Öne Çıkanlar
Son Dakika

AİLE HEKİMLERİ'NDEN 'NÖBET' AÇIKLAMASI

01 Aralık 2015 Salı, 15:41
AİLE HEKİMLERİ'NDEN 'NÖBET' AÇIKLAMASI
AİLE HEKİMLERİ'NDEN 'NÖBET' AÇIKLAMASIAHMET ARSLANTAŞ
ADIYAMAN (İHA) - Adıyaman Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Murtaza Baykan, 'Cumartesi Nöbetleri' ile ilgili yaptığı açıklamada, tüm aile hekimlerine soruşturma açıldığını kaydetti.
Adıyaman Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Murtaza Baykan, aile hekimlerinin Cumartesi günü nöbeti tutmamak için verdiği sendikal mücadelenin devam ettiğini, Türkiye'de 22 bin Adıyaman'da ise 186 aile hekimine Bakanlık tarafından soruşturma açıldığını dile getirdi.
Önce hastanelerde, daha sonra toplum sağlığı merkezlerinde uygulanmak istenilen 'nöbet' sistemine karşı çıkan aile hekimleri, nöbet tutmama konusunda ısrarlı tavırlarını sürdürüyor.
Adıyaman Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Murtaza Baykan, "Hastanelerle başlayan nöbet uygulaması bizlerin mücadeleleriyle boşa çıkartıldı. Hala nöbetlere katılmama eylemimiz devam ediyor. Bakanlık bununla ilgili mevzuat değişikliği yaparak, nöbetle ilgili ceza puanını arttırdı. Cumartesi çalışmamızı istiyorlar. Bunun nöbetle ilgisi yok. Bizlerin disiplin yönetmeliği yok. Bir gün nöbete gelmemenin ceza puanı 5 iken, Nisan Ayı'nda bir uygulama değişikliği yaparak göreve gelmemenin puanı 5'ten 20'ye çıkarttı. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayında nöbete gelmeme noktasında direndik. Puanı yükselttiler ancak biz yine nöbete gelmedik. İşe gelmemenin sonucunda soruşturma açılması gerekir. Ceza verilirse işten atmak zorundalar. İşten atınca da neredeyse tüm aile hekimleri boşa düşecek. Mayıs ayında Ocak ayının soruşturma tebliğlerini aldık.
Türkiye'de 22 bin aile hekimine soruşturma açıldı. Adıyaman'da 180 civarında aile hekimlerine soruşturma açıldı. İşi gücü bıraktık soruşturmalara cevap yazıyoruz. İşe gitmeme eylemini yaparken hukuğa aykırı davranmıyoruz. Her hafta bütün sendikalarımız karar alıyorlar. İşi gitmeme kararını sendikalarımız alıyor ve bu karara uyuyoruz. Hukuğu arkamıza alıyoruz. Ocak ayı ile ilgili ceza verilemedi. Sendikal hak olduğu için savunmamızı kabul ettiler. Kasım ayı geldi, Mart ayının soruşturmalarıyla uğraşıyoruz. Bize ceza verdikçe biz mahkemeye veriyoruz. Biz işlerimize gitmiyoruz ve 100 puanı aştık. 100 puanı aşınca bizim sözleşmemizi fesh etmeleri gerekiyor. Fesih edilmedi" diye konuştu.
(AHM)

01.12.2015 15:41:00 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.