ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
18 Aralık 2016 Pazar, 00:41:18 Güncelleme:08:47:51

Sykes-Picot ‘Finans merkezinin ilk koşulu serbestlik’ Anlaşması!

 

Türkiye’yi de içine alan bölgede yoğunlaşan etnik ve dinsel tabanlı ayrışmaları körükleyen dinamikler; son 100 yılda bu toprakların aşina olduğu tarihi güncellemeyi zorunlu kılıyor.

6-7 Aralık’ta DEİK TürkLübnan İş Konseyi ile yaptığımız Beyrut ziyaretinde, 150. yılını kutlayan Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde (AUB) sergilenen 1. ve 2. Dünya Savaşı belgelerini bu gözle irdeleme fırsatı bulduk.

16 Mayıs 1916 tarihinde Britanya ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı topraklarının İngilizler, Fransızlar, Ruslar ve İtalyanlar tarafından paylaşımını öngören “Sykes Picot Anlaşması”nın ürünü olan meşhur harita, sergide de yer buluyor. Rusya’nın 1917 Ekim Devrimi’nden sonra ifşa ettiği bu gizli anlaşmaya göre Lübnan ve Suriye Fransızlara (A); Ürdün, Filistin ve Irak İngilizlere (B) veriliyor; Ankara’ya hapsedilen Türkiye’nin 4 bir tarafı sömürge toprakları ilan ediliyordu. En son Beşiktaş’a, Kayseri’ye atılan bombaları; Suriye’de kurulan 3. paylaşım masasında Türkiye’nin nefesini kesmek isteyenlerden bağımsız okumak mümkün değil.

KÜBA’DA TEMSİLCİLİK AÇTI TÜRKİYE’YE GELEMEDİ!

Lübnan’ın atanmış Başbakanı Saad Al Hariri’nin “Yılbaşından önce hükümeti kurarız” cümlesi bir umut ifadesi miydi, yoksa Ortadoğu’da toparlanmanın başladığının işareti miydi; bugünden kesin cümleler kurmak güç. Aralık başında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ekonomi çevreleriyle yaptımız görüşmelerde hâkim olan iyimserlik; ikincisine inanmamızı istiyor. Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye-Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türkiye-Lübnan İş Konseyi Eşbaşkanı Rona Yırcalı ve Lübnan’daki mevkidaşı Wagih Bizri ile Lübnan’ın en büyük üçüncü bankası Fransabank’ın sahibi Adnan Kassar’ın davetine katıldık. Babası Lübnan’ın ilk Ankara Büyükelçisi olan ve Mersinli bir hanımla evlenen Kassar, dış ticaret yapmaya 1950’lerin başında Çukurova’dan Çin’e pamuk satarak başladığını söylüyor. Lübnan’da 1921 yılında kurduğu Fransabank, 10 ülkede faaaliyet gösteriyor. Küba temsilciğini 1994 yılında Havana’da açıyor. BDDK’dan bankacılık lisansı alan Lübnan’ın en büyük bankası Audi Bank ile aynı ihalede yarışıyor ama henüz Türkiye’de bir yatırımı bulunmuyor.

KASSAR: FİYATLAR UCUZLADI YATIRIM İÇİN EN İYİ DÖNEM

Kassar ile Türkiye’yi konuşuyoruz. “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap dünyası ile ilişkileri geliştirmeye özel bir önem veriyor. Bizim de grup olarak Türkiye ile güçlü ve iyi ilişkilerimiz var.” Neden Türkiye’de yatırım yapmadığına ilişkin sorumuzu yanıtlıyor: “Finansal yatırım girişimlerimiz oldu. Ancak pazarda büyük bir rekabet var. O yüzden yatırım için bir fırsat oluşturamadık. Fransabank olarak; Cezayir’de, Belarus’ta, Kuveyt’te ve daha birçok ülkede Türk müteahhitlere ve yatırımcılara finansman sağlıyoruz.”

Kassar öngörülerini de paylaşıyor: “Türkiye bugünlerde zor bir dönemden geçiyor. TL değer kaybediyor ama fiyatlar ucuzladığı için şimdi Türkiye’de yatırım yapmak için en uygun zaman... Türkiye, siyasi açıdan da istikrarlı bir ülke ve bu bölge için çok önemli. Çok fırsatlar da sunuyor.” Ocak ayında 24 ülke temsilcisinin katılımı ile Arap Ticaret Odaları Birliği’nin düzenleyeceği konferansta, Türkiye’ye yatırım konusunu tartışacaklarını ekliyor.

"FİNANS MERKEZİNİN İLK KOŞULU SERBESTLİK"

Duayen bankacı Fransabank’ın sahibi Adnan Kassar’a İstanbul Finans Merkezi projesini hatırlatıp, görüşlerini soruyoruz:

“Finans merkezi olmanın ilk koşulu serbestliktir. Sermaye kontrolleri olmayacak. Ekonomik ve politik istikrar, güven unsuru çok önemli. Kısıtlayıcı regülasyonların kaldırılması gerekiyor. 5 milyon nüfuslu Lübnan’ın bankalarında halen 165 milyar dolarlık mevduat bulunuyor. Borcumuz da büyük ama, kimsenin endişesi yok. 1980’de Lübnan hükümeti ödeme güçlüğü içindeydi. Bize bazı döviz kontrolleri getirelim mi diye sordular. ‘Kesinlikle yapmayın’ dedim. Devlette para yok ama bankalarımızda var. Bankalar uygun koşullarla devlete borç verip, ithalatı finanse ettiler. Yani öngörülebilirlik açısından; var olan kuralların bugünden yarına değişmeyeceğine dair güvenin yerleşmesi gerekiyor.”


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma11 MPH26°
Sağanak Yağışlı