Öne Çıkanlar
Son Dakika

MALATYA'NIN İÇME SUYU SİSTEMİ KONUŞULDU

03 Aralık 2015 Perşembe, 17:30
MALATYA'NIN İÇME SUYU SİSTEMİ KONUŞULDU
MALATYA'NIN İÇME SUYU SİSTEMİ KONUŞULDUMALATYA (İHA) - İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Malatya'nın içme suyu sisteminde rehabilitasyon çalışmaları konuşuldu.
Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir ile Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Pehlivan'ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda ilk konuşmacı olarak Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Pehlivan söz aldı. 2005 yılında meydana gelen salgın üzerine MASKİ ile ortak çalışmalarının başladığını belirten Prof. Dr. Erkan Pehlivan, Malatya'nın çok iyi sayılabilecek su rezervlerine sahip olduğunu ancak bu suya kötü suların karışması ile su kalitesinin düştüğünü, aynı sebepten dolayı da 2005 yılında afet sayılabilecek bir salgının Malatya'da meydana geldiğini söyledi. Bu olaydan sonra diğer kentlere de örnek gösterilen İl Halk Sağlığı Komitesi'nin oluşturulduğunu, bu sayede meydana gelebilecek krizlere çok daha hızlı ve verimli bir şekilde müdahale edebilme imkanı bulduklarını ifade etti.
Daha sonra söz alan ve bir sunum yapan MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, akademik ortamda Malatya suyu hakkında konuşmaktan, bilgi paylaşımında bulunuyor olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek, sözlerine başladı. Malatya suyunun altyapı çalışmaları ile ilgili olarak 6360 sayılı kanun ve 2560 sayılı İSKİ kanununa uygun yapılanmaya gidildiğini, teşkilat planı, görev ve yetkilerin belirlenmesine çok önem verdiklerini belirtti. Özdemir, teknoloji ve iletişim ağını verimliliği artırmak adına aktif bir şekilde kullandıklarını ve bu sayede kayıp kaçak oranında büyük kazançlar elde ettiklerini söyledi. Suyu üretmek ve tüketilen suyu tekrardan kullanmak üzere arıtmak için önemli altyapı çalışmalarına başladıklarını, 716 mahalleye hizmet götürdüklerini, bunun için de gelişmiş bir araç filolarının olduğunu dile getiren Dr. Özgür Özdemir, eğitimine de büyük önem verdiklerini kaydetti. Özdemir, mevcut imkanları çerçevesinde laboratuvarlar kurduklarını, bu laboratuvarlarda su kalitesini anbean takip ettiklerini, yeni hizmet binalarının tamamlanmasının ardından bölgeye hizmet verecek üst düzey bir laboratuvar kurulmasını da planladıklarını ifade etti.
(ZIG-SD-Y)

03.12.2015 17:30:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.