ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
13 Ocak 2017 Cuma, 01:14:04 Güncelleme:08:55:58

Beyaz çok yakıştı

 

Baştan söyleyeyim yazının başlığı bana ait değil. Şöyle bir kar yazısı yazsam derken çalışma arkadaşım Acımaz (Onur Acımaz) başlığı söyleyiverdi. Önce pek klişe oldu canım deyip burun kıvırsam da doğruya doğru, kar İzmir’e gerçekten yakıştı. MÜZİKSEV’in bahçesi bile bir başka güzelleşti.

Kar lapa lapa yağarken MÜZİKSEV kedilerini görmeniz lazımdı. Kar tanelerini yakalamak için hoplayıp zıplayan, gözlerine burunlarına gelen kar tanelerinden ürken, toprağın üzerinde biriken karlara bastıktan sonra kaldırıp patilerine bakan kedilerimiz bizi çok eğlendirdi. Karın kendine has bir büyüsü var. Doğanın içinde yağışını izliyorsanız etkisi başka oluyor. Yürüyorsanız başka, deniz kenarında ya da bir apartmanın yedinci katında etkisi farklı oluyor.

AKLINIZA GELMİYOR

Etraf karla kaplanmış, çirkinlikler örtülmüşken o beyaz parlaklığı bir yana bırakıp olumsuzlukları düşünmek pek mümkün olmuyor. Sizi mest eden beyazlığın kuşları aç bıraktığı, sokakta yaşayan insan ya da hayvan evsiz bütün canlılar için belki de ölüm demek olduğu, yeterli yakacağı, korunaklı barınağı, kalın giysileri, sıcacık botları olmayanların sizin hissettiğiniz romantizmi algılayamayacağı pek aklınıza gelmiyor. Yoğun kış şartlarına alışık olmayan bir kentteki trafik çilesi ise eğer evinizde oturma lüksünüz varsa umurunuzda bile olmuyor.

70’li yılların başında Adamo’nun listeleri kasıp kavuran şarkısı “Her Yerde Kar Var”ı dinleyip romantizmin, hadi günün moda tabiriyle söyleyelim dibine vurabilirsiniz. (Aynı şarkıyı Nilüfer’den de dinlemenizi öneririm) Her güzel şey gibi İzmir’in kar güzelliği de çabuk bitti. Yağmur yağdı ve çirkinlikleri örten beyaz örtü kalktı. Kendimizle baş başa kaldık. Güneşli güzel günler için baharı beklemek kaldı.

KARGALAR VE PİYANOLAR

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın 24. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişini belirlemek için açtığı 15. Caz Afişi Yarışması’nda dereceye girenler açıklandı.

Birinciliği yarışmaya İstanbul’dan katılan Suzan Kıryaman’ın benim Kargalar ve Piyanolar adını verdiğim afişi kazandı.

Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurulumuz, ikinciliği Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü son sınıf öğrencisi Emre Karacan’ın, üçüncülüğü ise Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Yüksek lisans Öğrencisi Sevda Ateş’in çalışmalarına verdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Görsel İletişim tasarımı 3. Sınıf öğrencisi, aynı zamanda olağanüstü bir tattoo sanatçısı olan Çağkan Küçükdağaşan’ın afişi ise Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Ödüller her zamanki gibi Festival açılışında verilecek. Toplam 33 afiş 24. İzmir Avrupa Caz Festivali süresince AASSM’de sergilenecek.

Birincilik ödülü alan afiş İstanbul’dan geldi ama Suzan Kıryaman Egeli. Muğla Fethiye doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Fakültesi’nde grafik tasarım okumuş. Genç sanatçı iş yaşamını İstanbul’da kurmuş.

Afişimizi çok sevdiğimi söylemeliyim.

Uzun yaşayan, doğanın en akıllı kuşu kargalara karşı özel bir sevgim hep olmuştur. Müzikle buluştuklarında da daha bir güzel olmuşlar sanki.

HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH29°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı