ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
29 Eylül 2016 Perşembe, 01:12:23 Güncelleme:08:44:45

Yeni güvenlik konsepti!

 

Çağımız bilişim çağı. Teknoloji ve yazılımın buluştuğu her alanda iş yapma, eğlenme, üretim ve tüketim alışkanlıkları değişiyor.

Geçen yıl İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın olduğu küçük bir ekip ile Türkiye’de yerli ve milli uçak üretimine talip olan SNC (Sierra Nevada Corporation) firmasını da içine alan bir dizi toplantıya katılmıştık. Şirketin Türk kurucu ve ortağı Fatih Özmen ile SNC’nin Denver tesislerinde uzun bir görüşmemiz olmuştu. Özmen’in şirketi, ABD savunma sanayiine ciddi katkılar yapan bir şirket. Özellikle uzay sistemleri, mikro uydular, nano teknolojiler, yazılım, elektronik sistem sağlayıcı ve sistem entegratörü alanında ciddi katkılar sunuyor. Gizlilik derecesi yüksek alanlarda çalışıyor. Özmen o sohbetimizde güvenlik konusunda yeni nesil bir sokak lambasından bahsetmişti. Geçen hafta New York’un canlı bir caddesinde gördüğüm birkaç sokak lambası dikkatimi çekti. Fotoğrafını da çektim. Hangi işlevlere sahip olduklarını bilmiyorum. Ama hayal edin. Özmen’in bahsettiği şuydu:

‘’Sokakta yürüyorsunuz. Sokak lambası caddeyi aydınlatmanın yanında sizi yüz tanımaya sokuyor. Saniyeler içinde aranıp aranmadığınız anlaşılıyor. Yetmiyor, belinizde silah olup olmadığını tespit edecek şekilde röntgeninizi çekiyor. Bu da yetmiyor. Yanınızdaki çanta veya bavulda kimyasal madde taşıyıp taşımadığınızı analiz edecek kadar yetenekli bu lamba.

Yani her caddeye, her sokağa binlerce polis dikemeyeceğinize göre suçu önleme açısından yetenekli icatlar, sistemler devreye giriyor. Önümüzdeki yıllar tüm ülkeler açısından güvenlik politikalarının abartılacağı yıllar olacak. Ve bakalım daha neler görecek, duyacağız.

***

Türkiye açısından önemli olan bir yatırım daha var. PKK şiddet sarmalını artırdı. Hemen her gün bir yola, toprağa gizlenmiş el yapımı bomba patlıyor. Şehitlerimizin büyük çoğunluğunu bu tip hain tuzaklar yüzünden veriyoruz. Aslında paranız var ise, yatırım yapabiliyorsanız, teknolojiyi kullanabilirseniz, bu olayları önemli derecede azaltmanın yolu var. İHA’lar (insansız hava araçları) bu noktada devreye giriyor. Riskli coğrafya ve geçiş yollarında havadan toprağın durumunu inceliyor. 24 saat. Bir İHA görevi diğer İHA’ya devrederek süre gelen bir faaliyet. Kesintisiz milyonlarca tarama yapılıyor. Her görüntü bir önceki görüntü ile karşılaştırılıyor ve 1 metrelik bir çukur değişikliği veya açılmış ve sonra kapatılmış toprak parçası bile tespit edilebiliyor. ABD’de kullanılan, bombadan çok uyuşturucu ve insan kaçakçılığını takip eden bir sistem.

TRUMP GİBİ BİR ÇIKIŞ YAPACAK VAR MI?

Donald Trump’ın tepki çeken açıklamalarından birisi ABD-Meksika sınırına yapılan duvar ile ilgiliydi. Trump bu duvarın parasının ABD vergi mükelleflerince ödenmesine karşı ve ‘’Başkan seçildiğimde bu işin maliyetini Meksika’dan alacağım’’ demişti. Özellikle Meksikalılar ayağa kalkmıştı. ABD’den ise Trump’a hak verenlerin sayısı azımsanmayacak nitelikteydi. Bu duvarın uzunluğu sanırım bin kilometrenin üzerinde. Dün Yavuz Barlas’ın haberinde okudum. Türkiye’nin en başarılı kurumlarından biri olan TOKİ, Suriye sınırımıza 450 kilometre beton sınır duvarı yapacakmış. 5 ayda bitmesi beklenen projenin şimdilik maliyeti 2 milyar TL. Elbette ortada Suriye kalmadı. Kimden isteyeceksiniz parayı? Hangi birini isteyeceğiz ki? Mültecilerin ekonomik faturası her geçen gün artıyor; doğrudan yapılan yardımların 15 milyar doları geçtiği söyleniyor. Bir de bunun üzerine sınır güvenliği için harcanan ve harcanacakları ekleyin. Ama mutlaka bir kenara yazılmalı. Ve savaşın resmi tarafı olmasak da, yarın normalleşen Suriye ile kurulacak ekonomik ilişkilerde masaya konmalı. İster adına vergi deyin, ister tazminat ama mutlaka tahsil etmenin yolu bulunmalı.

 

HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı