ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
24 Eylül 2016 Cumartesi, 00:56:29 Güncelleme:09:06:33

Yeni yöntemlerle matematik ve felsefe

 

Nesin Vakfı tarafından halktan toplanan bağışlarla ve gençlerin gönüllü emekleriyle imece usulüyle 2007 yılında Nesin Matematik Köyü kurulmuştu. Üç yıl önce başlatılan Nesin Felsefe Köyü kurma projesinin de hayata geçmesine az kaldı, İnşaatı tamamlanmak üzere.

Matematik Köyü dünyanın imece usulüyle kurulan tek örnek köyü oldu. Bu başarılı çalışmanın verimleri alındıkça Felsefe Köyü projesi ortaya çıktı. İnsan yaşamındaki karanlık bölgelerin felsefe ile çözülebileceği düşünüldüğünde, bu çalışmanın gençlerin ve toplumun aydınlanmasında ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Bu fikri ortaya atanları ve hayata geçirmek için emeği geçenleri kutlamak gerek.

DÜŞÜNMEYİ ÖĞRETİYOR

Nesin Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünün bir kilometre uzağında Kayser Dağı’nın yamaçlarında yer alıyor. Aynı bölgede üç yıl önce inşaatı başlatılan Felsefe Köyü bu yıl bitmek üzere.

Nesin Felsefe Köyü de aynen Matematik Köyü gibi müfredata, üniversite giriş sınavlarına ye da herhangi bir eğitim sistemine bağlı değil. Amacı gençlere düşünmeyi, sorgulamayı, soru sormayı, öğrenmeyi öğretmek olacak. Felsefe Köyü’nde hedef kitle, öncelikli olarak lise ve üniversite öğrencileri. Ama bunların dışında ilköğretim öğrencileri ve araştırmacılar da Köy’den yararlanabilecekler. Her yıl İlkokuldan doktoraya kadar 5000 civarında öğrenci Matematik Köyü’nü ziyaret ediyor. Yurt dışından pek çok hoca köyde ders vermek için sıraya girmiş durumda.

Ali Nesin ilkbahar ve sonbaharda köyün bir nevi Disneyland’a dönüştüğünü söylüyor.

Ali Nesin, akın akın gelen çocuklarla matematik oyunları oynuyor. Oyunları şöyle anlatıyor; Çocuklar yenildikçe oynamak istiyor, oynadıkça yeniliyorlar, bir süre sonra beni yenmek için strateji geliştiriyorlar. Tam bulmak üzerelerken oyunu değiştiriyorum yağma yok. En sonunda beni yeniyorlar, o zaman keyiflerine diyecek yok. Bazen iki saatte bulabilecekleri bir soru soruyorum. Hangimiz iki saat aralıksız düşünmüşüzdür. Ama çocuklar iki saat boyunca probleme yoğunlaşıyorlar. Başlangıçta çözümü imkânsız gelen soruyu çözüyorlar. Bu onları çok mutlu ediyor. Kendilerine güven duyuyorlar, zekâlarına şaşırıyorlar.

Matematik Köyü Türk eğitim sisteminde devrim niteliğinde, çoğu öğrencinin korkulu rüyası matematik, Nesin’in köyünde zevkli bir oyun. Oradaki eğitimle öğrenciler, matematiğin mantığını anlayıp, soru çözme yanında soru kurabiliyor. Özgüvenleri gelişiyor, matematiği korkarak değil severek çalışıyorlar.

FELSEFE KÖYÜ

Nesin vakfı Matematik Köyüyle başarısını ispatladı. Sıra felsefede, gençlerin kurulacak Felsefe Köyü’nde hayata daha hazır, topluma daha yararlı, birey olma bilincini kavramış, sorgulamayı öğrenmiş gençler yetişecek. Bu çorbada hepimizin tuzu olması gerek.

Köyde eğitim, sıradan olmayan yöntemlerle klişelerden uzak yapılıyor. Eğitim sistemimizin gereksinimi olan yöntemler bu köyde var, örnek olmasını umuyorum.

HAVA DURUMU
Pazar9 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı