Öne Çıkanlar
Son Dakika

TAŞKÖPRÜ'NÜN AYDINLATILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

04 Aralık 2015 Cuma, 10:04
TAŞKÖPRÜ'NÜN AYDINLATILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI
TAŞKÖPRÜ'NÜN AYDINLATILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI
- DÜNYANIN HALA KULLANILMAKTA OLAN EN ESKİ KÖPRÜSÜ ÖZELLİĞİ TAŞIYAN TAŞKÖPRÜ'DE KARANLIKTAN FAYDALANAN BİR KİŞİNİN TECAVÜZÜNE DİRENEN BİR KADIN TURİSTİN DARP EDİLEREK BAYILTILMASININ ARDINDAN KÖPRÜNÜN AYDINLATILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDINURİ PİR
ADANA (İHA) - Adana'da dünyanın hala kullanılmakta olan en eski köprüsü özelliği taşıyan Taşköprü'de tecavüze direnen bir kadın turistin darp edilerek bayıltılmasının ardından, köprünün aydınlatılması için imza kampanyası başlatıldı.
Roma döneminde inşa edilen ve dünyanın hala kullanılmakta olan en eski köprüsü olması özelliğiyle Adana'nın en önemli simgesi haline gelen Taşköprü üzerinde, oteline dönmekte olan Libyalı bir kadın turist 2 Aralık akşamı köprünün karanlığından faydalanan bir kişinin tecavüzüne karşı koyduğu için darp edilerek bayıltılmıştı.
Aydınlatma ve güvenlik görevlisinin bulunmadığı tarihi köprüde yaşanan olaydan bir süre sonra vatandaşlar genç kadını yerde kanlar içinde baygın vaziyette bulup, durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirmişti. Genç kadın, polise verdiği ifadesinde aldığı darbeler nedeniyle yaşadığı baygınlıktan, tecavüze uğrayıp uğramadığını dahi hatırlamayacak vaziyetteydi.
"Adana'da Ne Var?" isimli sosyal medya platformu, Tarihi Taşköprü ve Merkez Park'ın aydınlatılması ve güvenlik önlemlerinin artırılması için yaptırımlarıyla tanınan 'Change.Org' isimli site üzerinden "Tarihi Taşköprü ve Merkez Park aydınlatılsın" başlığıyla imza kampanyası başlattı.
Platform tarafından imza kampanyasına yönelik yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Akşam saatlerinde köprüyü kullanmakta olan birçok kişi tedirgin. Neredeyse her gün köprü üzerinde gasp olayları yaşanıyor. Sayamadığımız onca olayın ardından geçtiğimiz günlerde köprü üzerinde bir kadın turist, karanlık köprünün üzerinde kimsenin bulunmamasından faydalanan bir sapığın tecavüz girişimine karşı koyduğu için darp edilerek bayıltıldı. Köprünün aydınlatılması için can kayıpları ya da daha kötü olaylar mı yaşanması gerekiyor? Değeri bilinmeyen turistik bir sembolün üzerindeki skandalın yankılarını tahmin edebiliyorsunuzdur. Çeşitli etkinliklerde köprünün üzerine bilumum materyaller asılıp, köprüye kalıcı zararlar verilirken, zararsız aydınlatma sistemlerinin kurulmaması için bir sebep yok. Ekmeği peşindeki işportacılara da lafımız yok ancak Taşköprü'ye güvenlik görevlisi yerleştirilemiyorsa bile en azından aydınlatma mutlaka şart. Bunun yapılabilmesi için bize destek olun. Öte yandan, onlarca güvenlik görevlisinin bulunduğu Merkez Park'ta da her gün onlarca asayiş olayı yaşanıyor ve faili meçhul olarak kalıyor. Kentin gururu olan Merkez Park'a bu yakışmıyor. Yetersiz aydınlatmalar düzenlenmeli ve güvenlik görevlileri hep birlikte bir noktada oturup sohbet etmek yerine düzenli olarak parkta ring halinde olmalı."
(NPR-Y)

04.12.2015 10:04:43 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.