Öne Çıkanlar
Son Dakika

TURPÇU'DAN MADENCİLER GÜNÜ'NDE "TAŞKÖMÜRÜ" ÇAĞRISI

04 Aralık 2015 Cuma, 11:24
TURPÇU'DAN MADENCİLER GÜNÜ'NDE "TAŞKÖMÜRÜ" ÇAĞRISI

ONUR ALTINDAĞ
ZONGULDAK (İHA) - CHP Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Şerafettin Turpçu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamasında taşkömürünün yeniden önem kazanması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.
CHP Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Şerafettin Turpcu, "4 Aralık Dünya Madenciler Günü" nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Turpcu açıklamasında şunları ifade etti:
"Bugün `4 Aralık Dünya Madenciler Günü`, emekçi insanların, madencilerin günü. Taşkömürünün can verdiği, gerçek bir emekçi şehri olan, hatta bir zamanlar "emeğin başkenti" olarak adlandırılan Zonguldak, ülkemizin bu anlamda sembol şehridir. İzlenen politikalarla taşkömürü üretimi Zonguldak ekonomisinin ana unsuru olmaktan çıkarılmış olsa da, Zonguldak bu emekçi ruhunu taşımaya devam etmektedir. Madenciler, bir ülkenin kaderini değiştiren insanlardır, çünkü maden emekçilerinin hayat hikayeleri fedakarlıklar üzerinedir. Madencilik hem doğal zorluklara hem de halkın ve ülkenin kaderinin değişmesi için verilen mücadeledir. Toz yutan, emeğini alın teriyle kazanan bu emekçilerimizin bu gününü daha fazla önemseyerek kutlamamız gerekmektedir. Bu emekçilerimizi yanlızca yaşanan kazalarda anarsak, bu mesleğin ruhuna yapabileceğimiz en büyük haksızlık olur. Madenci emeğin, zorluğun sembolüdür bu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Yaşanan kazalar, ölümler bu mesleğin kaderi değildir, olmamalıdır. Madenciliğin çağdaş koşullarda yapılmasını sağlayacak şartların oluşturulması, denetimlerin daha sık yapılması, emekçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekli düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Biz, Zonguldak ilimizde taşkömürü üretiminin yeniden ayağa kalkması için gerekli çalışmaların içinde olacağız. Taş kömürü, sadece Zonguldak için değil Türkiye için çok önemli bir meseledir. Bu önemin farkında olarak, mevcut yanlışlıkları gidermek için ve eskiden madencilerin hayat verdiği Zonguldak ilimizde, taş kömürünün yeniden hakettiği önemi kazanması için her türlü girişimde bulunacağız. Yaşadığımız acı olaylar nedeniyle kaybettiğimiz tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, maden emekçilerimize kazasız günler diliyor, tüm dünya madencilerinin '4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü`kutluyorum."
(OA-OA-Y)

04.12.2015 11:24:10 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.