ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
21 Eylül 2016 Çarşamba, 00:25:24 Güncelleme:08:40:16

‘At izi, it izi’ derken, ‘sapla saman’ karıştı!

 

Aldığım duyumlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin seyahati dönüşü FETÖ soruşturmalarıyla ilgili gazetecilere yaptığı, “At izi, iti izine karıştı” ifadeleri yargı/emniyet camiasında epeyce moral bozukluğuna neden olmuş. Hem de öyle böyle değil! Daha en başından bu yana FETÖ örgütüyle kelle koltukta mücadele eden, ettiğine yüzde yüz emin olduğum bazı emniyet ve yargı mensupları, Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu bu açıklamaların, davayı sulandırmak, mücadelenin önünü tıkamak maksadıyla bazı çevreler tarafından bilinçli olarak çarpıtıldığını düşünüyorlar.

Doğrusu şu ki; ben de öyle düşünüyorum!

Çünkü... Birileri gerçekten de Erdoğan’ın bu ifadeleri üzerinden meseleyi sulandırıp davanın gidişatına gölge düşürme gayretindeler.

Bakın... Ben de sık sık yargı ve emniyet mensuplarının Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş bu en büyük ihanet davasıyla ilgili titiz ve de adil olmaları konusunda uyarılarda bulunuyorum. Ancak bunu yaparken amacım onları, yani emniyet ve yargı blokunu, kişisel hırs ve kinlerini bu dava üzerinden görmeye kalkanlar konusunda temkinli olmaları hususunda uyarmak! Yoksa zerre-i miskal kadar bir şüphem yok soruşturmayı yürüten yetkililerin niyetleriyle ilgili.

Aralarında belki vardır birileri ama olsa ne yazar! Çünkü bu soruşturmanın en başındaki insanlar, bu tiplerin emellerine ulaşmasına da izin vermezler ki! Mesela HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz! Ankara Başsavcısı Harun Kodalak! İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan! Ya da Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok! Ya da İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan! Daha yüzlercesi vardır, bizzat tanıdığım ve vicdanından, adaletinden emin olduğum.

Hülasa; bu soruşturmada, bu davada sorunumuz yargı ya da emniyet içerisinde kumpasçı zihniyetler, kişiler falan olması değil! Sorunumuz kâh gazete köşelerinde, kâh sosyal medya hesaplarında, kâh siyaseten elde ettiği gücün sayesinde kişisel husumeti olan birilerinden intikam almaya çalışan kumpasçı kafalarda!

Zaten Erdoğan da bunları kastetti; “At izi, it izine karıştı” diyerek. “FETÖ bahane, intikamım şahane!” zihniyetinde olanların ortaya attığı isimlerin ya da tüzel kişiliklerin kafaları karıştırdığını söyledi.

“Nereden biliyorsunuz?” demeyin bana sakın! Biliyorum. Hatta adım gibi eminim. Sayın Cumhurbaşkanı’na onlarca belki de yüzlerce ihbar gidiyor bu tip fırsatçılardan.

Böyle fırsatçılar maalesef siyaset içerisinde de var. Kulağıma geliyor. Bulunduğu konumu, gücü kullanıp geçmişte hoşlanmadığı ya da bir biçimde sorun yaşadığı insanlarla ilgili, “Buna bi bakın... Bişi bulun, çıkarın! Soruşturmaya muhakkak dahil edin!” falan deyip emniyetçilere, yargı mensuplarına baskı yaptıklarını.

Yapsınlar, hiç mühim değil! Çünkü karşılık bu-la-maz-lar! Çünkü mevcut yargı ve emniyet camiası buna müsaade edecek kafada değil!

O nedenle çok halis bulmuyorum bazı basın yayın organlarında bu soruşturmanın da Ergenekon, Balyoz gibi davalara dönüştüğünün yazılıp çizilmesini.

Alenen iftira atılıyor! Unuttuk mu Ergenekon, Balyoz gibi davaların soruşturmasının Fethullah’ın askeri, emir eri, tetikçisi olan polisler, savcılar, hâkimler tarafından yürütüldüğünü!

Adamların zaten niyeti; kim ki Fethullah Gülen’e ve avanesine karşı çıkıyor, mesafe koyuyor, “ör bir çorap, geçir başına”ydı! Sahte belgelerle, CD’lerle, dinlemelerle, montajlar yaparak masum bir yığın insan o davalara dahil edildi.

Hataların olması gayet doğal; çünkü devlet 50 yıllık pis ve sinsi bir örgütten temizlenmeye çalışılıyor nihayetinde. Evet, bu hatalar sonucunda maalesef bazıları mağdur da olabilir. Ancak şunu bir kenara yazın: Asla ama asla Ergenekon ya da Balyozvari alçaklıklar olmazzz! Olamaz! Çünkü bugün bu soruşturmaları yürütenler içinde olan polis ya da yargı mensuplarının çoğu zaten o alçaklıklardan vaktinde epeyce nasibini almış insanlar!

Anlatabildim mi?

(Not: Bütün bunlara rağmen şu notu da düşüyorum huzurunuzda: Eğer, intikam almak ya da salt muhalif diye susturmak gayesiyle birilerine FETÖ üzerinden kumpas kurulmaya çalışıldığına inanırsam, gerçekten böyle bir şey olursa, hiç gözümü kırpmadan yakarım gemileri şuracıkta!)

 

HAVA DURUMU
Pazar15 MPH29°
Kısmen Güneşli