Öne Çıkanlar
Son Dakika

1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ

01 Aralık 2015 Salı, 16:20
1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ
1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ
- DÜNYA AIDS GÜNÜ NEDENİYLE BİR AÇIKLAMA YAPAN AKSARAY HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ OĞUZ KELEŞ, AIDS'İN İLK KEZ 1980'Lİ YILLARDA TANIMLANDIĞINI SÖYLEDİYASİN CAN
AKSARAY (İHA) - 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle bir açıklama yapan Aksaray Halk Sağlığı Müdürü Oğuz Keleş, AIDS'in ilk kez 1980'li yıllarda tanımlandığını söyledi.
HIV enfeksiyonunun o yıllardan bu yana tüm dünyada din, dil, ırk, cins, ülke ayırımı yapmadan yayılmaya devam ettiğine dikkat çeken Keleş, "Hastalık korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörlerle damar içi madde kullanımı, gebelik sırasında ve doğum sırasında anneden bebeğe ve kan transfüzyonu yolu ile bulaşabilmektedir. Bu geçiş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu, erişkinlerin yanı sıra, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmakta ve kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir. Bununla birlikte uygulanan ilaç tedavisi ile bulaşıcılık azalmakta, gebelik sırasında uygulanan tedaviyle HIV virüsü taşıyan anneden bebeğe hastalık bulaşması engellenebilmektedir" dedi.
Birleşmiş Milletlerin HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS 2014 yılı raporuna göre, dünyada 2014 yılı içinde yaklaşık 2 milyon kişinin HIV enfeksiyonuna yakalandığını, dünyada 36,9 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 1,2 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğünün bildirildiğini kaydeden Keleş, "Ülkemizde nüfus artışı, hastalığa ilişkin farkındalığın artması, tanı ve tedavi hizmetlerindeki gelişmeler neticesinde HIV/AIDS vaka sayılarında artış görülmektedir. Ancak Türkiye hala dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir. Ülkemizde bildirimi yapılan vakaların yüzde 75'i erkek, yüzde 25'i ise kadındır. Vakaların yüzde 16'sının yabancı uyruklu olduğu, bulaşma yollarına göre değerlendirme yapıldığında vakaların yarısından çoğunun cinsel yolla bulaştığı tespit edilmiştir. HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur" dedi.
(YC-FM-Y)

01.12.2015 16:20:41 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.