ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
14 Ekim 2016 Cuma, 02:16:26 Güncelleme:08:54:04

İzmir, Güzel İzmir*

 

30. Uluslararası İzmir Festivali’nin son günlerinde değerli dost Osman Akbaşak ziyaretime geldi. Son romanı “8500- Arkeopark İzmir’den Düş Yolculukları-1” i imzalayarak armağan etti. O dönem kitap okumam pek mümkün değildi. Festival sonrasındaki kısa iznim sırasında da okuyamadım doğrusu. Çünkü bedensel ve zihinsel yorgunluk o denli fazlaydı ki okuduğumu anlayamıyordum çoğu kez. Bu nedenle ilk iznimi kafamı fazla kullanmamı gerektirmeyecek işlerle geçirdim.

İznimin ikinci bölümünde elimde kitabım Burgazada’ya gittim ve keyifle okumaya başladım. Arkeoloji ilgi alanlarımdan biri ve tekrar dünyaya gelmek mümkün olsa muhtemelen arkeolog olarak gelmek isterim. “8500- Arkeopark İzmir’den Düş Yolculukları-1” insanın hayal dünyasını zorlayan, bu dünyada keyifli maceralara sürükleyen bir kitap. Ancak bu çok sevdiğim kitabı bitirmek mümkün olmadı çünkü dönüş yolunda kitabı kaybettim. Neyse ki becerikli kardeşim kitabı bulmayı başardı (motor iskelesinin bekleme bölümünde düşürmüşüm) ve İzmir’e ilk gelişinde getireceğini belirtti.

PLAKET GELDİ

Kitabımın bulunmasına sevinirken güzel bir gelişme yaşandı. TUDEM Eğitim Hizmetleri San. Tic. A.Ş’den bir paket geldi. İçinden “İzmir Hayaletleri” adlı bir kitap çıktı. Kitap armağanları beni hep sevindirir ama bu kez doğrusu bu ya sevincim ikiye katlandı.

Sonuçta bir İzmir kitabım daha olmuştu ve üstelik bu elimin altındaydı.

Levanten yazar Loren Edizel’in İzmir Hayaletleri’nin ilk baskısı 2008 yılında Şenocak Yayınları tarafından yapılmış. Elimdeki Delidolu yayınlarından çıkan kitap gözden geçirilmiş ikinci baskısıydı. Öncelikle kitabın diline hayran kaldığımı söylemeliyim. Kuşkusuz Roza Hakmen’in muhteşem çevirisi eserin değerine değer katmış. Ancak yazarın masal tadındaki anlatımı İzmir’i bir başka gözle görmenizi de sağlıyor.

Kitap sevdiğiniz bir kentin bildiğiniz sokaklarında geçiyor. Yaşamlarına konuk olduğunuz insanlar tanıdık.

Yaşamlar hiç yabancınız değil. Yazar, uzaktayken özlediği çok aşikâr olan İzmir’i anlatırken aktardığı duygular öylesine samimi ve yoğun ki, onları kendi duygularınız gibi sahipleniyorsunuz.

EVİNE DÖNEMEZ

İzmir Hayaletleri, Birinci Dünya Savaşından Kurtuluş Savaşına uzanan süreçte İzmir’i ve İzmirlileri anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti için savaşmaya Şam’a gönderilen Jacop bir daha evine dönemez. Ve ailesi ona tam olarak ne olduğunu hiçbir zaman öğrenemez. Önce annesini ardından babasını kaybeden Niko, Aya Katerina Mahallesinde büyükannesi Mari, dâhilikle delilik arasında gidip gelen amcası Polikarp ve ressam halası Elena’yla birlikte büyür. Çok kültürlü, çok dinli İzmir savaşın olanca ağırlığını yaşarken, kültürel ve sosyal yapı, komşuluk, aile bağları, dostluk ve aşk ile örülmüş harika bir roman çıkar ortaya.

İzmir Hayaletleri, son yıllarda okumaktan büyük zevk aldığım bir kitap oldu. Bitince üzüldüğümü itiraf etmeliyim. Loren Edizel’in zarif bir dantel gibi işlediği karakterler, kentin o günlerinin bir film gibi gözünüzde canlanmasını sağlayan ustalıklı anlatım sizi alıyor ve tarihin tozlu sayfalarına götürüyor. Güzel bir kitap okuduğunuz için mutlu oluyorsunuz ve yazarın İzmir’i gerçekten sevdiğini de anlıyorsunuz. www.delidolu.com.tr

*İzmir, Güzel İzmir, değerli bestecimiz Hasan Uçarsu’nun Uluslararası İzmir Festivali’nin otuzuncu yılı nedeniyle İzmir’e armağan olarak yazdığı bir eser.

 

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu