ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
05 Kasım 2016 Cumartesi, 00:55:50 Güncelleme:08:47:09

Deneme Liseliler’in Cumhuriyet şöleni

 

Önceki yazımda Deneme Lisesi mezunlarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndaki kutlamalarından söz etmiştim.

Ancak kapsamlı etkinlikleri iki sütuna sığdıramamıştım. Bu yazımda yapılan şölenden ve Deneme Liseliler’in yıkılmaz demokrasi inancından söz etmek istiyorum.

29 Ekim günü Foça’da İzmir’de yaşayan ve Ankara’dan gelen Deneme Liseliler, Deneme Lisesi marşını coşkuyla söyleyerek fidanları diktiler.

Tüm programı aylardır emek vererek uygulamaya geçiren Nezih Hattatoğlu’nu ve ona destek olan herkesi kutluyorum.

Atatürk İlke ve inkılaplarına yürekten inanmış, bağımsızlık ve demokrasiyi ilke edinmiş Deneme Liseliler, yaptıkları sosyal sorumluluk projesini 29 Ekim günü hayata geçirdiler.

Denemeliler, hazırladıkları program içinde aynı okul mezunu, demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu’yu da andı.

MUMCU VE LİVANELİ

Güldal Mumcu, rahmetli eşinin de öğrencisi olduğu Deneme liselilerin yaptığı bu anlamlı projeye Ankara’dan Foça’ya gelerek destek verdi. Güldal Mumcu, aile reisi Uğur Mumcu’nun yaşam felsefesini, doğruluk ve dürüstlük adına yanlışların üstüne cesaretle nasıl gittiğini anlattı. Yıllardır, acısını içine gömmüş, çığlıklarını susturup çocuklarını büyütmüş, vakur duruşuyla kocasının katillerini bulmak için yıllarını vermiş biriydi konuşan. Güldal Mumcu, ‘Mumcu’ kitaplarını imzaladı.

Yeri gelmişken Uğur Mumcu’nun öldürülmeden önce abim Zülfü Livaneli ile yaşadığı bir anıyı paylaşmak istiyorum.

Abim, Yiğidim Aslanım bestesini yasaklı olduğu için yurt dışında yaşamak zorunda olduğu yıllarda yapmıştı. Uğur Mumcu Papa suikastını araştırmak için Avrupa’daydı. Abimi ziyaret ettiğinde yeni besteleri olup olmadığını sordu ve Yiğidim Aslanım bestesini dinledi. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Nazım Hikmet için yazdığı sözleri, Zülfü’nün bestesi ve sesinden dinlediğinde gözyaşlarına boğuldu.

Uğur Mumcu bir gün kendisi ile özdeşleşeceğini bilmeden; ‘Bu parça bütün devrim şehitlerimiz için olsun,’ dedi. Hayat ne garip, yaşadıklarımız ne tuhaf, ne acı değil mi? Çok geçmeden Uğur Mumcu binlerce kişilik insan kalabalığının hep bir ağızdan söylediği Yiğidim Aslanım ile ebediyete yolcu edildi.

Benim katılamadığım, sadece görsellerini izlediğim şölende, okulumuz mezunu Sabri Dokuzoğlu okuduğu Nazım Hikmet şiirleri ile bezediği söyleşisine şöyle devam etti; Oktay Akbal’ın kitabındaki gibi;Önce ekmekler bozuldu sonra her şey, önce uğruna Uğur abi katledildi sonra her şey!’ Uğur abi parçalandı sonra her şey parçalandı, bütün gibi görünsek de yüreklerimiz parçalandı.

Akademisyen Yazar Suay Karaman, Atatürk, Cumhuriyet ve Eğitim konularına değinerek söyleşiyi sürdürdü.

Etkinliğin devamında şiir ve türkü dinletisi yer aldı. Şükrü Erbaş ve Metin Karausta’nın eserlerinin yer aldığı dinleti Cumhuriyet şölenine ayrı bir coşku kattı.

Foça Belediye’sinin katkılarıyla şenlik kapsamında, Eski Foça Reha Midilli Kültür Merkezi’nde çok anlamlı bir resim sergisi gerçekleşti. Sergilenen eserler ressam Çetin Büyükkakın’e aitti.

BİRLİKTE ÇİZMİŞ

Sergi kapsamı, Deneme Lisesi Ormanında Yetişen Cumhuriyet Fidanları idi. Çetin Büyükakın Güldal Mumcu’ya hazırladığı karakalem Mumcu ailesi tablosunu hediye etti.

Ressam arkadaşımız, bu anlam yüklü resminde onları ayıranlara selam olsun der gibi, Uğur Mumcu’yu yaşatmış, dört kişilik aileyi birlikte çizmiş.

Aynı sergi salonunda Filiz Onat’ın heykel sergisi açıldı. Değerli heykeltıraş Filiz Onat, sevgi ve kadını konu eden heykellerini sergilendi.

Hatıra ormanı ve Cumhuriyet Bayramı etkinliğinde, her anı her emeği paylaşan Deneme Lisesi mezunlarıydı.

Böyle anlamlı bir etkinliğe imza atan Deneme Liseli arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.

HAVA DURUMU
Perşembe9 MPH27°
Az Bulutlu