ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
23 Eylül 2016 Cuma, 00:44:14 Güncelleme:08:47:26

Daha fazla konut, daha fazla otomobil...

 

Hükümet belli ki özel tüketimi canlandırmaya çalışıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ekonomik kararlar, sistematik bir krizin oluşmasını engellemek veya var olan sorunu çözmeye yönelik değil. Ağırlıklı olarak kredi hacmini artırmak, daha fazla konut , daha fazla otomobil satılmasını sağlamak ve bunun yaratacağı ekonomik hareketlilikten faydalanmak. Üstelik faizlerde aşağıya doğru itiliyor. ABD Merkez Bankası’nın faizleri artıramıyor olması da (şimdilik) iç tüketimin canlanması için yeni bir zemin yaratıyor.

***

Öncelikle bankacılık sistemine ilişkin bir not aktarayım. 2 trilyon 497 milyar TL aktif büyüklüğü olan sektörün kullandırdığı kredi 1 trilyon 600 milyar TL civarında.

Tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 3.5... Yani 54 milyar TL gibi kabul edilebilir sınırlarda.

Ama bankaların toplam öz kaynakları 284 milyar TL olduğu varsayıldığında tahsili gecikmiş alacak öz kaynaklarının neredeyse yüzde 20’sine yaklaştığı da unutulmamalı. Bu oran bile tek başına Türk ekonomisinin büyümekten başka şansının olmadığını, yerinde sayması durumunda ekonomik kırılganlıkların açığa çıkacağını gösteriyor.

Bireysel kredilerdeki tahsili gecikmiş alacak oranı ise (kredilere göre) yüzde 4.5... Hükümetin gecikmiş alacakları yeniden yapılandırması yüz binlerce aileyi doğrudan ilgilendiriyor ve şirketlerin vergi borçlarının yapılandırmasıyla birlikte bu kesim de bir beklenti içine girmişti.

***

Bence isabetli karar tüketici kredilerindeki en uzun vadenin 36 aydan, 48 aya çıkmış olması. Beyaz eşyadan, mobilyaya tüm sektörleri olumlu etkileyecek.

Kredi kartı ile alımlarda vadenin uzaması da bu gelişmeyi destekliyor.

Konut alımlarında ana paranın konut satış değerinin yüzde 25’inden yüzde 20’ye düşürülmesi de önemli. Konut satışları artacaktır.

 

ATM CENNETİYİZ

Bir başka bilgi. 56 milyon banka kartı var ve vatandaş bu kartlarla bankada bulunan kendi parasını çekiyor (destek hesap ayrımı yapmadan). Bu miktar da aylık 50 milyar TL civarında. Vatandaş parasını çeksin diye sağda solda 48 bin ATM var. Her bir ATM başına aylık 1.000 TL’lik çekim yapılıyor. Yani pek çok ATM makinesi süs olarak kullanılıyor başka bir deyişle ülkemiz bir ATM mezarlığına dönmüş durumda. 2012 yılında 32 bin ATM varmış şimdi bu sayı 49 bine çıkmış.

 

AVM’LERDE KULLANIYORUZ

Peki kredi kartları ile en çok yapılan alışveriş nedir? Dengeli bir dağılım olmakla birlikte alışveriş merkezleri ve marketlerde yapılan harcamanın yüzde 20’sini oluşturuyor. Yüzde 7’sini benzin almakta kullanıyoruz. Yüzde 14’lük harcama kalemi ise elektronik eşya, bilgisayar, giyim ve aksesuvar adına yapılıyor. Geri kalan harcamalar yüzde 2 oranlarını geçmiyor.

 

HAVA DURUMU
Cuma24 MPH31°
Az Bulutlu