Son Dakika
30 Kasım 2016 Çarşamba, 16:39 | Güncelleme:
Maltepe Dolgu Projesi öğrencilere anlatıldı

YALOVA (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Üst Yapı Projeler Müdür Yardımcısı Raziye Yazar, Maltepe Dolgu Projesi'nde çok az yapılaşma bulunduğunu, asıl amacın yeşil alan kazanmak olduğunu söyledi.

Yazar, Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler Programı tarafından düzenlenen "Kente değer katmak" başlıklı söyleşiye katıldı.

Söyleşide dolgu alan çalışmalarıyla ilgili bilgi aktaran Yazar, Kıyı Kanunu kapsamında kamu gerektiği hallerde dolgu alan kazanılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Bunun için belirli koşullar bulunduğunu ve hazırlanacak uygulama imar planıyla deniz, göl ve akarsularda ekolojik özellikler de dikkate alınarak doldurma ve kurutma yoluyla arazi elde edilebileceğini ifade eden Yazar, İBB tarafından yürütelen Maltepe Dolgu Projesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Dolgu yapmanın bir avantajlı tarafı da İstanbul'a hafriyat malzemelerinin dökülecek alanının olmaması ve bunların böyle bir noktada toplanıp hem de üzerinin kente, halka yeni bir katma değer olarak kazandırılması en büyük hedeftir.

Bununla birlikte dolgu yapıyoruz ama dolgunun üzerine de her türlü inşaatı yapamıyoruz. Zaten Maltepe Dolgu Projesinde de çoğunluk yeşil alandır ve yapılaşma çok azdır. Amacımız da buydu yeşil alan kazandırmaktı."

Söyleşiyi, Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Salih Batal, AK Parti Çınarcık İlçe Başkanı Murat Kaya da takip etti.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Yalova haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yalova Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.