Öne Çıkanlar
Son Dakika

MERSİN İTFAİYESİ, VATANDAŞLARA 'BACALARINIZI TEMİZLETİN' UYARISI YAPTI

04 Aralık 2015 Cuma, 12:13
MERSİN İTFAİYESİ, VATANDAŞLARA 'BACALARINIZI TEMİZLETİN' UYARISI YAPTI
MERSİN İTFAİYESİ, VATANDAŞLARA 'BACALARINIZI TEMİZLETİN' UYARISI YAPTIMERSİN (İHA) - Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, kış aylarında soba kullanan vatandaşları, can ve mal kayıpları yaşamamaları için baca temizliği yaptırmaları konusunda uyardı. Bacalarını temizletmek isteyenlerin, İtfaiye Daire Başkanlığı'na başvurabilecekleri belirtildi.
İtfaiye Dairesi Başkanlığı yetkilileri, kış aylarında soba zehirlenmeleri ve baca yangınlarının önüne geçmek için soba bacalarının temizlenmesi gerektiğini vurgulayarak, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kış mevsiminin başında soba bacalarının temizliğinin yapılmasının can ve mal emniyeti bakımından önem taşıdığını belirten yetkililer, temizlenmeyen soba bacalarının zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara, tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazlarının ölümlere, kurum tutuşmalarının ise yangınlara neden olduğunu ifade ettiler.
Yetkililer, can ve mal kaybının yaşanmasına neden olan yangınların, soba, baca, şofben bağlantılarının hatalı olması, sobaların yanlış yakılması ve yanlış kullanımı, rüzgarlı havalarda soba yakmak, uyumadan önce sobaya kömür, odun atmak, ısınma sitemleri etrafında yanıcı madde bırakmak, baca temizliğinin yaptırılmaması, yanlış ölçülerde baca yapımı, aşırı yük çeken cihazların aynı prizlere takılması, elektrikli sobaların düşme veya denge kaybında kendini kapatma özelliğinin olmaması ve kullanılan cihazlarının standartlara uygun olmaması gibi nedenlerden meydana geldiğini kaydederek, "Sıvı ve katı yakıt bacalarını temizletmek isteyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na müracaat edebilirler" dediler.
(KYM-Y)

04.12.2015 12:13:47 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.