ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
27 Ocak 2017 Cuma, 01:36:29 Güncelleme:09:37:25

Sen sen ol, sokağa çık!

 

Yeni yılı Reina’da karşılayan yüzlerce insanı hedef alan ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı, terörün kanlı sayfalarında alışılageldiği gibi sessizce yerini almıyor!

Saldırı sonrasında o vahim olayın geçtiği yerde bir araya gelen; Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ve Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES); korkuya teslim olmamak için 11 Ocak’ta sokağa çıkma kampanyası başlatmıştı.

Kampanya; sanat, spor ve medya dünyasından ünlülerin “Sen sen ol, sokağa çık” mesajı verdikleri “Hayatına Sahip Çık” filmiyle başladı.

BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl’le, Barış Tansever’in Ulus’taki restoranbarında düzenlenen mönü tadımında bir araya geliyoruz...

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, yurtdışında olması nedeniyle aramıza katılamıyor.

Öncel, kampanyaya dün itibarıyla 31 milyon tweet’in atıldığını belirtiyor. Etki analiz raporunun ise şubat sonunda çıkması bekleniyor.

‘EN KAPSAMLI KAMPANYA’

TÜRES’in 310 üyesi; 7 bin 500 noktada, 100 binin üzerinde çalışanla yılda 10 milyar dolar civarında ciro yapıyor.

Lokantaların yanı sıra aralarında çelik mutfak araç-gereçleri üreticisinden tavuk çiftliğine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteren tedarikçilerin yer aldığı, alkolsüz işletmeleri çatısı altında toplayan bir dernek...

KMD üyeleri; 2016 yılını 65 milyar TL ciroyla kapatmıştı. 120 bin kişiyi istihdam eden 3 bin 500 satış noktasında yer alıyorlar.

BMD ise 500 markaya sahip 149 üyenin, 65 bin satış noktasında yaptığı yıllık 47 milyar dolarlık ciroyla, 375 bin istihdamı temsil ediyor.

TURYİD’e gelince; 550 noktada 1.5 milyar dolar ciro ve 40 bin istihdam sağlıyor.

Bingöl’ün sohbetimizde dile getirdiği, “En kapsamlı sivil toplum hareketi” saptaması iddialı bulunabilir...

Şurası açık ki; kampanya farklı yaşam biçimlerine sahip kesimleri ortak bir mücadele zemininde buluşturdu...

“Hiçbir platformda bir araya gelmeyen dernekler, ilk kez bu kampanyayla bir arada” diyen Bingöl, yeme-içme sektörünün 1500 faklı ürün tedariki yaptığına dikkat çekiyor.

YURTDIŞINDA TANITILACAK

2015 yılından beri “yaşamı temsil” eden ikonik merkezlere yapılan terör saldırılarının yemeiçme-eğlence sektöründe meydana getirdiği ekonomik kaybı sorduğumda Demirer, “İşletmelerimizde kullanılan kredi kartlarının 4’te 1’i yurtdışı kaynaklı. Bu kullanımdan turist kayıplarını izleyebiliyoruz. 2016 yılında ancak 2015 cirosunu yakalayabildik. O da TL bazında... Bugün İstanbul’daki 5 yıldızlı ve butik otellerin doluluk oranı yüzde 25-30’lara düştü” yanıtını veriyor.

Dün İstanbul’da turizm yatırımcılarıyla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın toplantısında, kampanyayı yurtdışına da taşımayı önerdiler. Demirer, teröre karşı birlik çağrısı yapan İngiliz Independent Gazetesi yazarı Simon Calder’in “Reina saldırısına en güzel cevap Türkiye’de tatil” yazısından ilham aldıklarını belirtiyor.

Kampanya süresince, sokaktaki yaşamı destekleyen etkinlikleri yaygınlaştırmayı tasarlıyorlar. Geçen hafta sonu futbolcular ellerinde “Hayatına Sahip Çık” pankartıyla sahaya çıktılar.

Destekçi mekânlardan birinde “pazar kahvaltısı partisi” verildi.

Ünlüler sokak ve mekân gezilerinden fotoğraflarını sosyal hesaplarından paylaşıyorlar.

RUH SAĞLIĞINA DA İYİ GELİR!

Kampanyaya ilişkin 3 temel konuya işaret ediyorlar: Güvenlik: Devlet güvenlik önlemlerini artırdı, bu sayede AVM’lerde bile son zamanlarda yakalanan hırsızlık vakasında artış var. Özgürlüğümüze sahip çıktığımız zaman terörü etkisiz hale getiririz. Lübnan, Türkiye’den daha güvenli değil ama sokakta hayat sürüyor. Memleket meselesi: İşletmelerin satışlarının düşmesinden yalnızca işletme sahipleri etkilenmiyor. Devlet vergi gelirlerinden oluyor, işsizlik artıyor. Tarımdan sanayiye kadar her sektör etkileniyor.

Psikoloji: Doktorlar günde yarım saat açık havada yürümenin antidepresan ihtiyacını azaltacağını söylüyorlar. Sokağa çıkmak ruh sağlığı açısından da önemli. Sinemaya, konsere gitmek ya da yalnızca açık havada dolaşmak için de olsa sokağa çıkmalısın.

HAVA DURUMU
Pazartesi20 MPH28°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı