Öne Çıkanlar
Son Dakika

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ERZİNCAN DA KUTLANDI

04 Aralık 2015 Cuma, 08:48
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ERZİNCAN DA KUTLANDI
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ERZİNCAN DA KUTLANDIABDULLAH ASLAN
ERZİNCAN (İHA) - Erzincan'da, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Erzincan İl Müdürlüğü, Engelsiz Yaşam Merkezi'nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle program düzenlendi.
Gerçekleşen programa Erzincan Vali Vekili Ahmet Türköz, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Erzincan Belediye Başkan Vekili Sami Mollaoğulları, Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Orhan Tonğ, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, kamu kurum müdürleri, davetliler ve Engelsiz Yaşam merkezi sakinleri katıldı.
Gerçekleştirilen programda konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Erzincan İl Müdürü Muhammer Doğan; "Toplumumuzun bir parçası olan engellilerin umutlu olmalarını ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkanlara kavuşturulması hepimizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir toplum olarak hep insanları olduğu gibi kabullenmek farklılıklara tahammül edebilmek insan olma felsefemizin ve şiarımızın gereği hedefimiz engelli bireylerimizin kendi başlarına hayatlarını devam ettirebilmeleri ve kendilerine yeter duruma gelmelerini sağlamaktır. Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve yaşam kalitelerinin arttırılması elbette çok önemlidir. Çünkü onlarda toplumun bir parçasıdır. Bir insanın engelli olması onun diğer insanlar gibi yaşaması çalışması ve başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Elbette sıkıntı ve zorluklar olacaktır. Ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir şekilde kaybedilmemelidir. Bizler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak engelli bireylerimizin bakım ve yaşam koşullarını iyileştirmek eğitimden istihdama onlara güvenli gelecek sunmak için bağımsızca yaşayabilmelerine destek verecek imkânlardan faydalanabilmelerini sağlamak için çalışmalarımıza devam etmekteyiz." dedi.
Daha sonra konuşan Erzincan Vali Vekili Ahmet Türköz ise; "Son yıllarda başta ülkemizde olmak üzere dünyada engellilerle ilgili ciddi yatırımlar ve atılımlar yapıldı. Onların toplumsal hayata kazandırılmalarıyla ilgili ciddi faaliyetler yürütüldü. Dünyada 600 milyona yakın Birleşmiş milletler rakamlarıyla engelli insan olduğu düşünüldüğünde ciddi bir rakam. Nereden baksanız dünyada 120 insandan biri engelli tabi bu hemen hemen her ailede bir engelli var anlamına geliyor. Türkiye de ki durum biraz daha vahim gibi belki dünyadaki istatistikler pek sağlıklı değil ama ülkemizdeki istatistikler gayet sağlıklı bir şekilde tutuluyor. Ülkemizde ise 1 milyon 800 bin civarında engelli oldu. Herhangi bir vesileyle engelli olduğunu gösteriyor, bu rakamda yaklaşık 40 kişiden bir kişiye tekabül ediyor. Ama biz bu insanları toplumda göremiyorduk geçmişte, neden çünkü bunlar aileler tarafından saklanan gizlenen, belki utanç vesilesi olarak değerlendiriliyordu. Toplum içerisine çıkarılmıyordu evlerde bekletiliyorlardı bir anlamda kader mahkumuydular bir anlamda. Ama son yıllarda yapılan yatırımlarla atılımlarla engellilerimizi sokaklarda görmeye başladık. Sokaklarımızı buna göre dizayn etmek zorunluluğu hasıl oldu bunu gerçekleştirdik. Kamu kurumlarımızda engellilerin erişebilirlikleriyle ilgili çalışmalar yapıldı." Dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Engelsiz Yaşam Merkezi sakinleri tarafından hazırlanan müzik dinletisi, skeç ve gösteriler izleyenlerin beğenisine sunuldu.
(AA-AT-Y)

04.12.2015 08:48:48 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.