ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
01 Şubat 2017 Çarşamba, 00:28:09 Güncelleme:08:47:47

Avrupalı Türkler ‘Markalar Birliği’ köprüsü kuruyor

 

Avrupalı Türk girişimciler, Türkiye’nin ihracat gücünü artıracak işbirliği kanallarını açmaya çalışıyorlar. Avrupalı Türk Markalar Birliği (ATMB) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Türkiye’nin etnik pazarın güçlü olduğu Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatın son 3 yıldır yüzde 10 civarında artmasına dikkat çekiyor.

Bu sürede Türkiye’den yapılan ihracatın; Almanya’ya 9.3 milyar dolardan 12 milyar dolara; İngiltere’ye 7.4 milyar dolardan 11.4 milyar dolara, İtalya’ya 4.7 milyar dolardan 5.3 milyar dolara, Fransa’ya 4.1 milyar dolardan 4.5 milyar dolara çıktı. Avrupa’da Türklerin kurduğu 149 bin şirketin yıllık cirosu 50 milyar Euro’yu aşıyor. 640 binin üzerinde istihdam sağlıyorlar.

2014 yılında Londra merkezli kurulan ATMB’ye üye 390 işletmenin yıllık cirosu ise 9 milyar dolara ulaşıyormuş. ATMB üyeleri arasında Baktat, Marmarabirlik, Gima Food, Aytaç gibi yıllık ciroları 100 milyon doları aşan gıda şirketleri yer alıyor.

Mahiroğlu, Türkiye’nin ihracatında etnik pazarın payının arttığına da dikkat çekerek, Türkiye’deki üreticilerle işbirliğinin artması gerektiğini vurguluyor.

Avrupalı Türk markalarının, Türkiye’deki ihracatçıların pazara girişinde “çekici” rolü oynayabileceğini belirtiyor.

TİM İLE İŞBİRLİĞİ DOĞDU

Mahiroğlu, Ankara’da ziyaret ettiği Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye, ATMB olarak İstanbul’da Avrupa perakende devlerinin temsilcilerinin de yer alacağı bir zirve düzenlemek istediklerini iletiyor.

Zeybekci, İstanbul’daki toplantı için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile işbirliği öneriyor.

Bunun üzerine TİM-ATMB arasında “Markalar Birliği” kurulması fikri benimseniyor.

İlk toplantı için Mayıs 2017 tarihleniyor.

Türkiye’de 2017 yılında yapılması planlanan birçok uluslararası organizasyon “güvenlik riski” gerekçesiyle iptal edilirken, ATMB’nin bu girişimi, Türk diasporasının dayanışmasını dünya kamuoyuna göstermek açısından da önem taşıyor.

Mahiroğlu, “2008 kriziyle Avrupa’dan marka satın almak cazip hale gelmişti. Bugün aynı koşullar yok. Türkiye’deki şirketleri, Avrupalı Türkler güçlendirebilir” diyor.

Son 5 yılda, Avrupa markası satın alan çok sayıda Türk şirketi olmuştu. Arçelik, THY, Yıldız, Oyak, Eczacıbaşı, Kale, Vestel, Eroğlu, Ziylan, Bimeks, Doğuş Çay grupları gibi...

İngiltere’de 1994 yılında iflas eden Armondi Tekstil’i satın alan Mahiroğlu, 2007 yılında da 35 yıllık İngiliz mağaza zinciri Select’i satın alarak iflastan kurtarmıştı.

Birleşik Krallık’ta 250 mağazaya ulaştı. İngiltere, Romanya, Vietnam’ın yanı sıra Türkiye’de de Keşan ve Büyükçekmece’de konfeksiyon atölyelerinde üretim yapıp Select’in yanı sıra dünyanın önde gelen markalarına ihraç ediyor.

Mahiroğlu geçen yıl kayyuma devredilen İngiltere’nin 88 yıllık perakende zinciri British Home Stores’a (BHS) talip olmuştu. 30 kadar talep arasından IKEA ile birlikte elemeye kalınca Batı basınında boy boy röportajları çıktı.

BHS’nin stratejisi değişince, satış görüşmelerinin kesilmesiyle bu girişim sonuçsuz kaldı ancak Mahiroğlu’nun satın alma iştahı kesilmedi.

Bu kez yönünü Türkiye’ye çeviren işadamı, “Satın almak için görüştüğüm firmalar var” diyor.

‘ÇİN BAŞARDI, BİZ DE YAPARIZ’

Türkiye’nin Avrupalı markalarla uluslararası pazarda güçlenme potansiyeline işaret eden işadamı, Çin’in ihracat modeline vurgu yapıyor:

“Çin, Avrupa’ya ihracatını diasporadaki Çinli işadamları ile artırdı. Avrupa’daki Türk yatırımcılarının ekonomik gücü dikkate alınmalı. Artık sadece etnik pazarda değiliz, uluslararası markalarla rekabet ediyoruz. Tecrübelerimizden yararlanabilirler.”

Türk Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) verisine göre; yurtdışında 7 milyonun üzerinde Türk kökenli göçmen yaşıyor.

En büyük grubu 5.6 milyonla Avrupa Birliği’nde yaşayan Türkler oluşturuyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu 7 ülkeye vize yasağı getiren kararnamesinin, Fransa’dan sonra en çok Müslüman’ın yaşadığı İngiltere’yi nasıl etkilediğini gördük. Trump’ın ülkelerine yapacağı ziyareti iptal ettirmek için 1.5 milyon imza topladılar...

Bu konuşmayı yaptığımız sırada Londra’daki ofisindeki toplantıdan yeni çıkan Mahiroğlu, “Trump’ın kararına masadaki Müslümanlardan önce Hıristiyanlar itiraz ettiler. ABD’de yükselen ayrımcılık politikaları, insanları İslamofobi’ye karşı birleştiriyor” yorumunu yapıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Ziyaretçi
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma13 MPH29°
Güneşli