KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kardak

Kardak, Ege Denizi'nde yer alan Kalolimni kayalığının 5 kilometre doğusunda, Muğla şehrinin 7 kilometre batısın bulunan kayalıklardır. Toplam alanı yaklaşık 40 dönümdür ve halk dilinde İkizce veya Limnia olarak da bilinmektedir.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde 4 Ocak 1932 tarihinde Türk - İtalyan Sözleşmesi ile Kardak bölgesi için egemenlik düzenlemeleri yapılmış ve bu amaçla çekilen hattın kuzeyinde hiçbir tartışma olmayan hatla birleştiği ifade edilmiştir.

1923 Lozan Anlaşması'nın İtalya'ya devredilen adacıkları tanımlamak için kullandığı "bağlı adacıklar" ifadesinin içeriği 1932'de doldurulmaya çalışılmış, ancak Paris Antlaşması'yla da ismen sayılan adalar ve "bitişik adacıkları" Yunanistan'a devredilmiştir.

1996 yılının Ocak ayınad Yunanistan ile Türkiye arasında bir Türk gemisinin karaya oturması sonucu meydana gelen olaylar yüzünden iki ülke savaşın eşiğine geldi. Krizin ortaya çıkması va siyasi tansiyonun yükselmesiyle Türkiye Cumhuriyeti, Kardak Kayalıkları'na SAT komandolarını çıkardı ve adaya Türk bayrağını çekti. Bu olay tarihte Kardak Krizi olarak adlandırılmaktadır.

Kardak Haberleri