ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Kasım 2016 Cumartesi, 00:33:15 Güncelleme:08:54:15

Sanata evet

 

Sanat, yaşamın her alanını kucaklayan onu güzelleştiren, yükselten bir değer.

İnsanın yaşam kalitesinin her geçen gün düştüğünü gözlemliyoruz. Her geçen gün öfkeli, karamsar bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. Sokak ortasında işlenen cinayetler, çocuklara yapılan istismarlar, düşmanlıklar ne kadar çoğaldı, gün geçtikçe de artıyor. Çok gerilere gitmeye gerek yok, on yıl öncesi ile günümüzü kıyasladığımızda yükselen toplumsal şiddeti görebiliyoruz.

Dönemimizdeki bu kargaşanın tek çözümü sanata ortak değer olarak sarılmak. Sanatın dinginliği ve ruh tatmini ile huzur bulup insana değer vermek. Hz. Mevlana’yı ele alalım, Konya’ya gidip görenleriniz bilir dergâhı adeta bir musiki okulu değil mi? Yaşamın felsefesini çözerken, o engin insan sevgisini yansıtırken müzik eşliğinde dansını hatırlayın. Felsefesini sanatla örtüştürmüş ışığı günümüzü bile aydınlatan fikirler geliştirmiş Mevlana, sanatın müziğin içinde yaşamaktan hiç vaz geçmemiş.

AFRİKALI KÖLELER

Amerika’da kölelik döneminde sanatın, köleyken bile insan ruhunu nasıl rahatlattığının örneğini anlatmak istiyorum. Afrika’dan Amerika’ya getirilen zenci kölelerin çektiği zulmü hepimiz içimiz parçalanarak okuduk, izledik biliyoruz. Ama enteresan olan sahipleri zaman zaman günlük hırslarıyla bunalıma girip intihara sürüklenirken kölelerde intihara girişimine sık rastlanmadığı. Çünkü sahipleri günlük maddi yaşamları için mücadele ederlerken, köleler gece olduğunda aralarında kökenlerindeki blues müziğini yapıp rahatlıyorlar. Ruhlarını müzik ve dans ile dinginleştiren köleler yaşam mücadelesi verirken ölmeyi akıllarına getirmiyorlar. Oysa yaşadıkları eziyet ölsem de kurtulsam dedirtecek boyutta.

Bu günlerde başta Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, Devlet Senfoni Orkestraları, Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Çok Sesli Korosu olmak üzere 52 sanat kurumunun kapatılmasını öngören yasa tasarısı bizlerin, çocuklarımızın geleceğini yok etmeye hazırlanıyor.

MATEMATİK TANIMI

Sanat kavramının matematiksel tanımı, etik, estetik ve adalet disiplinlerinin değerlerini özenle uygulamayı gerektirir.

Sanat eserini yaratan sihirli formül eseri yaratırken toplumun yaşama şeklini biçimlendirir. Değerli Tiyatro sanatçısı Tamer Levent yıllardır şehir şehir dolaşıp toplantılar yapıp Sanata Evet neden gerekli anlatıyor. Toplum yaşamının içinden sanatı çekip çıkarmanın tehlikelerine dikkat çekerek sanat ile iç içe yaşamanın hayatı nasıl şekillendirdiğini göstermeye çalışılıyor.  

Toplumun yaşama biçiminin şekillenmesinde, huzurlu ve mutlu olarak yaşamasında göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör SANAT. Sanata Evet diyerek yaşam kalitemizin yükseltilmesini istiyoruz. Yazımı Mustafa Kemal’in sözüyle bitirmek istiyorum;

Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kesilmiş demektir.

HAVA DURUMU
Perşembe9 MPH27°
Az Bulutlu