ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Ekim 2015 Çarşamba, 00:38:06 Güncelleme:09:40:18

Pardon demek zor mu?

 

Siyasi partiler seçim vaatlerini değiştirebilir. Bu çok normal. Rekabet böyle bir şey. Vaat dediğiniz şey, partilerin topluma “Benim önceliğim budur” demesidir. Kimi parti gelir dağılımını, kaynak dağıtımıyla çözmeye çalışır, kimisi üretim artışına odaklanarak sorunun kendiliğinden çözüleceğini düşünür ve teşvik sistemine yüklenir. AK Parti’nin seçim vaatlerinin bu kez muhalefetle çakışması, “Hani kaynak yoktu” şeklinde tartışma başlatması normal. Çünkü muhalefetin vaatlerini ülkeyi batırmak şeklinde değerlendirdikleri için şimdi konuyu anlatmakta sıkıntı çekiyorlar.

İki küçük hatırlatma, ne demek istediğimi özetler.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Asgari ücretin 1500 lira olmasının Türk ekonomisine maliyeti 37 milyar TL’dir...”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: (İş dünyasına seslenerek) “Asgari ücreti 1500 lira yapacaklara haddini bildirin. Sizle danıştılar mı? Fikrinizi sordular mı?”

Ve dün:

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: (Bloomberg HT’ye yaptığı açıklama) “Asgari ücret artışının kamuya doğrudan bir maliyeti yok. Asgari ücret daha çok özel sektörümüzün üretim maliyetiyle ve Türkiye’nin rekabet gücüyle ilgili bir konu...”

* * *

7 Haziran seçimlerine giderken ülkeye maliyeti 37 milyar TL olan bir artışın ve ekonomiyi sıkıntıya düşüreceğine yönelik söylemin terk edilerek şimdi konunun özel sektörü ilgilendiren bir konu olarak değerlendirilmesi, akılla açıklanabilecek bir konu değil.

* * *

Babacan konuşmasının bir yerinde, “Baktık ki özel sektör muhalefetin asgari ücret artışı önerisine ses etmedi” gibi bir ifade kullandı. Gerisini getirmedi ve konuyu yumuşatarak “Türk özel sektörünün kaldırabileceği bir seviye olarak 1300 lirayı tespit ettik” demekle yetindi.

Aslında muhalefetin vaatlerine benzer vaatler sunmanın açıklaması çok basit: Tercihlerimizi değiştirdik. Toplumsal beklentiye göre hareket ediyoruz...

Denemiyor. Denmiyor. Çünkü iktidarmuhalefet ilişkisi dostlar arasında bir rekabet olarak değil, düşmanlar arasındaki bir savaş olarak görülüyor. Diller öyle zehirli ki tercih değişikliklerini bile sunarken iktidar veya muhalefet doğru bir şey önerdi denemiyor. Birbirlerini takdir edemiyorlar...

 

GENÇLER TEKNOPARK'TA GELECEK İNŞA EDİYORLAR...

Geçen hafta İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile Teknopark İstanbul’u gezdim. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yanı başında kendisine ayrılmış 300 hektar alanda müthiş bir kampus kurulmuş. 2013 yılında faaliyete başlamış ve hızla genişliyorlar. 62 bin metrekareden oluşan ilk binalarını gezdim. Havacılık ve Uzay, Sağlık Bilimleri, Savunma Sanayii, Enerji, Denizcilik, İleri Elektronik gibi alanlarda Ar-Ge çalışmaları yapan 100’e yakın firma faaliyet gösteriyor. Küçük girişimcilere (kuluçka şirketi deniliyor) ev sahipliği yapıyor. Fikri olan gençler kuluçka odalarında harıl harıl çalışıyor. Kısa bir tur attım. Bu ülkenin insanı bunaltan siyasi gündeminden uzaklaştım. Askeri yeteneklerimizi artıracak pek çok projeyi dinledim. Hızla büyüyen bir alan. Avrupa’nın en büyük 3 teknoparkından biri olmaya aday bir yer. Şu anda 1500 Ar-Ge personeli çalışıyor. Hedef 2023’te 30 bin kişiye çıkmak. Size önerim, varsa fikriniz, varsa geliştirmek istediğiniz proje buranın kapısını çalın. Mutlaka sizinle ilgileneceklerdir.

Hani deniliyor ya, katma değeri yüksek ürün üretmeli ve satmalıyız. İşte bu tip geliştirmelerin başlangıç yerleri bu gibi teknoparklar. Ben bu ülkenin potansiyelini ortaya koyan bu tip yerleri gezdikçe hep aynı duyguya sahip oluyorum: Enseyi karartmaya gerek yok. Bu ülkenin gençleri, genç girişimcileri bize rağmen bu ülkeyi geliştirecek.

 

- 2010’da kurulan Teknopark’la İstanbul’a, toplam 2 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor.

- Teknopark halen 100 firmaya, 30 girişimci kuluçka şirketine ve 1.500 Ar-Ge personeline ev sahipliği yapıyor.

- Teknopark İstanbul’da 15 yılda 1000’e yakın firmaya ulaşmayı planlıyor.

- 30.000’den fazla uzman Ar-Ge personeli ve nitelikli elemanın faaliyet göstermesi de hedefler arasında.

- Yaklaşık 650.000 metrekare kapalı alan yaratılması ve ileri teknoloji alanında yıllık 5-7 milyar dolar arasında katma değerli iş hacmi yaratılması da planlanıyor.

 

 

HAVA DURUMU
Salı18 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı