ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Ekim 2016 Çarşamba, 10:05:12 Güncelleme:10:07:57

Bob Dylan ve Nobel Edebiyat Ödülü

 

Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan 24 Mayıs 1941 de Minnesota’da dünyaya geldi.

Dylan’ın büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman aslen Kağızman’lı. Dylan hayatını yazdığı kitabında atalarının Türk olduğunu ifade ediyor. Yayıncısı David Rosenthal tarafından ‘sıra dışı’ ve ‘şaşırtıcı’ olarak nitelendirilen ve Bob Dylan’ın hayatındaki en önemli dönemleri anlatan 304 sayfalık Kronikler adlı kitabında büyükannesinin Türkiye’den geldiği anlatılıyor.

Büyükannemin yüzünde hep hüzün ve umutsuzluk vardı. Onun zor bir hayat serüveni var. Güney Rusya’da bir liman kenti olan Odessa’dan Amerika’ya gelmişler. Zaten oraya da başka bir liman kenti olan Trabzon’dan göç etmişler. Büyükannemin ailesi aslen Ermenistan sınırındaki küçük bir kasaba olan Kağızman’lılardan, soyadları Kırgız. Büyükbabamın ailesi de aynı bölgeden geliyor. Deri ve kundura işiyle uğraşıyorlarmış.

AMERİKA’YA GÖÇ

Ergenlik yıllarında Ritchie Valens’in ‘İn a Turkish Town’ şarkısını dilinden düşürmediğini yazan Dylan, ‘Annemin Nellie Turk adında bir arkadaşı vardı. Bizim evden çıkmazdı. Ben de o yıllarda herkesin ‘La Bamba’ adlı şarkısını bildiği Ritche Valens’in gizemli Türkleri ve gökyüzündeki uzak yıldızları anlatan ‘In a Turkısh Town’ adlı şarkısını söyledim,’ Diye devam ediyor kitabında.

Ağız armonikası ve gitar eşliğinde yaptığı müzik ile gelen şöhret

Ailesi 1902 yılında Litvanya’dan Amerikaya göç ediyor. On yaşında gitarla tanışan Bob Dylan üniversiteyi bırakıp otostopla New York’a gidiyor ve bir folk kulüpte çalmaya başlıyor. Orada gitar ile birlikte ağız armonikası çalarak ilginç bir stil yakalıyor. İşte o zamanlar sahnede Bob Dylan adını kullanmaya başlıyor. Bir ay sonra Columbia Records ile kontrat imzalayarak ilk albümünü yapıyor.

21 yaşında yaptığı ikinci albümdeki parçaları ‘Blowin in the Wind’ gibi herkesçe çok seviliyor. 1963 yılında Joan Baez ile yakınlaşıyor. Baez onun yayınlanmamış bestelerini alıyor, karşılığında onu kendi konserlerine çıkartıyor ve hayranlarına tanıtıyor.

 

 

Müziği neyi anlatıyor?

Bob Dylan yaptığı müziklerde savaşların anlamsızlığından, Tanrı’dan, adaletsizlikten, seksten, aşktan, sevgiden söz eden besteler yapıyor, sözler yapıyor. Ünü Joan Baez’in onun önüne geçmeye başladığında ilişkileri bozuluyor.

Kısaca hayatını anlatmaya çalıştığım dünyaca sevilen sanatçı, 2012 yılında Barack Obama tarafından Özgürlük madalyası ile ödüllendirilmişti. Şimdiye kadar otuz yedi albümü olan Dylan sekiz adet kitap yazmış bir yazar. Grammy, Altın Küre, ve Oscar ödülleri sahibi Dylan bu yıl da Nobel Edebiyat Ödülünün sahibi oldu.

Yaptığı şarkı sözleriyle Nobel Edebiyat Ödülünü almaya hak kazanan sanatçının kullandığı şiirsel dilin binlerce yıl öncesinden gelen ozanlık geleneğine dayandığı görülüyor.

Nobel Edebiyat Komitesi de edebiyatta ozanlık geleneğinin çok gerilerden geldiğinin farkında.

Yazdığı şarkı sözlerindeki derinlik ve şiirsellikle Nobel Ödülünü kazanan Dylan’ı kutlarken binlerce yıllık Anadolu geleneğindeki ozanlık genlerinin yansımasından gurur duyuyorum.

HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı