gelmeden önce Maliye Bakanı Naci Ağbal’la TÜSİAD’da toplantıdaydık. Ağbal’a endişelerimizi söylediğimizde ‘Kesinlikle gündemimizde AB’den kopma yok, olmayacak da’ diyerek yüreğimize su serpti.”

Güneydoğu’nun gelecekte Türkiye’nin en şanslı bölgesi olacağına söyleyen Akın, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır ziyaretinde açıkladığı yatırım paketine işaret ediyor:

“Bölge, devlet yatırımlarıyla yüzde 20-25 oranlarında büyüme yakalayacak. Yalnızca 40 bin yeni konut inşası gündemde. Altyapı yatırımları geliyor. PKK meselesi ekonomik refahla çözülecek.”

Akın’ın taşıdığı iyimserliği Güneydoğu’dan gelen işadamlarının ihtiyatla karşıladığını söyleyebilirim.

Bölgenin oyunu alan siyasilerin tutuklandığı bir ortamda, halkın temsilinin en sıkıntılı konu olduğu açık...

 

BASİFED Başkanı Levent Akgerman, Hamdi Akın’a plaket verdi 

 

AVRUPA İLE KOBİ KÖPRÜSÜ

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ve BASİFED Başkanı Levent Akgerman’ın ev sahipliğinde düzenlenen zirvenin konuşmacılarından Avrupa Yatırım Bankası (EBRD) Türkiye Temsilcisi Massimo d’Eufemia, “2010 yılından bu yana 900 milyon Euro kaynak sağladık. Bugüne kadar 4 bin KOBİ’yi destekledik. Doğu ve Güneydoğu işletmelerine özel hazırladığımız fonları kullanıyoruz” diyor.

Zirvenin bir diğer yabancı konuğu, Londra Borsası İtalya merkezli Elite Programı’nın İcra Kurulu Başkanı Luca Peyrano’ydu. Temmuz 2016’da TÜRKONFED’in Londra Borsası ile yaptığı “Elite Programı” anlaşması kapsamında; Natek, Surteks, Vector ve Webdenal şirketleri Avrupa ekosistemine girdi.

DİYARBAKIR BURUK AYRILDI

TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakırlı işadamı Burç Baysal, “İzmir’den buruk ayrılıyorum. Güneydoğu’nun beklediği mesajları alamadık. Katılımcılıktan söz edenler, seçilmişlerin tutuklanmasına itirazları bile dile getirmediler” diyor.

EBRD’nin Güneydoğu’ya bankalar üzerinden kredi açmasının koşullarının da olmadığına dikkat çeken Baysal, “Kamu bankaları başta olmak üzere, finans kesimi bize kapıları kapadı” diye de ekliyor.

18-19 Kasım tarihleri arasında düzenlenen zirvede; Anadolu’da örgütlü 24 federasyondan gelen 100 kadar üyeye seslenen Kadooğlu, Doğu ve Güneydoğu’da siyasal ve sosyal destek paketlerine ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Bölgeler ve kesimler arası “dayanışma” ihtiyacı bir kez daha öne çıkıyor.

 

KADEM AÇIKLAMASINA TÜSİAD’DAN DESTEK

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM), AK Parti’nin “çocuklara yönelik işlenen cinsel istismar suçlarına af” niteliğindeki yasa değişikliği önergesine itiraz etmesi, günün en iyi haberiydi. TÜRKONFED’in gala yemeğinde aynı masayı paylaştığım, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes’e KADEM’den yapılan açıklamayı okuttum. Symes, konuya hâkimdi:  “Çok güzel, ben zaten açıklamayı hemen retweet’ledim.”

KADEM’in açıklamasından 2 saat önce TÜSİAD görüşlerini, Twitter hesabından şu sözlerle duyurmuştu: “Çocukların cinsel istismarı konusunu mazur görme anlayışının terk edilmesi gerekli.” İlk kez KADEM gibi AK Parti çizgisindeki bir kadın inisiyatifi, muhalif kesimlerle aynı noktada buluşuyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcısı olduğu KADEM’den gelen açıklama, hükümetin zirvesinde hemen etkisini gösterdi.

Başbakan Yıldırım, savunusunu yaptığı cinsel suçlarla ilgili önerge hakkında muhalefet partileriyle görüşülmesi talimatını verdi. Meclis; pedofili hastalığını mı, cinsel şiddeti mi konuşacağına karar vermeli...

 

‘EKONOMİDEN ENDİŞELİYİZ’

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, Türkiye ekonomisinin öngörülebilirliğin azaldığı, güven ve güvenlikte olağanüstü sıkıntıların yaşandığı bir süreçten geçtiğini söyledi. Symes, “Veriler, ekonomik büyümenin ciddi boyutlarda yavaşladığını, işsizliğin uzun zamandır hiç olmadığı kadar yükseldiğini gösteriyor. Son iki haftadır hızlı bir şekilde yükselen döviz kurunun, enflasyon beklentileri ve dolayısıyla uzun vadeli faizler üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerden fazlasıyla endişe duyuyoruz” dedi.

HAVA DURUMU
Perşembe26 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı