ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Ocak 2017 Pazartesi, 07:20:26 Güncelleme:09:00:36

En az o terörist kadar alçaksınız!

 

Bugünkü yazımın girişinde önce yeni yılla ilgili kutlama mesajımı yazacak sonra da 2017’yle ilgili dilek ve temennilerimi sıralayacaktım. Yani önceki gece saatler tam 12.00’yi gösterdiğinde ellerimi açıp Rabb’ime ettiğim duaları sizlerle paylaşacaktım. Ama olmadı. Çünkü her şey burnumuzdan geldi. Sadece ben değil, bu ülkede yaşayan milyonlarca insanın “Yeni yıldır, inşallah güzellikler getirir” umudu, hepi topu birkaç saat sürebildi. Çünkü aynı heves ve heyecanla yeni yılın gelişini kutlama niyetiyle gece kulübünde eğlenen insanlara korkunç bir saldırı gerçekleşti ve onlarca insan yeni yılın ilk saatlerinde katledildi.

Ne diyeceğimi, ne yazacağımı inanın bilemiyorum. Allah hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır versin. Gerçekten acı çok büyük ve tarifi imkânsız. Her zaman söylüyorum. Terörün kimi nerede, ne zaman yakalayacağı bilinmiyor. Terör aşağılık ve lanet bir eylem. O nedenle olabildiğince sakin olmalıyız. Her terör saldırısı sonrası dikkat çektiğim bir noktayı tekrar etmek zorundayım bugün de. Çünkü bazıları yine aynı şeyi yaptı maalesef sosyal medyada. Tam da terör odaklarının istediği biçimde. Öyle şeyler yazıldı ki utanç duydum o insanlarla aynı topraklar üzerinde yaşıyor olmaktan ve aynı atmosferi solumak zorunluluğundan! İğrençler gerçekten. Hem iğrenç hem de alçaklar. Ben bu tiplerin insan olduğuna inanmıyorum. Zira azıcık insan olma güdüsü taşıyan bir birey, böyle büyük bir terör saldırısından hemen sonra tamamen provokasyona hizmet eden o ifadeleri yazacak tıynette olamaz! Hülasa... Terörün amacı gayet açıkken, bizi toplumsal farklılıklarımız üzerinden birbirimize düşürme hedefi ortadayken, yazdıkları ve tavırlarıyla var olan kutuplaşmayı iyice derinleştirmeye hizmet eden klavye şovcuları da en az o katliamı yapan teröristler kadar alçaktır bence!

POLİS NE YAPSIN?

Bu arada toplum, katliamla ilgili istihbarat ve güvenlik meselesini sorgulamaya başladı. Buna herkesin hakkı var elbette ama bu sorgulamalar sırasında İstanbul polisine karşı yapılan bazı eleştirileri fazla acımasızca bulduğumu belirtmek istiyorum. Çünkü polis, olması gerektiğinden çok daha fazla önlem aldı İstanbul’da. Nereden biliyorum? Çünkü ben bu şehirde yaşıyorum. Dahası katliamın yapıldığı gece kulübüne çok yakın bir mesafede. Dolayısıyla güvenlik tedbirlerini bire bir gözlemleme olanağım var. O gece ve öncesinde yapılan çalışmalara şahidim. Her yerde kontroller vardı ve bu nedenle de trafik hemen hemen günün her saati yoğun geçiyordu bölgede. Vatandaşın trafik isyanına rağmen polis güvenlik amacıyla attığı adımdan asla vazgeçmedi. Belki inandırıcı bulmayacaksınız ama Ulus, Bebek, Etiler, Arnavutköy semtlerinde deyim yerindeyse kuş uçurtmuyordu polis. Nasıl oldu, bilmiyorum. O terörist onca güvenlik tedbirine rağmen nasıl aştı o duvarı şaşkınım ama emin olun bu katliam polisin güvenlik önlemi almaması nedeniyle yaşanmadı! Reina, Türkiye’nin en popüler ve en büyük eğlence mekânlarından biridir. Katliam sırasında içeride 700-800 kadar insan olduğu söyleniyor. O insanların birçoğu yabancı misafir. Ortadoğuluların inanılmaz ilgi duyduğu, Arapların çok sevdiği turistik bir mekân. Yazıldığına göre, yılbaşı gecesi Reina ve benzer mekânların çevresinde çok ciddi önlem de alınmış. Hem denizden hem de karadan. Buna rağmen bu saldırı gerçekleşti. Peki nasıl oldu? O terörist elinde Kalaşnikof’la nasıl sızdı o mekâna? Ve onlarca insanı katledip nasıl kaçmayı başardı? Bölgeyi, o mekânı çok iyi bilen ve polisin çalışmalarını takip edebilen bir gazeteci olarak inanın çıkamıyorum işin içinden. Var yani bir bit yeniği, ama nedir bilmiyorum.

HAVA DURUMU
Salı11 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı