ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
27 Ocak 2017 Cuma, 01:45:15 Güncelleme:08:43:05

Her okula bir köpek

 

Sosyal medya üzerinden yürütülen imza kampanyalarının hayli etkili olduğunu düşünüyorum. Bunlardan inandıklarımı imzalıyorum ve arkadaşlarımla da paylaşıyorum. İmzaladıkların arasında hayvanlara, çocuklara ve doğaya yönelik kampanyalar başı çekiyor. Geçenlerde çok ilginç bir tanesiyle karşılaştım ve başarılı olmasını gönülden dileyerek imzalayıp paylaştım.

Merkezi İstanbul’da olan, İzmir’de de bir şubesi bulunan Bilim Kahramanları Derneği sokakta yaşayan köpekleri okullara sahiplendirerek kalıcı bir çözüm bulacaklarına inanarak bir kampanya başlatmışlar:

“Sokakta yaşayan köpeklere kalıcı bir çözüm bulunabileceğini düşündünüz mü? Bilim kahramanları buluşuyor/FLL takımımız ile sokakta yaşayan köpekleri okullara sahiplendirerek kalıcı bir çözüm bulacağımıza inandık. Yaptığımız bu sahiplendirme bizleri ve köpekleri oldukça olumlu yönde etkileyecek. Bu sahiplendirmenin etkilerini aşağıda 3 madde halinde sıraladık.”

İDEAL DURUMA GELECEK

- Kısırlaştırılmamış başıboş 2 köpek beş yılda 50 bin köpek nüfusuna ulaşmaktadır. (Her çiftleşmede altı sağlıklı yavru) Eğer bu iki köpeği iki ayrı okula sahiplendirirsek, sahiplendirme yapılan okullar nüfusun kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Uzun vadede başıboş köpek popülasyonu ideal duruma gelecektir.

- Sahiplendirilen köpekler ile çocuklara temelden hayvan sevgisi aşılanmış ve hayvan sevgisi teorik söylemlerden pratiğe dönüşmüş olacak. Hatta köpek korkusu olan çocuklar bunun sayesinde bu korkularını yeneceklerdir.

- Başıboş köpeklerin sayısının kontrol altına alınması ile sokaklarda köpeklerin çete kavgaları olmayacak, bu esnada arada kalan bireylerde köpek tarafından yaralanma veya kaçarken trafik kazası geçirme gibi olayların önüne geçilmiş olunacak.

Bu kampanyayı imzalayarak sahiplendirmenin artmasına, bu sayede insan ve köpek ilişkilerinin olması gerektiği gibi iyi olmasına, hepimizin olan dünyada bir arada huzur içinde yaşamamıza katkıda bulunmuş olacaksınız. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Kampanya üzerine söyleyecek pek söz kalmıyor bu tanıtım yazısından sonra ama bu kampanyanın neden başarılı olması gerektiğini kendimce anlatabilirim. Evcil bir hayvanla büyümek çocuklar için çok büyük bir şans. Ancak pek çok ana baba ki bunların hemen hemen tümü evcil hayvansız büyümüş, hayvanların pis olduğu gerekçesi ile bu fikre çeşitli nedenlerle karşı. Ellerini bile doğru dürüst yıkamayı bilmeyen insanların kendilerini saatlerce özenle temizleyen kedi ve köpeklere pis demesi de ayrı bir konu zaten.

HARİKA BİR DURUM

Konumuza dönersek bir köpeğe sahip olmak isteyen ancak ebeveynlerini razı edemeyen pek çok çocuk için okullarında sevebilecekleri bir köpeğin olması harika bir durum. Neden harika? Çünkü çocuklar sorumluluk üstlenecek. Köpeğe birlikte bakacakları için takım halinde verimli çalışmaya alışacak. Kendisinden başka canlıları da sevmeyi öğrenecek. Onların da ihtiyaçları olduğunu, üzülüp sevindiklerini, canlarının yandığını bilecek. Kısaca sevip düşünecek. Isparta’da yavru köpeğin kulaklarını kesip yesin diye önüne atan, geleceğin seri katilleri o iki canavar gibilerinin yetişmesi önlenecek.

Bence gerçekten insan yetiştirmek isteyen okulların ve velilerin hemen hareke geçmesi gerek.

HAVA DURUMU
Cuma15 MPH30°
Az Bulutlu