ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
23 Aralık 2016 Cuma, 00:38:37 Güncelleme:08:59:21

Robot üretmek değil mağazada çalışmak istiyor

 

Bugünün liselilerinin kaçı Cem Karaca’nın ünlü “Tamirci Çırağı” şarkısını dinlemiştir bilmiyorum ama sanki hepsinde aynı travma... Şarkıdaki gibi ustalarının kendilerine, “İşçisin sen işçi kal” diye sesleneceğini mi sanıyorlar acaba?

Onlara kimse, Almanya’da CEO kademesinin yüzde 70’inin üniversite mezunu olmadığını söylemiyor galiba... Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, bu yıl ikincisini düzenledikleri, “Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi”ni (METAD) anlatırken, “Meslek liselilere metal işkolunda çalışmayı özendirmek istiyoruz. Yaptımız araştırmalara göre, gençler AVM’lerde çalışmayı, fabrika ortamına tercih ediyorlar” diyor.

Önen, dijital sanayi sürecinin vida sıkan işçi yerine “robot üreten işçilere” ihtiyaç duyduğunu vurguluyor. 2016-2017 METAD programına son başvuru tarihi 28 Ekim 2016 olarak belirlenmişti, yeterli talep gelmediği için halen devam ediyor...

ENDÜSTRİ 4.0 BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL!

MESS bu yıl bursiyer sayısını 2 bin 500’e çıkarmış olsa da; bugün itibarıyla başvuru yapanlar 1995’te kaldı. 9’uncu sınıflara 10 ayda toplam 1000 TL, 10-11- 12’nci sınıflara ise toplam 2000 TL eğitim bursu veriyorlar. İş bulma kapsını açıyorlar... Endüstri 4.0 dönüşümünün yakalanması için önemli gördükleri METAD programını, seçilmiş 40 okul ve 30 işyerinde işbirliği içinde sürdürüyorlar. Önen’e, “Metal sektöründe Türkiye’nin en güçlü markaları ve kurumları yer alıyor, nasıl olur da gençler bundan etkilenmez” diye soruyorum, “Öyle” diyor... Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı da olan Önen, 2016 Aralık ayında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanlığı’na seçildi. Koç Holding şirketlerinden Otokar’ın Yönetim Kurulu Üyesi de olan Önen’in “Endüstri 4.0” kavramına kilitlenmesi, dijital devrime yakınlaştığımız izlenimi verebilir. Ancak bu mesele öyle kolay değil işte. İşgücünün, eğitimcilerin, devletin de buna hazır olması gerekiyor.

Siemens Dijital Fabrika Divizyonu Ülke Lideri Ali Rıza Ersoy’un son 1.5 yılda ilgili bakanlıklar dahil olmak üzere çok sayıda kuruma yaptığı “Endüstri 4.0” sunumunu aktardığım yazıma, Artı Finans kurucusu ve CEO’su Mesut Uğur’dan bir katkı geldi. Uğur’un yerli sanayinin güçlenmesi gerekliliği önermesine katılıyor, bana gönderdiği mektubunu aynen paylaşıyorum: “Endüstri 4.0 her ne kadar 2011’de Hannover Messe’de ortaya atılmış olsa da yeni bir kavram değil. Teknoloji 3-5 yılda bir moda terimler çıkarır. 21 yıl önce İsviçre’den bu işleri yapmak için Türkiye’ye döndüğümüzde bütünleşik otomasyon sistemleri yapıyorduk. Burada dikey olarak işletme tepesinden (Management Information System) kurumsal kaynak planlama (ERP-Enterprise Resource Planing), üretim sürerken planlama ve kayıt altında tutma (Manifacturing Execution SystemsMES), saha otomasyonu, yatay olarak hammaddeden mamul ürüne geçiş süreçleri (Supply Chain Management), müşteri ve tedarikçi ilişkileri, finans kurumları, insan kaynakları yönetim sistemleri otomasyonunu tanımlıyorduk. Endüstri 4.0 bundan farklı bir şey değil. Sadece haberleşme kanalları değişti. Önceden haberleşme sistemleri kabloluydu, şimdi wireless ve internet protokolü ile oluyor.”

Gelişmiş ülkelerin Endüstri 4.0 adı altında, kendi pazarlarını genişlettiğini vurgulayan Uğur şöyle devam ediyor: “Yedek parça açısından onlara nasıl bağımlı kalıyorsak, yatırım malları satışlarında da aynı bağımlılığa mahkûm etmek istiyorlar. Bu tuzağa düşmeden onların Endüstri 4.0 konfor yatırım malları gibi, biz de farklı sektörler için benzer mallar üretip onlara satmalıyız.”

Gazetemizde çıkan ilanlardan örnekler de veriyor: “Devlet olarak tümleşik otomasyona uyumlu yazılım ve donanım şirketlerimizi öne çıkaracak, güven artıracak Endüstri 4.0 planımızı açıklamalıyız.” MESS’in eğitim programına başvurunun azlığı, “Birleşik kaplar misali, bu bir görgü meselesi” diyen Uğur’u haklı çıkarıyor...

 

HAVA DURUMU
Çarşamba24 MPH28°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı