Öne Çıkanlar
Son Dakika

KAYSERİ'DEKİ OKULLARDA 3 BİN 620 SURİYELİ EĞİTİM GÖRÜYOR

02 Aralık 2015 Çarşamba, 12:26
KAYSERİ'DEKİ OKULLARDA 3 BİN 620 SURİYELİ EĞİTİM GÖRÜYOR
KAYSERİ'DEKİ OKULLARDA 3 BİN 620 SURİYELİ EĞİTİM GÖRÜYOR
- KAYSERİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR VEKİLİ MEHMET ULUSOY:
- "SURİYELİ ÖĞRENCİLERİMİZİN SAYISI ŞUANDA 3 BİN 620'YE ULAŞTI"

(FOTOĞRAFLI - GÖRÜNTÜLÜ)

HABER : TURAN BULUT
KAMERA : TURAN BULUT
KAYSERİ (İHA) - Suriyeli çocukların okullaşma oranlarının artırılması için UNİCEF ile birlikte eylem planı hazırlık çalıştayında konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Ulusoy, Kayseri'de 3 bin 620 Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü söyledi.
Kentte bulunan bir otelde yapılan çalıştayın açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Ulusoy, Kayseri'de yaklaşık 40 bin Suriyeli'nin yaşadığını söyleyerek, Suriyeli öğrenci sayısının ise 3 bin 620'ye ulaştığını kaydetti. Ulusoy, "Bugün ülkelerindeki iç savaşın yaşandığı Suriye'den gelen misafirlerimizin eğitimle ilgili yapacağımız çalıştayımıza hoş geldiniz. Arap Baharı'nın başlamasıyla birlikte Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da iktidar değişiklikleri yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Arap Baharı'nın en uzun sürdüğü ülkelerden biri de komşumuz Suriye'dir. İç karışıklıkların Resmi rakamlara göre ülkemizde 1 milyon 800 bin Suriyeli misafirimiz var. Bunların 40 bini Kayseri'de barınmaktalar. Kayseri'nin eli ve gönlü açık olan halkı 5 yıldır bu misafirlerimizin sofralarına ve gönüllerine hitap ederek yardım etmeye çalışıyorlar. Bundan sonra da yardım etmeye devam edecekler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de bu hizmet kervanında yerimizi aldık. Suriyeli çocuklarımızın okullara kavuşması ve eğitim öğretimlerinin yarım kalmaması için çalışmalar yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Suriyeli misafirlerimizin yoğun olarak bulundukları Eskişehir Baları Mahallemizde 2014 yılında Kayseri Geçici Eğitim Merkezi'ni, 2015 yılında ise Erciyes Geçici Eğitim Merkezi'ni açtık. Suriyeli öğrencilerimizin sayısı da 3 bin 620 kişiye ulaştı şuanda. Yeni geçici eğitim merkezleri de açacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Suriyeli misafirlerimizin yoğun olduğu bölgelerde bu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz" dedi.
Çalıştayda konuşan Vali Yardımcısı Gökhan Azcan ise Suriyeli misafirlerin en iyi şekilde eğitilmesini arzı ettiklerini ifade ederek, "Yapılabilecek en güzel hizmetin yatlar, katlar yapabilirsiniz ama nihayetinde hepsi insan için. Her bir bireyin mutlu olmasıyla toplum mutlu oluyor. Komşularımız da mutlu olursa biz de mutlu oluruz. Burada yaşayan misafir ya da yerli hiç fark etmez insandır ve gözümüzde hepsi değerlidir. Hepsinin en iyi şekilde eğitilmesi ve mutlu olması ve ileride hem Türkiye'ye hem de dünyaya hizmet etmesi arzumuzdur. Bu çerçevede geçen sene bin 800 küsür Suriyeli çocuğumuz okullaştırıldı ve kaynaşmaları sağlandı. Bir sene içerisinde iki katına çıktı bu gayretlerinizle. Bu sene 3 bin 620'ye çıktı öğrencilerimiz, tahmini olarak da 6 bine yakın öğrencimiz var. Kısa zamanda bütün çocuklarımızın okullaştırılacaktır. Süreç gösteriyor ki bu çok kısa zamanda gerçekleşecek. İnşallah bu çocuklarımız kaliteli eğitim alacaklar. Kayseri de bu anlamda üzerine düşen sorumluluğu da yerine getirecektir" diye konuştu.
Çalıştayda UNİCEF Acil Durumlar Temsilcisi Deema Jerrer da UNİCEF hakkında çalıştaya katılanlara bilgiler verdi.
(TB-AÖ-Y)

02.12.2015 12:26:46 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.