ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
25 Kasım 2016 Cuma, 02:01:53 Güncelleme:08:52:56

Zorlu’dan Amerika pazarına terzi işi tekstil ihracatı!

 

Ev tekstili ihracatında son 3 yıldır tehlike çanları çalıyor: Son 5 yılda 5 milyar dolardan 2 milyar dolar bandına doğru gerileme yaşandı. Çin’de ürettirip Avrupa’ya satmanın da çözüm olmadığı görülmeye başlandı.

Sektörün lider firmaları, pazarlama ve üretimde inovasyona yatırımla çıkış arıyor.

Zorlu Tekstil de son 2 yıldır yerinde sayan ihracatını, Batı Avrupa’da toptancılıktan perakendeciliğe dönerek ABD pazarında ise “terziliğe” soyunarak aşmayı hedefliyor.

Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, Türkiye’nin ihracat stratejisiyle ilgili tartışmalı bir konuya giriyor.

Ev tekstili alanında Türkiye’nin Batı Avrupa’da yüzde 25, ABD’de yüzde 5 olan pazar payını, yüzde 1-2 oranında artırmanın, yeni pazarlara odaklanmaktan daha etkin sonuçlar vereceğini iddia ediyor.

Devletten aldıkları Turquality marka desteğinin 10 yıllık süreyi doldurdukları için yenilenmediğini de bu sohbette öğreniyoruz.

Oysa, katma değeri yüksek rekabetçi ürünlere tanıtım desteği sürmeli. Devlet desteği ihracat performans kriterlerine göre verilmeli. Her “Hıyarım var” diyene “tuzlukla koşulan” zamanlar geçti...

İPEK CENNETİ ÇİN, ÇARŞAFA DOLANDI!

Dünyanın en yaygın perakende zincirlerinden H&M, IKEA, Marks&Spencer’a koleksiyon tasarlamaya başladıklarını söyleyen Aydın, “Yurtdışı pazarlarda ‘Made by Zorlu’ damgasıyla yer alıyoruz. Yüzde 25-30 kâr marjını toptancıya vermemek için perakendeye geçtik. İnovasyona yaptığımız yatırımla, ihracatta çarşafın kilo fiyatını 14 dolardan 120 dolara çıkardık” diyor.

Türkiye’nin ev tekstili ihracatında Avrupa’da 1’inci olduğunu söyleyen Aydın, bu yılın başında dünyanın üretim merkezi Çin’e “Deco by Zorlu” imzasıyla perde ihracatına başladıklarını vurguluyor.

Çin’in perakende zinciri Human Mine’da Valeron markalı nevresimleri de satıyorlarmış.

İpek cenneti Çin’in tasarımda çarşafa dolandığını söyleyebilirim.

“2014 yılında 260 milyon dolara kadar yükselen ihracatımız, 2015-2016 yıllarında yaklaşık 200 milyon dolar seviyesinde patinaj yapıyor. 2019 yılında ihracatımızı 330 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin toplam perde ihracatının yüzde 18’ini, nevresimin yüzde 24’ünü, genel ev tekstil ihracatının yüzde 10’unu yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 34’ünü ihraç ediyoruz. Bu ihracatın yüzde 66’sı 3 markamızdan geliyor. Bunlardan Taç ve Linens’in 21 ülkede bulunan 806 yurtdışı mağazasından; 205’i İran’da, 140’ı Polonya’da, 100’ü Çek Cumhuriyeti’nde, 96’sı ise Rusya’da bulunuyor. 7 yıl önce üretmeye başladığımız Valeron ise 40 ülkeye ihraç ediliyor.”

ÖZEL DİKİM PERDE SATIYOR

Zorlu, bundan 5 yıl önce Bed Bath&Beyond’un 300 mağazasına yaptığı satışla Amerikan pazarına girmişti. Mağaza sayısını 700’e çıkardı, hedef ise 1500 noktaya ulaşmak. 2013 yılından beri de aynı perakende zincirine yüzde 100 keten ve ipek nevresim ihraç ediyor.

Paneli 39 dolara hazır perde almaya alışık olan Amerikalılara, 89-129 dolara “Tailor-Made” olarak isimlendirilen “terzi işi” perde sattıklarını söyleyen Aydın, “Bed Bath&Beyond’un 50 mağazasında corner açıyoruz. Buradaki satış görevlilerine dikim perde eğitimi veriyoruz” diyor. Sanayi kültürünü 1953’te tekstilden başlayarak oluşturan Zorlu’nun, elektronikten savunma sanayiine geçişinde, Ar-Ge ve inovasyona yaptıkları yatırım önemli bir rol oynuyor. Yılda 4 milyon dolar yatırım yapılan Kortex ve Zorlu Tekstil’in Ar-Ge bölümlerinde toplam 200 mühendis çalışıyor. Zorlu Tekstil Grubu, 7 bine yakın çalışanıyla 800 bin metrekare kapalı alanda, yıllık 250 milyon metrekare ev tekstili, 150 bin ton iplik üretimi gerçekleştiriyor.

Avrupa’nın ürün talebini en kısa sürede karşılamak için 2011’de ilk dijital baskı makinesini satın alan grup, bu alanda da yatırımlarını sürdürüyor.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH32°
Güneşli