ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
03 Şubat 2017 Cuma, 00:31:12 Güncelleme:09:03:14

Hatadan dönmek

 

 Bazen iyi niyet hata yapmayı engelleyemiyor ne yazık ki. “Her Okula Bir Köpek” başlıklı 27 Ocak Cuma tarihli yazımda sosyal medyada yürütülen ve içimi ısıtan bir kampanyadan söz etmiş, desteklenmesini ve başarıya ulaşmasını dilemiştim. Ancak okuduğum metni çok net anlayamamışım ve bir hata yapmışım.

Cumartesi günü İlayda isimli hanımefendiden çok nazik bir teşekkür mesajı aldım.

Ve bu sayede aslında yazıda bir hata da yaptığımı öğrendim. Ve konunun taraflarından bir düzeltme rica ettim. Gönderilen açıklamayı sizlerle paylaşıyorum:

“Merhaba Sirel Hanım,

Öncelikle “Her Okulda Bir Köpek kampanyasına vermiş olduğunuz destek için çok teşekkür ederim. Ben Ayberk Kundakçı, Ankara Fen Lisesi Bilim Kahramanları turnuvasına katılacak takımın takım koçuyum. Haber metninde bulunan “Merkezi İstanbul’da olan, İzmir’de de bir şubesi bulunan Bilim Kahramanları Derneği sokakta yaşayan köpekleri okullara sahiplendirerek kalıcı bir çözüm bulacaklarına inanarak bir kampanya başlatmışlar” ifadesi ile ilgili düzeltme rica edeceğiz. Kampanyayı Ankara Fen Lisesi öğrencileri ile Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL turnuvası için projelendirdik.

BİR KARIŞIKLIK OLMUŞ

Kampanya metninde Ankara Fen Lisesi adını kullanmak istemediğimiz için bir karışıklık olmuş. Bilim Kahramanları Derneği First Lego League turnuvasını organize eden dernek olup, bu kampanyayı Bilim Kahramanları Derneği’nin yürütmediğini yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için belirtmek istedik. İlginize çok teşekkür ederim.

Ayberk Kundakçı,

İstemeden yaptığım hata için tekrar özür diliyorum ama bu projenin içinde öğrencilerin olduğunu öğrenmek beni fazlasıyla mutlu etti. Kampanyanın her ile yayılmasını ve çok başarılı olmasını gönülden diliyorum. Kar yağarken sırtındaki montu çıkarıp üşüyen sokak köpeğinin üzerine örten iyi insanların sayısının, kendisinden daha güçsüz olana yaşam hakkı tanımayan yaratıklardan daha çok olduğu gün dünyanın daha iyi bir yer olacağına inanıyorum. Ve bunun için çalışmak gerektiğini de biliyorum.

Güçsüze yaşam hakkı tanımanın, hayvanları sevmenin, çocukları korumanın dinle imanla ilgisi olmadığına inanıyorum. Vicdanla ilgili bir olay bu. Eğer vicdanınız varsa (ki bu bence ne kadarlık insan olduğunuz da göstergesidir) kendinizi sevdiğiniz kadar başka canlıları da seversiniz.

Elinde süpürge dükkânının önünde yatan köpekleri acımasızca döven yaratığın vicdanı olmadığını biliyorum. Bildiğim bir başka şey de aslında yaşadığını sanması.

TAŞLAŞMIŞ YÜREKLE YAŞAMAK

Çünkü böyle bir duyarsızlık, böylesine bir taşlaşmış yürekle yaşamak mümkün olmasa gerek. Ne yazık ki söz konusu zavallı bunu bile fark edemeyecek kadar yaşamdan kopuk.

Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin iç ısıtan projesinin bu tür olayları engelleyeceğine inanıyorum. Sayısal veriler Türk halkının büyük çoğunluğunun hijyenle ilgili konularda sınıfta kaldığını kanıtlasa da ailelerin çocuklarını evcil hayvanlardan uzak tutmasının başında “Onlar Pis” inancı geliyor.

Bu proje “pis” oldukları için eve alınamayan köpeklerin okullara sahiplendirilerek iyi bakılmasını sağlayacak. Ama en çok da çocukların henüz küçük yaşlarda bir köpeğin karşılıksız sevgisi ve dostluğunu tanımasına yarayacak.

Başka canlıları da sevmeyi öğrenen çocukların ileride kötü olmaları beklenemez.

HAVA DURUMU
Perşembe26 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı