ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
03 Ocak 2017 Salı, 00:31:44 Güncelleme:08:50:05

Yılın ilk yazısı

 

Yılın son yazısını 2017 için iyi dileklerle bitirmiş, gelen yılın gideni unutturmasını dilemiştim. Üstelik bu sadece berim dileğim değildi. Ülkece gelen yılın barış getirmesini gönülden istedik. Görülen o ki bu dileğimiz tutmadı. Yeni yılın ilk saatlerine büyük bir acıyla girdik.

Empati kurmak hayatın pek çok alanında insanların birbirlerini anlamasını kolaylaştırsa da bazı durumlarda üzüntüyü artırıcı olabiliyor. Bu durum depresif bir durum yaratıyor. Örneğin şehit haberlerinin ardından gencecik evlatlarını kaybetmiş insanların acısını daha derinden hissediyorsunuz. Bu haberler sürekli tekrarlandığında bu acınız daha da katlanıyor.

Ya da kendinizi otobüs beklerken patlayan bombanın ya da eğlenmek isterken silahlı bir saldırganın hedefi olan masumların yakınlarının yerine koyuyorsunuz ve işin içinden çıkamaz hale geliyorsunuz.

Aslında zaman zaman kendinizi çok zor durumda hissetmenizi sağlayan, ruhsal dengenizi ve bağlı olarak vücut sağlığınızı bozan bu kötü durum teröre alışmayı önlüyor. Her gün yenilenen ve artan acınız aslında sizi diri tutuyor. Yaşamak, direnmek için bileniyorsunuz. Kısacası acı sizi öldürmüyor, tersine güçlendiriyor. Böyle güçlenmek istiyor muyuz? O, apayrı bir konu. Ama teröre teslim olmamak ve düşmana inat yaşamak gerek.

HAYAT DEVAM EDİYOR

Tam bir klişe; ‘hayat devam ediyor.’ Eğer bu sözü üzüntüden yıkılmış birine söylerseniz eminim ‘ediyor ama ne pahasına’ diyecektir. Oysa gerçek bu. Bir an için öyle hissetseniz bile yaşam akıp gidiyor işte. Bize de akıp giden hayatı daha güzel ve anlamlı kılmak kalıyor.

Geçtiğimiz Cuma gününden beri 24. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişini belirlemek için açılan 15. Caz afişi Yarışması için gönderilen afişlerin paketlerini açıyoruz. On beşinci yıla yakışır sayıda afiş geldi. Açılma işlemi henüz tamamlanmadığı için tam sayıyı söyleyemiyorum ama katılım rekor düzeyde.

Afişleri açmanın zevkli tarafı seçici kuruldan önce görme şansı bulmak. Ancak itiraf etmeliyim ki sayı arttıkça ne gördüğünüzü de unutuyorsunuz. Unutmak demişken, bizi en çok zorlayan afişlerinin arkasına rumuzlarını yazmayı unutanlar. Aslında bunları hiç tereddütsüz diskalifiye ekmemiz lazım. Ama gelin görün ki emeğe kıyamıyoruz işte. Başvuru zarfının üzerindeki rumuzu afişin arkasına yazıyoruz. Gözden kaçırdığımız olur, o afiş yarışmayı kazanırsa işte bakın o zaman yapılacak bir şey yok. Kimin olduğunu bulamayacağımız için şansını kaybedecek. Gerçi bu güne kadar böyle bir şanssızlık yaşamadık. Yaşamamak için afişleri Onur ve ben açıyoruz ki dikkatimizden kaçan bir şey olmasın. Önümüzdeki günlerde sergileme alan afişler facebook sayfamızda yayınlanacak. Bir hafta sonra da kazanan afiş açıklanacak. Uzun ve yorucu bir süreç ama katılımın çokluğu ve afişlerin güzelliği yorgunluğumuzu unutturuyor.

Pandora merakına yenilip lanetli kutusunu açtığında tüm insanlık için böylesine bir yıkıma yol açacağını biliyor muydu acaba? Dilerim bu yıl, kutuda kalan “Umut” çıkmayı başarır ve her şey daha güzel olur.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu