ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
20 Ocak 2017 Cuma, 00:45:13 Güncelleme:08:56:32

İTÜ ARI’dan girişimci mezun ediyorlar!

 

Türkiye’deki işletmeler, teknolojiye dayalı büyüme beklentilerinde umut vaat ederken, inovasyonda geriye gidiyor.

Bloomberg’in dünyanın en inovatif 50 ekonomisini sıraladığı endekste Türkiye, önceki yıla göre 1 basamak gerileyerek 37’nci oldu.

Almanya, Amerika, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya ve Türkiye’den 10 bin 527 kişinin katılımıyla yapılan Accenture Strategy’nin “Geleceğin İş Gücünü Yaratmak” raporu ise, Türkiye’de teknolojideki gelişimin işlerine etkisinin çok hızlı olacağını düşünenlerin oranının yüzde 85’e çıktığını söylüyor.

Türkiye, bu oranla diğer 9 ülke arasında ilk sırada yer alıyor.

Teknokentlerle, dijital ekonomide gerçekleşmelerle beklentilerin yakınsanması hedefleniyor.

“İleri girişimcilik merkezi” olarak tasarlanan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Deniz Tunçalp ve İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz ile buluştuğumuzda, “ileri aşama girişimcilik merkezi” olarak tasarlanan ve 22 Şubat’ta açılacak “İTÜ Magnet”in içindeyiz.

Temelleri 1992 yılında atılan İTÜ ARI Teknokent, 2001 yılında çıkan “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu” ile kurumsallaşmıştı.

2002 yılında hazırlanan ARI Teknoloji Proje Geliştirme Planı’ndan bugüne İTÜ Ayazağa’daki 6 binada ve Florya Kampusu’nda hizmet veriyor.

6500 kişiyi istihdam eden ve içinde 2015 yılında 1 milyar dolarlık fatura kesen 250 şirketin yer aldığı İTÜ ARI, 120 bin metrekarelik alanda 20 bini öğrenci olmak üzere, 60-70 bin kişilik nüfus hareketliliği barındırıyor.

İŞ FİKİRLERİNİ REKABETE AÇIYOR

İTÜ ARI, iş fikirlerini üretime dönüştüren “İTÜ Çekirdek” ve 300 kadar start-up’ın dünya pazarlarına açılmasını destekleyen “İTÜ Gate”ten sonra, aradaki boşluğu “İTÜ Magnet” ile tamamlayacak.

Magnet’e, 3 melek yatırımcının başvurduğunu anlatan Çolpan, “Fatura kesen girişimci firmalar ve üretimini geliştirmek isteyen girişimciler başvurabiliyor. Aylık sandalye kirası 450 TL, sabit sandalye kirası ise 750 TL. Bir başvuruya en fazla 8 sandalye veriyoruz. Farklı alanlarda faaliyet gösteren girişimlerin bir arada oluşturacağı sinerjiye imkân vermek istiyoruz” diyor.

Türkiye’de en önemli eksikliğin melek yatırımcılar olduğunu belirten Çolpan, Amerika’da 200 binin üzerinde olan sayının Türkiye’de 300 civarında olduğunu vurguluyor.

TEKNOKENTLERİN YÜZDE 80’İ BOŞ

Teknokentlerin yüzde 80’inin boş olduğunu da belirten Çolpan, start-up’ların da erken aşamada satılma tehlikesine dikkat çekiyor.

2014 yılı başında mobil yazılım şirketi Pozitron’u 100 milyon dolara mobil ödeme şirketlerinden Monitise’ye satan Fatih İşbecer gibi başarılı örnekler de artıyor.

İşbecer geçen yıl Monitise’nin ABD’deki merkezine, MEA (Doğu Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika bölgesi) yönetici direktörü olarak transfer oldu.

Son 5 yıldır “Big Bang” programından, yıllık cirosu 100 milyon Euro’ya ulaşan şirketler çıkmış.

Cem Boyner’in Smartcon 2016 Zirvesi’ndeki “Silikon Vadisi’nde aradığımız işi burnumuzun dibinde İTÜ Çekirdek’te bulduk” sözlerinin muhatabı, Big Bang’deki 2. yıl finalistiydi...

İTÜ ARI’NIN PATRONLARI

Özel sektör girişimi olarak kurulan İTÜ ARI Teknokent’in yönetim kurulu, İTÜ mezunu iş insanlarından oluşuyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın başkanlığı üstlendiği yönetim kurulunda, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Index Bilgisayar’ın ortağı Nevres Erol Bilecik de başkanvekili olarak görev alıyor.

Bilecik, memleketi Hatay’a kendi adına yaptırdığı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ni bağışlarıyla da destekliyor.

Diğer üyeler ise şu isimlerden oluşuyor:

Avrupa Yatırım Fonu’nun ana yatırımcı olduğu ve ortakları arasında İTÜ ARI Teknokent’in de olduğu teknoloji ve fikri mülkiyet ağırlıklı yeni girişimleri desteklemek için oluşturulan 35 milyon Euro’luk Diffusion Capital Partners (DCP) fonunun ortaklarından Haluk Zontul, Microsoft Services İngiltere Genel Müdürü Hasan Tamer Özmen, Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Engin Keçeli ile babası Yılmaz Sanlı gibi İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni birincilikle bitiren Yüksek Mimar Suzan Sanlı Esin.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Pazar17 MPH32°
Güneşli