ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
30 Temmuz 2017 Pazar, 00:44:23 Güncelleme:31 Temmuz 2017 Pazartesi, 06:09:40

Zeytine övgüler ağıta dönmesin!

 

 

Bu köşedeki son üç yazımda, zeytin ağacını yücelten şiirlerden alıntılar sundum. Bugün de; sanatçıların, bilgelerin, tanınmış kişilerin zeytin için söyledikleri ile zeytinle ilgili bazı bilgileri sunuyorum...

Romalı Columella: Zeytin ağacı, bütün ağaçların birincisidir.

Anadolu İnsanı: Zeytin ağacı, yoksul toprakların zengin ağacıdır. Zeytin Ağacının Değerini Bilenler için, Bilge ağaç, ölümsüz ağaçtır zeytin ağacı. Dalı, yaprağı, meyvesi, yağı ile koruyucu hekimdir.

Odysseus, yatağını zeytin ağacından yaptırmış. Evliliği zeytin ağacı kadar uzun ömürlü, çocukları o kadar sağlıklı olsun diye... Van Gogh; Zeytin ağaçlarının renkleri diğerlerinden çok farklı.

Tutankamon, zeytin dalından örülmüş bir ‘Adalet Tacı' takardı. Mezopotamya dillerinde; A; Alfa'dan (Öküz), B; Beyt'ten (Ev) G; Gamal'dan (Deve) Z; Zertum'dan (Zeytin) gelirmiş.

Athena; Zeytin ağacının koruyucu tanrıçası! Galenos: Bergama Asklepion'unda vasiyetler açılmaz, der. Çünkü zeytinyağı giren yere ölüm giremez! Herkules Olivaryus; Elinde zeytin sopası, Vücudu sürekli zeytinyağı ile yağlanmış...

Ozan Halim Yazıcı; Zeytin ağaçları, zeytin ağaçları... Ellerimden tutun zeytin ağaçları... Zeytin ağacı günü (23 Eylül): O gün doğanlar çok şanslı...

Solon: Zeytin ağacını kesenin başını keserim! Huxley: Ben ağaçların hepsini severim. Ama zeytin ağacı bir başka!

Khrisma=Yağ (eski Yunanca), Christ (İsa) buradan geliyor. Atina Anayasası (Aristo, MÖ 350): Kim ki, kutsal zeytin ağacını keser; ona ölüm cezası verilir.

Duhamel: Zeytin ağacının vazgeçtiği yerde Akdeniz biter. II. Ramses'ten Güneş Tanrısı RA'ya: Senin kentin Heliopolis'i zeytin ağaçlarıyla süsledim.

Batıl inanç: Bir evde zeytin ağacı odunu yakılırsa, şeytan o evi mekan tutarmış.

Evliya Çelebi: Urla'yı Süsleyen ağaçların çoğu zeytin ağacıdır.

Sophokles: Kendiliğinden yeniden doğan, kimseye boyun eğmez bir ağaç...

Halikarnas Balıkçısı: Zeytin Anadolu ağacıdır. İçi çürüyünce, salon kadar geniş olur!

Plinius: İnsan vücuduna iyi gelen iki tür sıvı vardır; Dışsal olarak zeytinyağı, içsel olarak şarap!

Renoir: Zeytin ağacının üzerindeki ışığa bak; Elmas gibi parlıyor!

Mehmet Başaran: Bir zeytin ağacı kesilince, tüm körfezin sızladığını duymuyordu yağmacılar.

HAVA DURUMU
Perşembe26 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı