ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
27 Eylül 2016 Salı, 01:21:10 Güncelleme:08:41:51

Sakin olun, reformlara odaklanın

 

MOODY’S’in not kararına gösterilen tepki, not kararından daha olumsuz sonuçlara yol açabilir. Karar siyasi veya değil, yorumunuz ne olursa olsun, değerlendirmelerinizi ekonomi dışına taşırdığınız an konu, “Türk’ün Türk’e propagandası”ndan öteye geçemez.

***

Çünkü kurumsal uluslararası yatırımcıların yatırım kararları, özellikle ülkeler bazında yazılı kurallara göre şekillenir. Bir örnek vereyim: A fonunda 100 milyar dolar olsun. Bu fonun yüzde kaçının gelişmekte olan ülkelerde kullanılacağı kurala bağlanmıştır. Kafanıza göre miktarı artıramazsınız. O ayrılan miktarın da nasıl pay edileceği, kimin aslan payını alacağı ülkelerin risklerine göre şekillenir. Yani otomatik bir şablon vardır.

Reyting kuruluşlarının notları bu şablona girdiğinde, o ülkenin risk haritası belirir. Her değişiklik, hem aktarılacak fon miktarı, hem de verecekleri kaynak karşılığında istedikleri risk primini değiştirir. Ya daha fazla faiz isterler ya da düşük faize rağmen daha fazla fon aktarırlar.

***

Her yıl yüz milyarlarca dolar dış kaynak bulmak zorunda olan, milli gelirin yüzde 4-5’i kadar cari açık veren, tasarruf oranlarını bir türlü yükseltemeyen bir ülke için not düşüşü, hele yatırım yapılabilir seviyenin altına inmesi, iyi bir haber değil. En doğru yaklaşımı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gösterdi: “Türkiye’nin temelleri sağlam. Birçok iç ve dış şoka rağmen ekonomimiz küresel kriz sonrası dönemde bile yüzde 5.2 büyümüştür. Reyting kuruluşlarına vereceğimiz en iyi cevap, yapısal reformları daha da hızlandırmak/mali disiplini korumaktır.’’

Yani biz doğru adımlar atarsak not değişir. Siyaseten ne düşünür ve ne türlü plan içinde olurlarsa olsunlar!

Elbette bu noktada, “Ağzımızla kuş tutsak bunlar ekonomimizi yıkmak istiyorlar’’ ezberiyle işi siyasete bağlayanlarımız olabilir. Onlara şu kadarını söyleyeyim: Meseleyi siyaseten açıklamaya her meylettiğimizde asıl dayağı biz yiyeceğiz. Adamlar siyasi risklerden söz ediyor, biz onlara diyoruz ki: “Hani notu düşürmeden 2 gün önce ekonomimizin 15 Temmuz darbe kalkışmasının şokunu atlattığını söylemiştiniz...’’

Onlar da çıkıp, “Şoku atlattınız ama mevcut halinizi resmettik. Üstelik her gün gazetelerinizde yeni bir darbe olabileceğine dair yorumlar okuyoruz. ‘Bu tip kalkışmalara hazırlanın’ diyen siyasetçileriniz var, olağanüstü hal uzatılıyor, vs. vs...” deseler, haksız mı sayılacaklar?

Üstelik, ‘’ABD veya bazı devletler darbeyi beceremedi, ekonomimizi yıkmaya karar verdiler’’ diye açıklama yapılır mı? Velev ki öyle, yine de bunu ne kadar çok seslendirirseniz karşınıza ekstra, “Bu ülkede işler daha kötü olacak. Siyasi riskler artacak’’ diyen yerleşik yabancı (ve bence yerli de) yatırımcıyı da kaçırırsınız.

En doğru davranış, sakin olmak, ekonomik gerçeklerimizi bilmek, reformlara odaklanmaktır. Ve yeni özgürlükçü, evrensel değerlerle örtüşen bir Anayasa yapılmalı, mutlaka normalleşmenin yolları bulunmalıdır...

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma24 MPH27°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı