ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Kasım 2016 Çarşamba, 00:54:37 Güncelleme:08:54:06

Cumhuriyet Bayramı

 

Mezunu olmakla gurur duyduğum, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi mezunları Foça’da Cumhuriyet Bayramı’nı anlamlı bir biçimde kutladı. Nezih Hattatoğlu ve arkadaşlarının üzerinde çalıştığı proje tüm Deneme Lisesi mezunlarının katılımıyla Cumhuriyetimizin 93. yılında 11 bin 500 ağaç dikilerek başlatıldı.

Deneme Liseliler, her zaman olduğu gibi bu kez de birlik ve beraberlikleriyle, sosyal duyarlılıklarıyla ülkeye hizmet etmeye devam ediyor. Deneme Lisesi mezunlarının diktiği iki koru bir orman çok özel hatıralarımızı tazeleyen anlamlarla yüklü.

Mustafa Kemal Atatürk, tüm gerçek şehitlerimiz, şehit anneleri, sonsuzluğa uğurladığımız öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız, okulumuzun hizmetlileri, demokrasi şehidi abimiz Uğur Mumcu adına dikildi fidanlar.

Deneme Liseliler cumhuriyeti bu yıl Foça’da kutladılar. Güldal Mumcu, Foça’ya Deneme Liseliler’in yanında olmak için gelerek, yaptığı anlamlı konuşma ile mezunların coşkusuna katıldı.

Deneme Lisesi mezunu arkadaşlarım, lise yıllarının gençlik heyecanı içinde Atatürk Cumhuriyetinin bayram coşkusuyla ağaçları diktiler. Ne yazık ki ben Urla’daki kutlamalarda görevim olduğu için katılamadım, ama yüreğim sevgili okul arkadaşlarımla idi.

Projede emeği geçen tüm arkadaşlarıma özellikle Nezih Hattatoğlu ve Deneme Liseliler Derneği Başkanı Özay Ağca’yı tebrik ediyor, tüm emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

URLA’DA KUTLAMALAR

Urla Sanat Sokağı Yaşatma ve Kalkındırma Derneği, Cumhuriyet Bayramı’nda halkın katıldığı, şölen havasında bir etkinlik gerçekleştirdi.

Radika Kafe’nin bahçesinde Büyüklerimizden Hikâyeler adlı çok anlamlı söyleşi yapıldı. Moderatörlüğünü yaptığım bu söyleşide Urla’nın yakın geçmişine ilişkin konular ele alındı. Cemal Kıdal, Atatürk’ün Urla’ya gelişlerini çok önemli görsel malzemelerle anlattı.

Konuşmacı olarak katılan Yılmaz Karakoyunlu, Cemal Kıdal, Handan Kaygusuzer, İsmet Gecikmiş ile cumhuriyete ve Urla’nın geçmiş yaşam kültürüne dair çok keyif aldığımız sohbetler yaptık. Özellikle Handan hanımın cumhuriyetin ilk yıllarının modasına örnek olan şık kostümü geceye ayrı bir önem kattı.

ATATÜRK İLE DANS 

Yılmaz Karakoyunlu’nun konuşması ise 1955 yıllarının Diyarbakır Lisesi’ne götürdü bizi. Genç ve güzel tarih öğretmeninin saçlarını savurarak Atatürk ile nasıl dans ettiğini anlattı. Okulun üst katında öğretmeni ile Atatürk’ün dans eden resminden söz etti. Cumhuriyet yeni kurulduğu dönemdeki eğitim sisteminden söz etti. O günkü öğretmen ve öğrenci ruhunu imrenerek dinledik.

İsmet Gecikmiş, babasının lokantasında nasıl yemek pişirmeyi öğrendiğinden söz etti. Baba mesleğini günümüzde sahibi olduğu Urla’daki esnaf lokantası ile devam ettiren İsmet Bey, keyifle dinlediğimiz gençlik anılarını anlattı.

Bu özel etkinliği gerçekleştiren Urla Sanat Sokağı Yaşatma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ozan Iskır’a ve tüm emeği geçenlere siz okuyucularımın huzurunda teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum.

HAVA DURUMU
Perşembe13 MPH29°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı