ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Haziran 2017 Pazartesi, 07:00:06 Güncelleme:09:55:24

Tencere ve tabakta teknoloji ikramı

 

İnovasyonun gücünü örneklemek keyifli oluyor. Son 10 yılda 30 kat büyüyen bir şirketin öyküsü...

Sofra, mutfak ve ev tekstili ürünleri pazarında faaliyet gösteren Karaca, 2014 yılında Türkiye’de ilk kez granit kaplama tencereyi piyasaya çıkardı.

İlk 4 ayda 50 milyon liralık tencere sattı. Aynı yıl şirket cirosunun yüzde 10’u granit tencere satışından sağlandı.

Granitin hammaddesini üreten İtalyan tencere firması Ballarini, “ürün kodu” olarak, Karaca’nın simgesi olan “KRC” adını kullanıyor.

Tencere ve tavalarda kullanılacak en ideal granit bileşimini bulmak için 1 yıl boyunca araştırma ve geliştirme çalışması yapmışlar. Teflon ve seramik tencereden sonra mutfaklarda yaygınlaşan graniti bugün birçok marka üretiyor.

Porselen pazarının en güçlü hammaddesi ise bone china takımlarda kullanılan kemik tozu...

Tüketicide beliren, “Kemik tozundan yapılan tabakta yemek de yenirmiymiş” endişesi, Karaca’nın “keşif” damarını kabartıyor.

Tam 4.5 yıllık bir araştırma dönemi sonunda, 2016 yılında Japonya’dan ithal edilen “gerçek inci” ile ürettikleri porselen yemek takımları piyasaya çıkmış.

İnci, kuyum ve kozmetikten sonra 300 milyon liralık yatırımla dünyada ilk kez yemek takımlarında kullanılmaya başlanıyor.

Uluslararası akreditasyon şirketi TÜV Rheinland tarafından onaylanan inci serisi 86 parçalık takımlar, yaklaşık 3 bin liraya; bone china’lar ise 2 bin liraya satılıyor.

İnci serisi takımların, toplam satışlardan aldığı pay yüzde 70’e ulaşmış.

2018 serisinde ünlü modacılar Arzu Kaprol ve Hüseyin Çağlayan; çatal-bıçak markalarından Jumbo’nun tasarımlarında ise Aziz Sarıyer’in imzası olacak.

10 YILDA 30 KAT BÜYÜME

Bunların hepsi 2006 yılında İspanya’nın önde gelen işletme okulu Pompeu Fabra’da MBA yapıp, 24 yaşında Karaca’nın başına geçen Fatih Karaca’nın “vizyonu” ile oluyor. Ailede 3’üncü kuşağı temsil eden Karaca şirkete geldiğinde, çalışan sayısı 50, yıllık ciro da 36-40 milyon lira aralığındaymış...

Temelleri 1973 yılında Eminönü’nde bir cam dekor atölyesinde atılan Karaca, bugün bin 850 kişiyi istihdam ediyor, 2017 yılında yüzde 27 büyüme ile 1 milyar 100 milyon lira ciro ve 10 milyon dolar ihracat hedefliyor. Türkiye’de 125, yurtdışında 30 mağazası bulunan grubun; bayi sayısı da bin 754’e ulaşıyor.

 

UYUYAN MARKALAR ALINIYOR

Bu büyümenin üçlü sacayağı var: Bilimsel araştırma ve geliştirme - Sürekli eğitim - Kurumsal iş modeli.. 2008 yılında Denizli’nin önde gelen markası Emsan’ı 20 milyon dolara satın alan şirket, aynı yıl yüzde 48 büyüme kaydediyor. Küresel krizin ortasında yüksek reytingli TV dizilerine verdiği sponsorluklarla marka bilinirliği artıyor. Zara ve IKEA’nın perakendede yarattığı dalgadan etkilenip 2010 yılında bir piyasa araştırması yaptırıyor.

Görüyorlar ki; fiyatlar düşse de sofra ve yemek takımı alma sıklığı artmıyor.

2013 yılına gelindiğinde dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından McKinsey’in koçluğunda, kurumsallaşmasının temelleri atılıyor.

1950’lerden beri lüks mutfak eşyaları alanında üretim yapan Jumbo’yu 2014 yılında satın alarak, markaya 40 milyon dolar yatırım yapıyor.

İngilizlerin Abu Dabi’de verdiği aile şirketleri eğitimine katılıyorlar. Turquality desteği alarak, ihracata odaklanıyorlar. Barcelona’da 20 kişilik bir tasarım ekibi kuruyorlar. Geçen yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde (BÜ) başlattıkları 3’er aylık yönetim stajyeri (MT) programına başvuran 8 bin kişi arasından, 24 kişi seçmişler. Bunlardan 12’si de işe alınmış. BÜ’den bir grup antropolog ile 2015 yılında Türk insanının sofra kültürünü araştırıyorlar.

Türkiye’nin çeşitli illerine gidilip misafirlik olgusu üzerinden; “Sofrayı ne değerli kılıyor?” diye soruluyor. İzmir “Keyifli sohbet”, Antep ve Hatay “Kalabalık”, Kayseri ve Malatya “Çok çeşit yemek”, İstanbul ve Bursa “Şık masalar” yanıtlarını veriyor.

Karaca, bu etimolojik araştırmadan yola çıkarak illere göre pazarlama stratejisi oluşturduklarını söylüyor. 2006 yılından beri Denizli ve Bursa’da ev tekstili üreten Karaca Home’a da 45 milyon dolar yatırım yapan grubun bundan sonraki planlarında elektronik ev aletleri pazarına daha güçlü girmek yer alıyor. Onu da büyük olasılıkla üniversiteyi Çin’de okuyan kardeşi ile geliştirecek...

ÜNLÜLER TASARLADI ÇOCUKLAR KAZANDI

Karaca son 3 yılda; Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) “Türkiye’nin Değerleri, Gelecek Değerleri Yaratıyor ve Paylaşıyor” projesine verdiği desteğin, 600 milyon lirayı aşmasını hedefliyor.

Karaca Paylaşacağımız Bir Gelecek Var” mottosuyla; okul öncesi eğitimi ve eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek üzere başlatılan UNICEF projesine, 2015 yılında katılmıştı.

Proje kapsamında,Türkiye’nin alanlarında önde gelen isimleri fincan tasarladı. Satış gelirleri de UNICEF’e bağışlandı. Ara Güler, M. Rahmi Koç, Ayşe Kulin, Müjdat Gezen, Nilüfer, Ajda Pekkan, Latif Demirci, Kerem Görsev ile başlayan projeye, 2017 Eylül’ünde; Varol Yaşaroğlu, Kenan Doğulu, Ferhat Göçer de katılacak.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cumartesi22 MPH30°
Güneşli