ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
11 Ocak 2017 Çarşamba, 00:47:02 Güncelleme:08:45:17

ABD’nin PKK sevgisi

 

Bütün dünyanın gözü Suriye’de. Sınır güvenliği ve ülke bütünlüğü tehdit altında bulunan Türkiye de olayların göbeğinde...

TSK’nın 24 Haziran’da başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nı temel alarak, Suriye’de nelerin yaşanmakta olduğunu özetleyelim:

1- Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlatılmasının iki temel amacı var;

İlki ülkemiz için büyük tehdit oluşturan IŞİD ile doğrudan mücadele...

İkincisi ise, PKK/PYD’nin önünü kesmek.

Eğer ABD destekli PKK/PYD güçleri, Menbiç’ten batıya ilerler ve El Bab’ı ele geçirerek Afrin’e ulaşırsa, sınırımızın güneyinde bulunan üç PKK kantonu birleşmiş olacak.

Yani Musul’dan Akdeniz’e kadar uzanan bir PKK koridoru açılacak. Bu durum, ABD’nin Basra Körfezinden Akdeniz’e uzanan bir koridora sahip olması demek.

2-ABD’nin asıl amacı IŞİD ile mücadele etmek olmalı, ama değil! Onun niyeti IŞİD’i bile kullanarak Suriye’nin kuzeyinde bulunan üç PKK eyaletini birleştirmek.

3- Bunu kendileri de itiraf ediyorlar. Türkiye ABD’ye; “16 Kasım’dan beri neden IŞİD’e karşı Koalisyon güçlerine katılmıyorsunuz?” deyince verdikleri yanıt şu; “Yaptığımız uçuşlarla IŞİD’lileri korkutuyoruz!”

4- Suriye’deki şehit sayısının 50’ye çıkmasının nedeni ortada. ABD, IŞİD’i vurmayarak, onun Türkiye’ye verdiği zararı artırdı. Hem de PKK/PYD rahat soluk almış oldu.

5- ABD’nin Türkiye’ye; “Suriye’nin Güneyine 20 Km den fazla inme!” diyerek yaptığı uyarının amacı da aynı: PKK/PYD’nin doğu ve batı kantonlarının birleşmesini sağlamak.

YENİ İTTİFAKLAR OLUYOR

Ancak, ABD’nin bu Türkiye karşıtlığı, bölgemizde çok hızlı ve olumlu gelişmelerin ortaya çıkmasına yol açıyor;

6- Rusya, İran ve Türkiye bir araya gelerek Suriye’de ateşkesi sağladılar

7-Bu üç ülke, hem Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma kararı aldılar, hem de bu konuda garantör olmayı kabul ettiler. .

8- Astana’da, krizin taraflarını bir araya toplayarak kalıcı barışı sağlamak için çok önemli bir adım attılar...

Şu bir gerçek; ABD, PYD’ye yardımları İncirlik üzerinden yapıyor. Yani bir bakıma bizi içeriden vuruyor. Öyleyse;

“Madem, terör örgütünü destekliyorsun, ben de Üssü kapatırım!” diyebilir miyiz?

Demesine deriz de, uygulamaya gelince bu işin o kadar kolay olmadığı bir gerçek. Çünkü göbeğimizden bizi bağlayan bir NATO var... Hep böyle mi olacak?

ABD’nin bize karşı düşmanlık içeren PKK politikasına tepki göstermeyecek miyiz? Trump ile masaya oturulduğunda İncirlik de, NATO da bir koz olarak kullanılmalıdır.

HAVA DURUMU
Çarşamba7 MPH27°
Az Bulutlu